Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSP: BLIK został pierwszym niekartowym schematem płatniczym w Polsce

0
Podziel się:
PSP: BLIK został pierwszym niekartowym schematem płatniczym w Polsce

Warszawa, 25.10.2017 (ISBnews) - BLIK otrzymał zgodę prezesa Narodowego Banku Polskiego i stał się pierwszym niekartowym schematem płatniczym w Polsce, poinformował Polski Standard Płatności (PSP), operator BLIKa.

"BLIK jest innowacją płatniczą nie tylko w Polsce, ale także w skali świata. Jako pierwszy w Polsce stał się teraz niekartowym schematem płatniczym. To dla nas kolejny ważny krok na drodze do rozwijania systemu oraz jego dalszego upowszechniania" - powiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz, cytowany w komunikacie.

PSP poinformował, że wystąpił 7 sierpnia br. do prezesa NBP z formalnym wnioskiem o wyrażenia zgody na prowadzenie ,,Schematu Płatniczego BLIK". Procedura administracyjna zainicjowana przez spółkę związana była z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych, która wprowadziła do polskiego porządku prawnego pojęcie schematu płatniczego.

"Schemat płatniczy to zbiór zasad definiujących proces obsługi transakcji wykonywanych przy wykorzystaniu instrumentów płatniczych (np. kart płatniczych, aplikacji mobilnych, portfeli elektronicznych). Zasady, które składają się na schemat płatniczy, odnoszą się do wydawania instrumentów płatniczych, świadczenia przez dostawców usługi acquiringu (w tym zawierania umów z przedsiębiorcami o przyjmowanie zapłaty przy użyciu instrumentów płatniczych) oraz przetwarzania transakcji. Nadzór nad funkcjonowaniem schematów płatniczych jest wykonywany przez prezesa NBP" - czytamy dalej.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a wkrótce także BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole oraz Raiffeisen Banku, podano w informacji.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)