Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZPM: Liczba rejestracji nowych autobusów wzrosła o 16,2% r/r do 258 szt. w IV

0
Podziel się:

Polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 258 nowych autobusów w kwietniu br., co oznacza wzrost o 16,2% r/r, wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK, przygotowanej na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

PZPM: Liczba rejestracji nowych autobusów wzrosła o 16,2% r/r do 258 szt. w IV

"Na rynku nowych autobusów kwiecień br. wypadł w rejestracjach wyjątkowo dobrze. Wzrost w porównaniu do zeszłorocznych wyników nastąpił we wszystkich segmentach - poza autokarami. W kwietniu 2018 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 258 nowych autobusów. To wynik o 36 szt. wyższy niż rok wcześniej (+16,2%), kiedy sprzedano 222 pojazdy" - czytamy w komunikacie.

Dzięki kwietniowym wynikom, skumulowany rezultat autobusowych rejestracji osiągnął rekordowy dotąd poziom. Razem - w ciągu 4 miesięcy br. - w Polsce sprzedano 886 autobusów (+114 szt. / +14,8%). To wynik porównywalny tylko z doskonałym i także rekordowym poziomem z zeszłego roku, kiedy w analogicznym okresie poziom rejestracji wyniósł 772 szt, podano także.

"Autobusowy wzrost związany jest przede wszystkim z realizacją dużych miejskich zamówień w tym roku. Do tego doszło styczniowe przesunięcie rejestracji warszawskiego i kieleckiego kontraktu. W 2018 r. wcześniej niż zwykle wystartowały także odbiory autokarów, co obrazuje rosnąca dynamika w segmencie turystycznym" - czytamy dalej.

Kwietniowy wzrost, to przede wszystkim efekt dobrych wyników w trzech segmentach:

- autobusów miejskich, gdzie zarejestrowano w kwietniu 41 pojazdów (+26 szt. / +173,3%), z czego najwięcej w Katowicach i Szczecinie,

- MINI, gdzie sprzedaż zwiększyła się do 106 szt. (+21 szt. / +24,7%) w porównaniu z sytuacją sprzed roku;

- autobusów międzymiastowych, gdzie mamy rzadko tutaj spotykane przyspieszenie. W kwietniu zarejestrowano 9 takich pojazdów, podczas gdy rok wcześniej 5 szt. (+4 szt. / +80%).

Z kolei bardzo dobrze zapowiadająca się w poprzednich miesiącach kategoria autobusów turystycznych, zamknęła kwiecień wynikiem 102 autokarów, czyli o 15 szt. mniej (-12,8%) niż rok temu, podano także.

"Po 4 miesiącach 2018 r. zdecydowanym liderem autobusowego rynku w Polsce powyżej 3,5 t DMC została marka Mercedes-Benz (437), która swój sukces zawdzięcza przede wszystkim świetnym wynikom w kategorii MINI (poniżej 8 ton DMC), gdzie zarejestrowano 254 pojazdy z logo trójramiennej gwiazdy. Pozostałe strategiczne dla Mercedesa kategorie to segment miejski (109) i turystyczny (67). Skumulowany poziom jest o 20 szt. wyższy niż przed rokiem (+4,8%), co zapewniło marce udział na poziomie 49,3% (-4,7 pkt proc.). Drugie miejsce ma Solaris, który w tym roku rejestruje wyłącznie autobusy miejskie i to wyłączne powyżej 8 t DMC. Zeszłoroczny wicelider rynku zarejestrował w tym roku 107 pojazdów (+19 szt. / +21,6%), co zapewniło marce udział na poziomie 12,1% (+0,7 pkt proc.). Trzecie miejsce zajęła kolejna marka z segmentu MINI, czyli Ford (70), który dzięki rewelacyjnej sprzedaży nowej generacji modelu Transit stał się ważnym graczem wśród minibusów. Liczba tegorocznych rejestracji Forda jest podobna, jak przed rokiem
(+1 szt. / +1,4%), co nie pozwoliło marce utrzymać dotychczasowych udziałów w rynku (-1 pkt proc.), które spadły do poziomu 7,9%" - czytamy w rankingu marek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)