Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Qumak i Polbau nie zbudują radaru dla IMGW. Odstępują od umowy

Qumak i Polbau nie zbudują radaru dla IMGW. Odstępują od umowy

Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze Św. Anny. Fot. Opolski Urząd Wojewódzki
Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze Św. Anny.

Po czterech latach od podpisania umowy na budowę radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny, inwestycja ciągle nie jest zrealizowana. Co więcej, nie ma już wykonawców. Ci przerzucają się odpowiedzialnością za to z państwowym Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Qumak, jako lider konsorcjum w składzie Qumak i Zakład Techniczno-Budowlany Polbau, odstąpił od umowy z IMGW na wykonanie zadania polegającego na zaprojektowaniu i budowie pod klucz stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny - poinformowali przedstawiciele Qumaka.

Jak tłumaczą, zerwanie umowy nastąpiło z winy zamawiającego. IMGW nie przekazało bowiem w ustalonym terminie dokumentów, umożliwiających przeprowadzenie inwestycji. Chodzi o decyzje środowiskowe i brak pozwolenia na budowę.

Dotychczas z czterech etapów inwestycji, zrealizowane zostały dwa, za które spółka zainkasowała około 3,8 mln zł netto. Na całą inwestycję IMGW zapanował blisko 13 mln zł.

Należności z tytułu wykonanych prac zostały w całości uregulowane przez zamawiającego w roku 2014. Wtedy też podpisana została umowa. Po tym terminie spółka nie poniosła dodatkowych kosztów z tytułu realizacji kontraktu.

To kolejny rozdział w sporze między Qumakiem i IMGW. Pod koniec lipca to państwowy instytut informował o odstąpieniu od umowy. Wskazywał jednak na winę wykonawców, którzy mieli nie wykonać obowiązków umownych i to pomimo wcześniejszych ponagleń.

Czy czekają nas gwałtowne spadki temperatury?


 

Zarząd spółki wtedy uznał odstąpienie od umowy za nieskuteczne. "Okoliczność wskazana przez zamawiającego o nieprzedłożeniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest okolicznością leżącą wyłącznie po stronie zamawiającego" - wskazano.

Czytaj więcej: IMGW nie ma pieniędzy na prognozy pogody. Poważne konsekwencje dla Polski

Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny miał umożliwić synoptykom stawianie bardziej precyzyjnych prognoz oraz ostrzegać przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Oprócz tego projekt zakłada, że radar będzie pełnił też funkcję turystyczną - ma mieć taras widokowy.

Jeszcze w tym roku IMGW chce wyłonić nowego wykonawcę dla inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

umowa, qumak, radar, imgw, meteo, odstąpienie, polbau
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
juru
2018-08-19 03:55
Polska powoli będzie należeć do nowej wspólnoty bynajmniej nie do Unii Europejskiej tylko Unii watykańskiej. Już naszych polityków widać głównie z klerem. W sumie jeden minus oni tylko ,,daj za jakieś nieokreślone obietnice nieba"
Różowa Pantera
2018-08-18 21:33
Ogólnie, to przedsiębiorcy muszą sobie wbić do głowy jedno - NIE ROBI SIĘ INTERESÓW Z TAKIMI PAŃSTWAMI JAK III RZECZPOSPOLITA.
Schlesier
2018-08-18 19:36
Zamiast Góry Św. Anny proponuję radar na Giewoncie - albo na Gubałówce, jeżeli ma być to wersja z tarasem widokowym. Albo na pl. Zamkowym w Warszawie - z tarasu widokowego będzie można obejrzeć Zamek Królewski. Albo na Westerplatte, też z tarasem widokowy... Jaka bzdura, jaka bzdura?! A Góra Św. Anny jako plac budowy technicznej to nie jest MEGABZDURA?!
Pokaż wszystkie komentarze (14)