Notowania

Qumak i Polbau nie zbudują radaru dla IMGW. Odstępują od umowy

Wykonawcy przerzucają się odpowiedzialnością za fiasko inwestycji z zamawiającym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Opolski Urząd Wojewódzki)
Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze Św. Anny.

Po czterech latach od podpisania umowy na budowę radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny, inwestycja ciągle nie jest zrealizowana. Co więcej, nie ma już wykonawców. Ci przerzucają się odpowiedzialnością za to z państwowym Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Qumak, jako lider konsorcjum w składzie Qumak i Zakład Techniczno-Budowlany Polbau, odstąpił od umowy z IMGW na wykonanie zadania polegającego na zaprojektowaniu i budowie pod klucz stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny - poinformowali przedstawiciele Qumaka.

Jak tłumaczą, zerwanie umowy nastąpiło z winy zamawiającego. IMGW nie przekazało bowiem w ustalonym terminie dokumentów, umożliwiających przeprowadzenie inwestycji. Chodzi o decyzje środowiskowe i brak pozwolenia na budowę.

Dotychczas z czterech etapów inwestycji, zrealizowane zostały dwa, za które spółka zainkasowała około 3,8 mln zł netto. Na całą inwestycję IMGW zapanował blisko 13 mln zł.

Należności z tytułu wykonanych prac zostały w całości uregulowane przez zamawiającego w roku 2014. Wtedy też podpisana została umowa. Po tym terminie spółka nie poniosła dodatkowych kosztów z tytułu realizacji kontraktu.

To kolejny rozdział w sporze między Qumakiem i IMGW. Pod koniec lipca to państwowy instytut informował o odstąpieniu od umowy. Wskazywał jednak na winę wykonawców, którzy mieli nie wykonać obowiązków umownych i to pomimo wcześniejszych ponagleń.

Czy czekają nas gwałtowne spadki temperatury?

Zarząd spółki wtedy uznał odstąpienie od umowy za nieskuteczne. "Okoliczność wskazana przez zamawiającego o nieprzedłożeniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest okolicznością leżącą wyłącznie po stronie zamawiającego" - wskazano.

Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny miał umożliwić synoptykom stawianie bardziej precyzyjnych prognoz oraz ostrzegać przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Oprócz tego projekt zakłada, że radar będzie pełnił też funkcję turystyczną - ma mieć taras widokowy.

Jeszcze w tym roku IMGW chce wyłonić nowego wykonawcę dla inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: meteo, qumak, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2018

NaukowiecAnnaberg należy do śląska, śląsk (Schlesien) jest krainą niemiecką, która się tymczasowo pod polską administracją znajduje. Stalin i Churchill tak to … Czytaj całość

17-08-2018

NaukowiecAnnaberg należy do śląska, śląsk (Schlesien) jest krainą niemiecką, która się tymczasowo pod polską administracją znajduje. Stalin i Churchill tak to … Czytaj całość

17-08-2018

Śląsk Opolski zawsze PolskiGóra św Anny miejsce święte dla Polaków.To tam Polacy walczyli o Polskość Śląska i przyłączenie Opolszczyzny do Polski

Rozwiń komentarze (14)