Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Qumak i Polbau nie zbudują radaru dla IMGW. Odstępują od umowy

14
Podziel się:

Wykonawcy przerzucają się odpowiedzialnością za fiasko inwestycji z zamawiającym.

Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze Św. Anny.
Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze Św. Anny. (Opolski Urząd Wojewódzki)

Po czterech latach od podpisania umowy na budowę radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny, inwestycja ciągle nie jest zrealizowana. Co więcej, nie ma już wykonawców. Ci przerzucają się odpowiedzialnością za to z państwowym Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Qumak, jako lider konsorcjum w składzie Qumak i Zakład Techniczno-Budowlany Polbau, odstąpił od umowy z IMGW na wykonanie zadania polegającego na zaprojektowaniu i budowie pod klucz stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny - poinformowali przedstawiciele Qumaka.

Jak tłumaczą, zerwanie umowy nastąpiło z winy zamawiającego. IMGW nie przekazało bowiem w ustalonym terminie dokumentów, umożliwiających przeprowadzenie inwestycji. Chodzi o decyzje środowiskowe i brak pozwolenia na budowę.

Dotychczas z czterech etapów inwestycji, zrealizowane zostały dwa, za które spółka zainkasowała około 3,8 mln zł netto. Na całą inwestycję IMGW zapanował blisko 13 mln zł.

Należności z tytułu wykonanych prac zostały w całości uregulowane przez zamawiającego w roku 2014. Wtedy też podpisana została umowa. Po tym terminie spółka nie poniosła dodatkowych kosztów z tytułu realizacji kontraktu.

To kolejny rozdział w sporze między Qumakiem i IMGW. Pod koniec lipca to państwowy instytut informował o odstąpieniu od umowy. Wskazywał jednak na winę wykonawców, którzy mieli nie wykonać obowiązków umownych i to pomimo wcześniejszych ponagleń.

Zobacz także: Czy czekają nas gwałtowne spadki temperatury?

Zarząd spółki wtedy uznał odstąpienie od umowy za nieskuteczne. "Okoliczność wskazana przez zamawiającego o nieprzedłożeniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest okolicznością leżącą wyłącznie po stronie zamawiającego" - wskazano.

Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny miał umożliwić synoptykom stawianie bardziej precyzyjnych prognoz oraz ostrzegać przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Oprócz tego projekt zakłada, że radar będzie pełnił też funkcję turystyczną - ma mieć taras widokowy.

Jeszcze w tym roku IMGW chce wyłonić nowego wykonawcę dla inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
juru
6 lat temu
Polska powoli będzie należeć do nowej wspólnoty bynajmniej nie do Unii Europejskiej tylko Unii watykańskiej. Już naszych polityków widać głównie z klerem. W sumie jeden minus oni tylko „daj za jakieś nieokreślone obietnice nieba”
Różowa Panter...
6 lat temu
Ogólnie, to przedsiębiorcy muszą sobie wbić do głowy jedno - NIE ROBI SIĘ INTERESÓW Z TAKIMI PAŃSTWAMI JAK III RZECZPOSPOLITA.
Schlesier
6 lat temu
Zamiast Góry Św. Anny proponuję radar na Giewoncie - albo na Gubałówce, jeżeli ma być to wersja z tarasem widokowym. Albo na pl. Zamkowym w Warszawie - z tarasu widokowego będzie można obejrzeć Zamek Królewski. Albo na Westerplatte, też z tarasem widokowy... Jaka bzdura, jaka bzdura?! A Góra Św. Anny jako plac budowy technicznej to nie jest MEGABZDURA?!
raaf
6 lat temu
Co za bełkot, tekst pisał bot? Wykonawca zerwał umowę zaprojektuj i zbuduj, bo nie dostał pozwolenia na budowę? "Nieprzedłożenie zabezpieczenia"!? Zrealizowano dwa etapy inwestycji bez pozwolenia na budowę? Należności zostały uregulowane wtedy, kiedy została podpisana umowa? Jak można zamieszczać pod takim tekstem merytoryczne komentarza, skoro kompletnie nic z niego nie wynika? Wszystko jednak przebija "radar wykonany pod klucz".
piada
6 lat temu
czy aby państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma na wypłaty dla pracowników a bierze się za inwestycje wartą miliony bo takie były artykuły w internecie ok. miesiąc temu