Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Qumak-Sekom liczy na poprawę marży w czwartym kwartale

0
Podziel się:

Qumak-Sekom spodziewa się, że w IV kwartale uzyska wyższą marże brutto na sprzedaży niż w III kwartale. Przychody w całym 2010 r. mogą wzrosną o około 20 procent.

Qumak-Sekom liczy na poprawę marży w czwartym kwartale
(Emily2k/Dreamstime)

Qumak-Sekom spodziewa się, że w IV kwartale uzyska wyższą marże brutto na sprzedaży niż w III kwartale. Przychody w całym 2010 r. mogą wzrosną o około 20 procent.

Portfel zamówień spółki ma obecnie wartość około 250 mln zł, ale w końcowej fazie uzgodnień są umowy o wartości około 60 mln złotych. Ewentualna emisja akcji, którą spółka mogłaby w części sfinansować budowę data center, nastąpi nie wcześniej niż w 2012 roku.

_ - Spadek marży brutto na sprzedaży w III kw. wynika z faktu, że na rynku nadal jest duża konkurencja, co się przekłada na konieczność obniżania cen i rentowność kontraktów. Nie bez znaczenia dla poziomu marży był też umacniający się złoty _ - powiedział Aleksander Plata, wiceprezes Qumak-Sekom do spraw finansowych.

W III kw. 2010 r. Qumak-Sekom zwiększył przychody do 91,63 mln zł z 61,5 mln zł rok wcześniej, zysk brutto na sprzedaży wzrósł do 13,54 mln zł z 10,07 mln zł, co oznacza spadek marży brutto do 14,78 proc. z 16,37 proc. rok wcześniej. W III kw. spółka zwiększyła zysk operacyjny do 3,55 mln zł z 2,46 mln zł rok wcześniej, a zysk netto do 3,84 mln zł z 2,31 mln złotych.
_ _

_ - Od dłuższego czasu staramy się, aby jak najbardziej wypłaszczyć typową dla branży sezonowość. Spodziewam się, że przychody w IV kw. będą stanowiły mniej niż 40 proc. całorocznej sprzedaży _ - powiedział Paweł Jaguś, prezes spółki.
_ _

_ - Wydaje się, że w całym roku możemy zanotować około 20 proc. wzrost sprzedaży. Bardzo, bardzo trudno będzie utrzymać 5 proc. marżę netto _ - dodał.

Przedstawiciele informatycznej spółki poinformowali, że portfel zamówień do wykonania ma obecnie wartość około 250 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku był na poziomie 194 mln zł, a w 2008 r. 219 mln zł. Z 250 mln zł podpisanych kontraktów za około 80 mln zł odpowiadają kontrakty z pionu aplikacji biznesowych, integracji systemowej i pionu wsparcia, i serwisu technologicznego.
_ _

_ - W końcowej fazie są kontrakty na około 60 mln zł. O kilku z nich możemy poinformować w najbliższym czasie, myślę że gdybyśmy spotkali się za około dwa-trzy tygodnie nasz portfel mógłby mieć już wartość około 270 mln zł _ - powiedział Jaguś.
_ _

_ - Portfel na przyszły rok wygląda obiecująco, nie spodziewamy się istotnego zwiększenia kosztów operacyjnych i po to nastawiamy się na usługi o wyższej rentowności, żeby pokazać poprawę wyniku _ - dodał.

Qumak-Sekom planuje budowę centrum przetwarzania danych w Krakowie i chce ją sfinansować w min. 50 proc. środkami własnymi oraz emisją lub długiem bankowym, lub z użyciem obu tych źródeł. Ewentualna emisja mogłaby się odbyć w 2012 roku.
_ _

_ - Obecnie prowadzimy rozmowy w sprawie zakupu działki w specjalnej strefie ekonomicznej w Krakowie. Potencjalne nakłady na ten projekt, które poniesiemy w przyszłym roku to około 10 mln zł na zakup działki i projektu _ - powiedział Jaguś.
_ _

_ - Jeśli zdecydujemy się w części finansować ten projekt emisją akcji to przeprowadzilibyśmy ją w 2012 r. _ - dodał Plata.

Prezes podtrzymał wcześniejszą wypowiedź, że budowa data center wpłynie na zmniejszenie dywidendy z zysku za 2010 r., jednak zaznaczył, że spółka nadal chce przeznaczać część zarobku na wypłatę dla akcjonariuszy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)