Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Qumak-Sekom nie przejął się pozwem ZUS

0
Podziel się:

Qumak-Sekom nie planuje utworzenia rezerw ani korekty raportu finansowego za drugi kwartał z powodu pozwu ZUS przeciwko spółce związanego z umową o wartości 24,1 mln złotych.

Qumak-Sekom nie przejął się pozwem ZUS
(DPA/PAP)

*Qumak-Sekom nie planuje utworzenia rezerw ani korekty raportu finansowego za drugi kwartał z powodu pozwu ZUS przeciwko spółce związanego z umową o wartości 24,1 mln zł, która została zaksięgowana w wynikach drugiego kwartału - poinformował prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś. *

_ Nie będziemy tworzyć jakiekolwiek rezerw ani korygować raportu za drugi kwartał _ - powiedział Jaguś.

Qumak-Sekom w połowie marca podpisał z ZUS-em umowę o wartości 24,1 mln zł brutto, której przedmiotem była dostawa, instalacja i uruchomienie 44 zestawów sprzętu komputerowego. Spółka 18 września poinformowała, że otrzymała odpis pozwu złożonego przez ZUS przeciwko Qumak-Sekom, który dotyczy ustalenia nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z tej umowy.

Prezes Qumak-Sekom wskazuje, że podstawą pozwu złożonego przez ZUS mógł być wcześniejszy wyrok sądu, w związku z pozwem Comarchu na postępowanie przetargowe.

_ Istota problemu polega na tym, że już po 1,5 miesiąca od podpisania przez nas umowy, kiedy realizacja była w fazie końcowej, sąd rozstrzygnął pozew Comarchu, który złożono powołując się w nim na to, że w czasie rozstrzygania zamówienia został popełniony błąd _ - powiedział Jaguś.

_ Sąd orzekł, że należy powtórzyć wybór oferenta. Wykonanie wyroku nie było możliwe, ponieważ nie można powtórzyć procesu wyboru w momencie, gdy złożone oferty straciły swoją ważności. A ważność taką utraciły wszystkie złożone oferty. ZUS równocześnie poprosił nas o możliwie maksymalne przyśpieszenie terminu zakończenia umowy _ - dodał.

_ Pierwszy etap realizacji umowy został zakończony około 9 maja, czyli przed rozprawą sądową, która odbyła się 26 maja, zaś transza płatności za ten etap została zrealizowana około 23 czerwca. Etap drugi zakończył się 9 czerwca, a płatność została zrealizowana 9 lipca. Następnie ZUS wystawił nam referencje potwierdzające wykonanie umowy _ - powiedział także.

W ocenie Jagusia pozew ZUS może wynikać z przyczyn czysto proceduralnych.

_ W pozwie, który dostaliśmy jest jedna istotna rzecz: ZUS nie mógł wykonać wyroku sądu, ponieważ ustawa o zamówieniach publicznych takiej sytuacji nie przewiduje, więc zwrócił się do sądu, aby ustalić nieważność umowy _ - powiedział.

Jego zdaniem, w całym postępowaniu Qumak-Seom nie popełnił błędu.

_ Jestem zaskoczony decyzją prawnika ZUS-u, ponieważ na żadnym etapie procesu Qumak-Sekom nie popełnił błędu, a nasza oferta była tańsza od oferty Comarchu o około 10 mln zł. To roszczenie ze strony ZUS spowoduje natychmiastowe wystąpienie przez nas o odszkodowanie przewyższające wartość umowy. W naszym zakresie nie było tylko dostawy serwerów, ale także część usługowa, a nie da się przecież odzyskać usługi _ - powiedział.

Do czasu publikacji depeszy PAP nie otrzymała komentarza ZUS w tej sprawie.

Po dwóch pierwszych kwartałach 2008 r. Qumak-Sekom uzyskał przychody w wysokości 101,62 mln zł, 6,52 mln zł zysku operacyjnego i 5,16 mln zł zysku netto.

Prognoza Qumak-Sekom na 2008 r. przewiduje uzyskanie 250 mln zł przychodów, 15,5 mln zł zysku operacyjnego i 12,5 mln zł zysku netto.

Jaguś poinformował, że sprawa ZUS nie powinna mieć wpływu na tegoroczne prognozy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)