Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafako zakłada utrzymanie dynamiki wzrostu

0
Podziel się:

W najbliższych latach Fabryka Kotłów Rafako zakłada utrzymanie kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu przychodów i zysku.

Rafako zakłada utrzymanie dynamiki wzrostu

W najbliższych latach Fabryka Kotłów Rafako SA w Raciborzu zakłada utrzymanie kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu przychodów i zysku.

Jednak co najmniej w ciągu 1-2 lat zarząd spółki raczej nie zamierza wypłacać dywidendy, przeznaczając środki na rozwój.

Prezes spółki, Wiesław Różacki zadeklarował, że środki pochodzące z zamkniętej w kwietniu tego roku emisji akcji (ponad 100 mln zł) są obecnie
wystarczające na realizację planów inwestycyjnych i rozwojowych, choć nie wykluczył rozważenia kolejnych emisji "w niedługim czasie", jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Prezes przypomniał, że środki z emisji są przeznaczane na realizację trzech zadań - chodzi o inwestycje w środki produkcji, wzmocnienie środków obrotowych, służące zwiększeniu sprzedaży, oraz akwizycję innych firm, zarówno wykonawczych jak i projektowych. Według niego, istotne szczegóły dotyczące akwizycji powinny być znane do końca roku.

"Pracujemy zarówno w kierunku wzmocnienia mocy wykonawczych, jak i projektowych, trudno powiedzieć co będzie pierwsze. Jest grupa mniejszych firm, którymi interesujemy się ze względu na ich specyficzne zasoby i umiejętności, ale również w kręgu naszych zainteresowań są duże podmioty, polskie i zagraniczne" - mówi prezes.

W ocenie zarządu Rafako, koniunktura na rynku energetycznym utrzyma się jeszcze co najmniej 5-10 lat, nawet dłużej. Dlatego spółka spodziewa się utrzymania zapoczątkowanej dwa lata temu kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu przychodów; w ubiegłym roku było to w grupie ponad 770 mln zł, w tym roku może być - zdaniem prezesa - nawet rzędu 1 mld zł.

_ Firmy z grupy Elektrimu utrzymały swoje udziały w spółce Rafako na poziomie ok. 50 proc., a swoją pozycję nieco wzmocniły fundusze inwestycyjne. _W tym roku spółka nie wypłaciła akcjonariuszom dywidendy. Prawdopodobnie nie zrobi tego także co najmniej w dwóch kolejnych
latach. "Myślę, że bardziej sensowne jest, aby wykorzystać swoje pięć minut, które jest w tej chwili na rynku i przez rok-dwa raczej wszystko co się da inwestować w rozwój firmy. To powinno dać lepszy efekt i dla akcjonariuszy i dla firmy" - ocenił Różacki.

W ubiegłym roku grupa Rafako wypracowała 13,3 mln zł zysku netto przy 777,2 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to odpowiednio: 5,7 mln zł zysku i 502,9 mln zł przychodów.

Po pierwszym kwartale tego roku przychody zbliżyły się do 179 mln zł (wobec ponad 120 mln zł w tym samym czasie rok wcześniej), a zysk wyniósł ponad 3 mln zł, wobec wyniku nieco powyżej zera w pierwszym kwartale roku 2006.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)