Notowania

wall street
06-12-2017 (08:08)

Cięcia podatkowe dzielą Republikanów. Trzecia sesja spadków na Wall Street

Wtorkowa sesja giełdowa w Nowym Jorku zakończyła się spadkami głównych indeksów. S&P 500 zanotował serię trzech spadków z rzędu pierwszy raz od sierpnia. To efekt trudności w uzgodnieniu szczegółów reformy podatkowej pomiędzy Republikanami z Senatu i Izbie Reprezentantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Republikanie z Senatu nie mogą dogadać się z tymi z Izby Reprezentantów na czym ucierpieć może reforma podatkowa. Akcje spadają trzeci dzień z rzędu

Wersja ustawy przegłosowana w Senacie w sobotę zawierała poprawki wprowadzone na ostatnią chwilę. Przywróciły one tzw. alternatywny podatek minimalny (AMT) na poziomie 20 proc., który zapewnia, że osoby i przedsiębiorstwa, niezależnie od odliczeń, ulg i zwolnień zobowiązane są płacić określoną kwotę.

Amerykańskie firmy wyliczają teraz dwie kwoty podatku - jedną na podstawie aktualnej stawki podatku dochodowego (35 proc.), a drugą na podstawie AMT i ostatecznie płacą wyższą wartość.

Na zachowaniu AMT najwięcej straciłyby firmy technologiczne i użyteczności publicznej, które ponoszą duże wydatki kapitałowe. Kevin Brady, jeden z twórców reformy w IR, powiedział, że przy ustalaniu końcowej wersji legislacji, usunięcie zapisów o AMT będzie "jednym z priorytetów" - podaje PAP.

Pierwsze święta Trumpów jako pary prezydenckiej. Tak Melania udekorowała Biały Dom

Teraz jest problem - Republikanie z Izby Reprezentantów chcieli usunięcia podatku. A obie izby parlamentu muszą ustalić jednolitą wersję ustawy.

Te rozgrywki nie służą notowaniom na Wall Street. Wszak od ponad roku wzrosty akcji opierały się nie tylko na wzroście zysków firm, ale i na planach podatkowych prezydenta Trumpa.

Jak szacuje Lindsey Bell, strateg inwestycyjny CFRA Research, tylko dzięki reformie zyski firm skoczą o około 9 proc. Jeśli Republikanie nie zdążą w terminie, cała reforma stanie pod znakiem zapytania. Stąd pogorszenie nastrojów na giełdzie w tym tygodniu.

We wtorek na zamknięciu sesji Dow Jones Industrial spadł o 0,45 proc., S&P 500 o 0,37 proc., a Nasdaq Composite stracił 0,19 proc.

Notowania akcji na Wall Street

Najmocniej na indeksach odbił się spadek akcji Walt Disney Co (-2,7 proc.) po wiadomości, wskazującej że Disney zaoferował najlepszą cenę za przejęcie większości imperium medialnego Fox, wyprzedzając rywala Comcast Corp. Ten ostatni też tracił na giełdzie (-2,0 proc.).

Spółkom technologicznym nie udało się odrobić poniedziałkowych spadków, choć odbiły w górę. Na początku wtorkowej sesji indeks S&P information technology rósł jednak o aż 1,4 proc., by na koniec dnia zyskiwać tylko 0,2 proc.

Mimo zwyżek w pierwszej części sesji Facebook, Amazon, Alphabet i Netflix zakończyły dzień tylko lekkimi wzrostami. Nieznaczny spadek kursu odnotował Apple.

Tagi: wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2017

GFormacja szczytowa w Tokio. Chyba czas na maly krach?

Rozwiń komentarze (1)

Wybrane dla Ciebie