Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys finansowy
05.03.2009 09:15

Region odcina się od Węgier

KNF i jego odpowiedniki z Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii apelują o indywidualne traktowanie rynków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Urzędy nadzorujące rynki finansowe Europy Środkowej i Wschodniej wystosowały wspólne stanowisko, apelując do _ starych _ krajów Unii Europejskiej o rozłączne traktowanie państw z naszego regionu.

Według nich, takie upraszczanie ocen może mieć negatywne skutki zarówno dla gospodarek krajów regionu, jak i całej Europy_ : - Urzędy nadzorujące z następujących państw członkowskich: Czech, Słowacji, Polski, Rumunii i Bułgarii wyrażają zaniepokojenie z powodu publicznie ogłaszanych inicjatyw, mających na celu ostrzeganie przed ryzykiem dla banków z krajów starych państw członkowskich UE w związku z ich dużą ekspozycją w krajach regionu _ - głosi apel, zamieszczony na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

_ - Takie inicjatywy sugerują duże ryzyko dla reputacji nie tylko urzędów nadzorczych, ale przede wszystkim - nadzorowanych przez nie systemów finansowych _ - podkreślono w dokumencie.

Urzędy te podkreślają, że publikowane na ten temat informacja są często uproszczone i wprowadzają w błąd, co może mieć negatywne implikacje dla działających w regionie banków: - _ Tego rodzaju samosprawdzające się spekulacje całkowicie pomijają fundamentalne wydarzenia w rozwoju gospodarczym w krajach CEE i są powodem błędnych przekonań, które z pewnością okażą się niekorzystne zarówno dla regionu CEE, jak i dla Europy jako całości _ - czytamy dalej w dokumencie.

_ - Każdy kraj członkowski z CEE znajduje się w specyficznej dla siebie sytuacji gospodarczej i finansowej, kraje te nie tworzą homogenicznego regionu. Dlatego ważne jest rozróżniane krajów członkowskich UE od krajów nie będących członkami Unii oraz wyjaśnianie kwestii charakterystycznych dla poszczególnych krajów i grup bankowych _ - konkludują urzędy.

W najgorszej sytuacji jest w tej chwili gospodarka Węgier. Polska i czeska waluta w ostatnich dniach zyskują na wartości, podczas gdy forint był w środę najsłabszy w historii wobec euro.

Tagi: kryzys finansowy, knf, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz