Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowe zarobki prezesów. Protesty nic nie dały

0
Podziel się:

Zarobki szefów firm notowanych na Wall Street poszły w górę. Niektórzy zarabiają ponad 100 milionów rocznie.

Rekordowe zarobki prezesów. Protesty nic nie dały
(Kentannenbaum/Dreamstime)
bFeFPGBh

Protesty Amerykanów przeciwko rosnącym nierównościom społecznym na razie nic nie dały. W ubiegłym roku zarobki prezesów firm notowanych na Wall Street pobiły historyczny rekord. Są nawet tacy, którzy zarabiają ponad 100 milionów rocznie.

W 2011roku średnie zarobki prezesów amerykańskich firm giełdowych wzrosły o 6 proc. i wyniosły 9 milionów 600 tysięcy dolarów. Dwie trzecie tej kwoty otrzymali oni w formie pensji oraz premii a pozostałą jedną trzecią w postaci akcji giełdowych. To właśnie stąd bierze się wzrost zarobków prezesów bowiem akcje na Wall Street podrożały w ubiegłym roku średnio o 16 proc.

Najlepiej opłacanym szefem amerykańskiej firmy jest David Simon - właściciel korporacji zarządzającej wielkimi centrami handlowymi. Za ubiegły rok otrzymał on 137 milionów dolarów. Kolejni na liście są szefowie firm mediowych CBS oraz Discovery.

bFeFPGBj

Wyraźny wzrost zarobków szefów firm giełdowych potwierdza powiększające się rozwarstwienie społeczne w USA. Amerykańska agencja informacyjna AP obliczyła, że aby zarobić tyle co prezes korporacji, jej pracownik musiałby pracować 244 lata.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Wall Street boją się o Greków. Facebook w tarapatach Ostatnia godzina handlu miała decydujący wpływ na sesję za Oceanem.
Francuski rząd obniża sobie pensje. O ile? To pierwsza, dotrzymana obietnica wyborcza Francoisa Hollande'a. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu nowego gabinetu.
bFeFPGBK
KOMENTARZE
(0)