Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryzyko w Rosji zbyt duże dla Barlinka

0
Podziel się:

Spółka obniżyła cenę emisyjną akcji serii L do 1,4 zł z 4,55 zł. Nie wybuduje także fabryki za 400 mln złotych.

Ryzyko w Rosji zbyt duże dla Barlinka

Barlinek obniżył cenę emisyjną akcji serii L do 1,4 zł z 4,55 zł. Spółka poinformowała, że nie będzie obecnie rozpoczynać budowy fabryki sklejki w Rosji za 400 mln zł z uwagi na zbyt duże ryzyko inwestycyjne.

_ Zmiana ceny emisyjnej akcji serii L jest wynikiem korekty planów inwestycyjnych. (...) Obserwując wydarzenia ekonomiczne zachodzące w Rosji w ostatnich dniach, zarząd spółki dokonał powtórnej oceny otoczenia gospodarczego związanego z planowanym projektem oraz prawdopodobnych trendów w gospodarce Rosji. Bazując na dostępnych specjalistycznych analizach oraz własnych raportach zarząd jest przekonany, że obecnie niecelowe jest rozpoczynanie budowy fabryki sklejki, której całościowy koszt można ocenić na około 400 mln zł _ - podano w raporcie.

Zdaniem Barlinka ryzyko inwestycyjne związane z projektem jest zbyt duże, a ewentualne nieosiągnięcie zakładanych parametrów ekonomicznych odbiłoby się niekorzystnie na wynikach spółki.

Jednocześnie zarząd zapowiada, iż będzie monitorował otoczenie makroekonomiczne projektu, zwracając uwagę szczególnie na sektor budowlany.

_ W przypadku uzyskania pewności, że warunki zewnętrzne nie stanowią ponadprzeciętnego zagrożenia dla pomyślnej realizacji budowy i eksploatacji zakładu oraz sprzedaży wyrobów, zarząd powróci do realizacji wstrzymanego projektu _ - poinformowała spółka w komunikacie.

_ Zarząd jest przekonany, że obecne zawirowania na rynku finansowym mają charakter krótkoterminowy, a Rosja pozostanie bardzo atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym. Zarząd wierzy w długoterminową obecność Barlinka na rynku rosyjskim, który jest dla spółki naturalnym obszarem rozwoju _ - podano w raporcie.

Pierwotnie Barlinek środki z emisji zamierzał przeznaczyć na budowę fabryki sklejki w Rosji, rozbudowę fabryki deski wielowarstwowej w Rumunii oraz zakup zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP.Po rewizji planów inwestycyjnych środki mają trafić na modernizację zakładu w Rumunii i zwiększenie zdolności produkcyjnych do ponad 1,6 mln mkw. rocznie oraz na wdrożenie systemu zintegrowanego klasy ERP.

Decyzja o zmianie ceny emisyjnej została podjęta po konsultacji z głównym akcjonariuszem spółki, Michałem Sołowowem.

W czerwcu ZWZA Barlinka zdecydowało o emisji do 48.390.000 akcji serii L, z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Cenę emisyjną pierwotnie ustalono na 4,55 zł, co oznaczało, że spółka planuje pozyskać z emisji 220 mln zł.

Po obniżeniu ceny emisyjnej do 1,4 zł wpływy z emisji akcji serii L mogą wynieść ok. 68 mln zł.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)