Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd rozpatrzy projekt ustawy dot. zasad zarządzania mieniem państwowym

0
Podziel się:
Rząd rozpatrzy projekt ustawy dot. zasad zarządzania mieniem państwowym

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw w którym m.in. wzmocniono i uzupełniono kompetencje premiera został skierowany do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Ministrów, podało Rządowe Centrum Legislacji.

"Wprowadzane zmiany pozwolą na usunięcie powstałych wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, doprecyzowanie oraz uzupełnienie niektórych przepisów o nowe rozwiązania, co pozwoli na uporządkowanie kompetencji i zadań organów administracji rządowej po wprowadzeniu reformy zarządzania mieniem państwowym w dniu 1 stycznia 2017 r. oraz uelastycznienie stosowania przepisów ustawy" - czytamy w dokumencie.

Najistotniejsze rozwiązania przyjęte w projekcie to m.in. wzmocniono, doprecyzowano i uzupełniono kompetencje i zadania prezesa Rady Ministrów:

- rozszerzony został (na wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa) zakres kompetencji prezesa rady ministrów dotyczących koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz zapewnienia jednolitego sposobu wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa;

- prezesowi Rady Ministrów przyznana została ogólna kompetencja do nabywania akcji w imieniu Skarbu Państwa;

- prezesowi Rady Ministrów stworzono możliwość występowania do wszystkich organów lub podmiotów, które wykonują prawa z akcji Skarbu Państwa, z żądaniem udzielenia informacji dotyczących wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa;

- w odniesieniu do spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa rozszerzono zakres spraw, w których prezes Rady Ministrów będzie zatwierdzał instrukcje do głosowania, podano dalej.

"Wprowadzono nowy wyjątek od konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów na zbycie akcji Skarbu Państwa dotyczący spółek, w których Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10% kapitału zakładowego chyba, że wartość rynkowa tych akcji przekracza 200 000 zł" - czytamy także.

Rozszerzono listę spółek, w których akcje i prawa z akcji Skarbu Państwa nie podlegają zbyciu oraz wprowadzono wyjątek umożliwiający zbycie tych akcji w przypadku wniesienia ich na podwyższenie kapitału zakładowego jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub innej spółki z wykazu z art. 13 ust. 1.

W projekcie umożliwiono, za zgodą prezesa rady ministrów, realizację obowiązku wprowadzenia w drodze uchwały walnego zgromadzenia lub w statucie spółki wymogów, przewidujących konieczność uzyskania zgody organu spółki na dokonanie określonej czynności prawnej, w odmienny sposób niż określony w przepisach art. 17 ust. 1 i 3 pkt 2 ustawy, jeżeli będą za tym przemawiały wyjątkowe okoliczności dotyczące spółki albo rynku, na którym ona działa, dotyczy to także spółek, wobec których spółka z udziałem Skarbu Państwa jest przedsiębiorcą dominującym. Doprecyzowano, że zgoda walnego zgromadzenia będzie wymagana w przypadku zbycia akcji innej spółki o wartości rynkowej przekraczającej 100 mln zł lub 10% sumy aktywów z ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.

"Doprecyzowano, że obowiązek przedkładania walnemu zgromadzeniu przez organ zarządzający zaopiniowanego przez organ nadzorczy, a w przypadku spółek publicznych przedkładania organowi nadzorczemu, sprawozdania o wydatkach reprezentacyjnych, a także wydatkach na usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji społecznej oraz usługi doradztwa związanego z zarządzaniem, będzie realizowany wraz z przedkładanym sprawozdaniem organu zarządzającego z działalności spółki w ubiegłym roku" - czytamy dalej.

Skorygowano wymogi, jakie muszą spełniać osoby wskazane na członka organu nadzorczego oraz przepisy dotyczące Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Projekt przewiduje zmianę definicji członka organu nadzorczego, która ma na celu wyłączenie z jej zakresu pełnomocnika wspólnika. Podwyższono wymóg dotyczący zasiadania w organach nadzorczych spółek tak aby ukończenie studiów podyplomowych MBA umożliwiało spełnienie wymogów dla członków organów nadzorczych.

Projekt przewiduje, że osoby wybrane do organu nadzorczego przez pracowników nie będą musiały spełniać wymogu posiadania pozytywnej opinii rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych oraz wykształcenia wyższego. Wprowadzono także nowe przepisy dotyczące pytań egzaminacyjnych na egzaminie dla kandydatów na członków organów nadzorczych.

Projekt przewiduje także podwyższenie procentowego wskaźnika określającego wysokość wynagrodzenia dla członków rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, podano także.

"Najistotniejsze z tych zmian w ustawie o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami dotyczą doliczania podatku od towarów i usług do wynagrodzenia członków organów zarządzających spółek, wprowadzenia ograniczeń w zakresie pełnienia przez członków organów zarządzających funkcji w organach innych spółek, wprowadzenia możliwości, aby w projektach uchwał w sprawie wynagrodzeń zostały przyznane członkom organów zarządzających uprawnienia do płatnej przerwy w świadczeniu usług zarządzania w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni, innych niż soboty i dni ustawowo wolne od pracy, w roku obrotowym" - podkreślono w projekcie.

Dodano, że projekty uchwał w sprawie wynagrodzeń będą mogły także przewidywać uprawnienia członków organu zarządzającego do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń, które mogą być przyznane przez walne zgromadzenie na podstawie art. 378 § 2 Kodeksu spółek handlowych lub zgromadzenie wspólników na podstawie art. 2031 Kodeksu spółek handlowych. Projekt uchyla art. 11 ust. 2, zawierający kompetencje ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Zmiany w art. 21 mają na celu wskazanie właściwych organów, którym będzie przekazywana informacja w sprawie realizacji obowiązku polegającego na ukształtowaniu i stosowaniu w spółce zasad wynagradzania członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego określonych tą ustawą.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)