Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sener Polska ma kontrakt z ESA na rozwój technologii tzw. clamp bandów

0
Podziel się:

Sener Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp bandów, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu, poinformowała spółka. Kontrakt jest realizowany w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) "Polish Industry Incentive Scheme", który służy podnoszeniu kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym, podano także.

Sener Polska ma kontrakt z ESA na rozwój technologii tzw. clamp bandów

"Zdobycie kontraktu w ramach Incentive Scheme umożliwia nam wciąganie do przemysłu kosmicznego firm z innych sektorów, które nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Projekt clamp bandów zostanie zrealizowany w całości w naszym kraju, począwszy od zaprojektowania przez inżynierów z Sener Polska, po produkcję i testy u naszych partnerów" - powiedział kierownik projektów Kamil Grassmann, cytowany w komunikacie.

Celem kontraktu przyznanego przez ESA firmie Sener Polska jest rozwój technologii produkcji i testowania clamp bandów. Po jego zakończeniu w 2018 roku firma z Polski dołączy do wąskiego grona europejskich producentów tego typu urządzeń, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji na rynku i obniżenie kosztów produkcji. Ostatecznym rezultatem realizowanego przez Sener Polska kontraktu będzie zarówno clamp band, jak i stanowisko testowe, które pozostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń. Niedawno zakończył się pierwszy etap projektu - ESA zaakceptowała wstępne rozwiązania technologiczne oraz propozycje testów, jakim będzie poddawany wyprodukowany w naszym kraju clamp band, podano także.

"Wszystkie technologie w przemyśle kosmicznym, nawet te najmniejsze, wymagają zawsze najwyższej jakości i najbardziej aktualnego stanu wiedzy naukowej, technicznej i technologicznej. Program staży, który prowadzimy daje młodym naukowcom szansę nie tylko na sprawdzenie swojej wiedzy , ale również udział w najbardziej aktualnych projektach prowadzonych w Polsce. Co ważne, dzięki temu mogą budować swoją przyszłość w kraju, a nie wyjeżdżać do zagranicznych firm działających w sektorze technologii kosmicznych. Oprócz tego, dostają szansę decydowania o tym, jak branża kosmiczna będzie wyglądać w Polsce w kolejnych latach" - powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Szaniawski, także cytowany w komunikacie.

Jednym z ośmiu zwycięzców pierwszej edycji programu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", który od roku organizują wspólnie ARP oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, jest Paweł Kozłowski, który został głównym inżynierem w projekcie clamp bandów.

Sener Polska rozpoczął działalność w 2006 roku i skupia się na sektorze aerokosmicznym rozumianym jako, obronność, inżynieria kosmiczna i aeronautyka. Głównym obszarem działania Sener Polska w branży aerokosmicznej jest inżynieria mechaniczna, w tym w szczególności mechanizmy rozkładania oraz struktury pojazdów kosmicznych. Firma jest częścią międzynarodowej grupy Sener, której przychody w 2016 r. osiągnęły blisko 910 mln euro.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)