Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sobolewski: Na nowy rynek wejdzie kilkaset firm

0
Podziel się:

Prezes warszawski giełdy Ludwik Sobolewski spodziewa się, że na nowym rynku, któremu nadano nazwę NewConnect, w tym roku pojawi się kilkanaście spółek, a w ciągu pięciu lat nawet kilkaset firm.

*Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Ludwik Sobolewski, spodziewa się, że na nowym rynku, któremu nadano nazwę NewConnect, w tym roku pojawi się kilkanaście spółek, a w ciągu pięciu lat nawet kilkaset firm. *

Prezes zapowiada, że pierwsze spółki zadebiutują na NewConnect w ciągu trzech miesięcy, najprawdopodobniej w sierpniu.

_ "Mamy już dwie-trzy konkretne spółki, które przygotowują dokumenty dopuszczeniowe. Jestem niemal pewien, że wystartują one w pierwszym tygodniu funkcjonowania NewConnect, co nastąpi najprawdopodobniej w sierpniu" - zapowiada Sobolewski. _"Będą to emisje prywatne, a nie oferty publiczne, a firmy są z branż: telekomunikacja oraz technologie informatyczne" - dodaje prezes Sobolewski.

"Myślę, że do końca roku, na NewConnect może być już kilkanaście spółek" - zapowiada Sobolewski. "Sądzę, że w ciągu pięciu lat stać nas na to, aby na ten rynek weszło kilkaset firm" - dodaje.

Sobolewski zauważa również, że do końca 2008 roku giełda oczekuje minimum 50 firm na nowym rynku. Prezes podkreśla, że trudno jest jednak przewidzieć liczbę firm, która mogłaby być notowana na NewConnect, ponieważ firmy w naturalny sposób będą przechodzić na główny rynek.

Sobolewski: _ "Chcemy, by w pewnym momencie pojawiło się zjawisko przechodzenia z New Connect na rynek główny". _

Myślę, że wśród firm, które pojawią się na tym rynku w pierwszych miesiącach funkcjonowania, co najmniej dwie przejdą wkrótce potem na rynek główny" - mówi prezes GPW.

We wtorek, 22 maja Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO), czyli nowego rynku organizowanego przez GPW, przeznaczonego dla spółek o wyższym ryzyku inwestycyjnym.

| NewConnect - rynek dla ryzykantów |
| --- |
| NewConnect będzie rynkiem prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych, na którym spółkom stawiane będą mniejsze wymagania, niż spółkom notowanym na głównym rynku giełdowym. Koszty związane z notowaniem na NewConnect będą niższe. Na rynku będą obowiązywały także mniejsze obowiązki informacyjne. NewConnect będzie rynkiem finansującym rozwój małych, perspektywicznych podmiotów o krótkiej historii i dużych perspektywach wzrostu, które nie spełniają jeszcze wymogów obowiązujących na głównym rynku giełdowym. Emitentami na NewConnect będą małe spółki o przewidywanej kapitalizacji około 20 mln zł i wartości oferty publicznej od kilkuset tysięcy do kilku mln zł. – Na początku funkcjonowania New Connect spodziewamy się około 3 spółek, a do końca roku – 10 – powiedział prezes Sobolewski podczas konferencji. Inwestorami na platformie będą fundusze Venture Capital i Private Equity, wyspecjalizowane fundusze zamknięte, fundusze asset-management, osoby prywatne posiadające znaczące kapitały, inwestorzy indywidualni
akceptujący wyższe ryzyko. Notowania na NewConnect będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -14:00 z wykorzystaniem giełdowego systemu WARSET. System notowań będzie kierowany zleceniami lub kierowany cenami – z udziałem market makera. Na NewConnect będą mogły być notowane akcje, prawa do akcji, prawa poboru, kwity depozytowe, inne udziałowe instrumenty finansowe. Kurs notowanych instrumentów wyznaczany będzie z dokładnością do 1 grosza/centa. |

ZOBACZ TAKŻE:

newconnect
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)