Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spadki na Wall Street. Rosną obawy o Ukrainę i Izrael

0
Podziel się:

Indeks S&P 500 jest od początku roku na blisko 7 proc. plusie.

Spadki na Wall Street. Rosną obawy o Ukrainę i Izrael
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów. Słabsze nastroje na rynku to efekt wydarzeń na Ukrainie oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,28 proc., do 17.051,73 pkt. S&P 500 stracił 0,23 proc. i wyniósł 1.973,63 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,17 proc., do 4.424,70 pkt.

Wall Street w dół

W związku z katastrofą malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy i blokowaniem dostępu do miejsca zdarzenia, kilku przywódców zachodnich zagroziło Rosji dalekosiężnymi sankcjami. We wtorek w Brukseli o Ukrainie i sankcjach na Moskwę mają rozmawiać szefowie dyplomacji krajów UE.

Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział w poniedziałek, że jeżeli dostęp do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy będzie nadal blokowany, to _ wszystkie polityczne i ekonomiczne opcje _ przeciwko Rosji będą brane pod uwagę. W trakcie weekendu kolejnymi sankcjami Rosji zagrozili miedzy innymi przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

W zestrzelonym w czwartek samolocie malezyjskich linii lotniczych było 298 pasażerów, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że samolot został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji.

_ Biorąc pod uwagę nakładanie nowych sankcji na Rosję, katastrofę samolotu na Ukrainie oraz obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, rynki obawiają się, że sytuacja geopolityczna będzie się dalej destabilizowała _ - ocenili analitycy banku Mizuho.

W centrum uwagi rynków pozostaje również konflikt na linii Izrael - Palestyna. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła _ poważne zaniepokojenie _ eskalacją konfliktu w Strefie Gazy i stale rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych. Wezwała strony konfliktu do natychmiastowego rozejmu i powstrzymania się od przemocy.

Izraelska ofensywa lądowa, która rozpoczęła się w czwartek wieczorem po 10 dniach ataków lotniczych, ma na celu zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez palestyńskich bojowników i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

_ Wydarzenia geopolityczne sprawiają, że na rynku rośnie ostrożność, co jest naturalne biorąc pod uwagę to jak silne wzrosty rynek notował w ostatnim czasie. Już od dawna na giełdach w USA nie było poważniejszej korekty, wielu inwestorów więc się jej obawia _ - ocenił Patrick Spencer, kierujący działem sprzedaży w firmie inwestycyjnej w Robert W. Baird Co.

Indeks S&P 500 jest od początku roku na blisko 7 proc. plusie. W ubiegłym tygodniu S&P 500 zyskał 0,5 proc. Benchmarkowemu indeksowi amerykańskich giełd pomagały lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, raportowane przez amerykańskie spółki oraz sygnały przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w USA w drugim kwartale po spowolnieniu jakie gospodarka USA zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Ze spółek należących do indeksu S&P500, które ogłosiły do tej pory wyniki za drugi kwartał tego roku, ok. 76 proc. miało wyniki netto lepsze od prognoz, a ok. 68 proc. miało przychody powyżej oczekiwań - wynika z danych agencji Bloomberg.

W poniedziałek lepszy od konsensusu raport kwartalny pokazała spółka z branży wydobywczej Haliburton. Bogatszy w kalendarzu wyników jest wtorek, kiedy o swoich dokonaniach w drugim kwartale mają poinformować między innymi: Apple, Coca-Cola, McDonald's, Microsoft, United Technologies, Verizon, oraz Dupont.

_ Do końca roku rynek amerykański będzie wyżej niż jest obecnie, w międzyczasie możliwa jest jednak wyższa zmienność _ - uważa Bob Doll, główny strateg inwestycyjny w Nuveen Asset Management. Jego zdaniem wzrostom na amerykańskich giełdach w najbliższym czasie nie powinno zaszkodzić zacieśnienie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.

_ W odróżnieniu od geopolityki w kwestii polityki monetarnej Fed wiemy, czego się spodziewać, proces wygaszania QE zakończy się w październiku, później cała uwaga skoncentruje się na pytaniu o to, kiedy Fed podniesie stopy proc." - ocenił Doll. _

_ _

_ „Stopy proc. są w USA teraz bliskie zera, dlatego nieduża podwyżka nie powinna zaszkodzić rynkom _ - dodał.

Obecny konsensus rynkowy zakłada, że pierwsza podwyżka stóp proc. w Stanach Zjednoczonych nastąpi około połowy przyszłego roku.

Poniedziałek nie przyniósł publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych w USA. Inwestorzy poznali tylko czerwcowy odczyt indeksu aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI. Indeks ten spadł w czerwcu do 0,12 pkt. z 0,16 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 0,18 pkt.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)