Notowania

giełda
22.08.2014 14:45

Spółka DTP wyemituje obligacje nawet za 40 mln zł

DTP prawdopodobnie będzie rekomendować wypłatę do 30 proc. zysku za 2014 rok w formie dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

Spółka windykacyjna DTP planuje emisję w czwartym kwartale obligacji o wartości 30-40 mln zł. DTP nadal utrzymuje również, że w przyszłym roku chciałoby wyemitować akcje, skierowane szczególnie do drobnych inwestorów - poinformował prezes Michał Handzlik.

Planowana emisja obligacji będzie drugą z ustanowionego w maju programu o wartości 80 mln zł. W lipcu DTP wyemitowało w ramach programu papiery o wartości 20 mln zł. Po emisji grupa posiada niskie jak na branżę windykacyjną zadłużenie - wskaźnik długu do funduszy własnych wynosi obecnie 0,27. Prezes Handzlik zapewnił podczas piątkowej konferencji, że DTP jest przygotowane do spłaty zapadających w listopadzie 14,8 mln zł obligacji.

Środki z emisji mają trafić na zakupy kolejnych pakietów wierzytelności. Grupa DTP chce w dłuższym terminie utrzymać obecną strukturę portfela, w którym około 60 proc. stanowią obecnie wierzytelności niedetaliczne (głównie długi małych i średnich firm), a 40 proc. pakiety detaliczne.

Planowana na przyszły rok emisja akcji ma natomiast przede wszystkim podnieść liczbę papierów w obrocie giełdowym, co ma pozytywnie przełożyć się na obroty.

_ Obecnie nasz akcjonariat jest ustabilizowany, co przekłada się na brak ruchu na kursie naszych akcji. Chcemy to zmienić _ - powiedział Handzlik.

Prezes DTP podał, że spółka nie widzi obecnie jasnych tendencji cenowych na rynku wierzytelności, a poszczególne wyceny portfeli uzyskiwane na przetargach są związane z jakością i wielkością konkretnego pakietu, oraz obecną na rynku konkurencją. Dodał, że pomimo to da się zauważyć pewien spadek cen wierzytelności niedetalicznych małych i średnich firm. Tanieją też długi telekomunikacyjne.

Na koniec czerwca wartość zakupionych przez DTP portfeli wierzytelności wyniosła 2,28 mld zł. W samym pierwszym półroczu spółka kupiła wierzytelności warte 244 mln zł, płacąc łącznie 17 mln zł. Pod tym względem DTP było w tym okresie trzecim najaktywniejszym na rynku graczem.

Prezes Handzlik potwierdził, że DTP interesuje również rozwój nieorganiczny i poinformował, że spółka prowadziła rozmowy z kilkoma podmiotami z branży, które sygnalizowały chęć sprzedaży portfela wierzytelności lub całej spółki. Wśród nich były spółki publiczne.

_ Podtrzymujemy, że jeżeli pojawi się ciekawa oferta to z chęcią przeprowadzimy akwizycję. Do tej pory nie złożyliśmy żadnej oferty wiążącej _ - powiedział.

Handzlik dodał, że DTP nie jest szczególnie zainteresowane rynkiem wierzytelności hipotecznych, chociaż nie wyklucza zakupu pojedynczych portfeli.

_ Nie widzę dużego potencjału na rynku wierzytelności hipotecznych. Pytanie oczywiście, co chce się z takimi wierzytelnościami robić, ale uważam, że jako spółka windykacyjna nie powinniśmy kupować od banków portfeli i rozkładać długu klienta na kolejne 15 lat. Nabywane wierzytelności chcemy odzyskiwać możliwie jak najszybciej _ - powiedział.

Dodał, że DTP nie zamierza również zakładać przedsiębiorstwa pożyczkowego. Takie podmioty mają obecnie w swoich grupach m.in. Kruk, Kredyt Inkaso czy Presco.

Spółka rozważa za to zarządzanie funduszem sekurytyzacyjnym. Możliwości dalszego dynamicznego wzrostu widzi też w dotychczasowym, podstawowym biznesie.

Handzlik podał również, że zarząd DTP prawdopodobnie będzie rekomendować wypłatę do 30 proc. zysku za 2014 rok w formie dywidendy. W pierwszym półroczu 2014 roku zysk netto spółki wyniósł 12,2 mln zł. W pierwszym półroczu poprzedniego roku spółka osiągnęła natomiast 15,8 mln zł zysku, jednak na wynik ten wpłynęła pojedyncza, duża wpłata w ramach jednej z wierzytelności grupy. Po wyłączeniu tego czynnika zysk wyniósł 9,9 mln zł.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz