Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka z GPW chce założyć spółkę w Chinach

0
Podziel się:

Sonel oczekuje, że w tym roku poprawi wyniki zanotowane w roku ubiegłym. Założona w budżecie dynamika wzrostu przychodów spółki jest wyższa niż ta z 2012 r., kiedy wyniosła około 6 procent.

Spółka z GPW chce założyć spółkę w Chinach
(Antonio Muñoz Palomares/Dreamstime)
bFfkyXGt

Sonel oczekuje, że w tym roku poprawi wyniki zanotowane w roku ubiegłym. Założona w budżecie dynamika wzrostu przychodów spółki jest wyższa niż ta z 2012 r., kiedy wyniosła około 6 procent - poinformował prezes Krzysztof Wieczorkowski. Sonel chce w tym roku założyć spółką zależną w Chinach._ _

_ - Budżet spółki zakłada, że dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży w całym roku będzie wyższa niż w roku ubiegłym (wyniosła wówczas ok. 6 proc. - przyp. PAP). Na razie po I kwartale jest słabiej, zima się przedłuża i wiele inwestycji jest wstrzymanych. Ale wykonanie planu jest nadal w zasięgu ręki _ - powiedział Wieczorkowski.

Dodał, że o ile w roku ubiegłym ok. 11 mln zł z przychodów ogółem na poziomie 50 mln zł pochodziło z usług, tak w tym roku kwota ta nie powinna przekroczyć 9 mln zł.

bFfkyXGv

_ - Po pierwsze skończyliśmy jeden duży kontrakt usługowy, a po drugie nie chcemy skupiać się na usługach, tylko rozwijać sprzedaż własnych produktów _ - powiedział prezes. Pytany o marże po I kwartale, odpowiedział: _ marżowość była podobna rdr. - Na razie nie mamy danych odnośnie wyników w tym okresie, ale możliwe, że wyniki rdr będą podobne _.

Prezes poinformował, że spółka uczestniczy obecnie w kilku przetargach na rynku azjatyckim, które mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki spółki w całym roku. Szczegóły odnośnie pierwszego kontraktu może zakomunikować w maju._ - Jeśli uda nam się wygrać część z tych przetargów, to nasze wyniki w tym roku nie powinny być gorsze od zeszłorocznych, a nawet będą lepsze _ - dodał.

Pytany o poziom mocy produkcyjnych wykorzystywanych przez spółkę, Wieczorkowski odpowiedział: _ wielokrotnie mówiłem, że spółka ma potencjał, by generować ok. 100 mln zł przychodów. Jak widać na chwilę obecną wykorzystujemy połowę naszych mocy _. Wewnętrzna strategia spółki zakłada, że na koniec 2015 r. będzie ona wykorzystywała 100 proc. swoich mocy.

Na pytanie, czy w takim razie jest możliwe, aby na koniec 2015 r. spółka pokazała 100 mln zł przychodów, prezes powiedział: _ biorąc pod uwagę, że teraz jesteśmy w połowie drogi, trudno byłoby to osiągnąć, bez wyraźnej poprawy w gospodarce światowej _.

bFfkyXGB

Wieczorkowski poinformował, że Sonel nie myśli o akwizycjach, ale chce rozwijać swoją grupę kapitałową w oparciu o spółki dystrybucyjne w krajach o dużym potencjale wzrostu.

W lutym tego roku Sonel otworzył swoją pierwszą spółkę zależną w Indiach. Ma w niej 90 proc. udziałów, pozostałe 10 proc. należy do lokalnego partnera. Przedmiotem działalności utworzonej spółki ma być m.in. zakup, sprzedaż, import, eksport, produkcja, oferowanie i handel przyrządami pomiarowymi.

Jak poinformował Wieczorkowski, indyjska spółka skupia się na razie na sprzedaży i powinna być rentowna w przyszłym roku.

Sonel myśli o kolejnych spółkach zależnych poza Europą, w których byłby większościowym akcjonariuszem. Jeszcze w tym roku taki podmiot ma powstać w Chinach.

bFfkyXGC

_ - Prowadzimy tam intensywne negocjacje i mamy już partnera. To będzie co najmniej spółka handlowa, bo rozmowy na ten temat są najbardziej zaawansowane. W grę wchodzi także produkcja, ale w dalszej perspektywie _ - powiedział prezes. Sonel chce w tym roku wejść w fotowoltaikę poprzez kompletną ofertę dla klientów indywidualnych._ _

_ - Miała być ona dostępna już od stycznia, ale jeszcze jej nie wprowadziliśmy. Najpierw sprzedaż ruszyłaby w kraju, ale widzimy zainteresowanie ze strony zagranicznych partnerów, głównie z Bułgarii i Rumunii. Dlatego możliwe, że większość produkcji będzie kierowana na eksport. Marżowość jest podobna, jak ta w urządzeniach pomiarowych _ - powiedział prezes.

Wieczorkowski potwierdził, że CAPEX Sonela na ten rok to ok. 7 mln zł. Do spółki powinno także spłynąć ok. 1,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Prezes dodał, że Sonel ma przygotowany już następny projekt badawczy na ok. 8 mln zł, z czego wsparcie z UE ma wynieść ok. 4 mln zł.

bFfkyXGD

W 2012 r. Sonel wypracował 6,4 mln zł zysku netto i 6,9 mln zł zysku operacyjnego przy ok. 50,5 mln zł przychodów. Sonel jest producentem przyrządów do pomiarów elektrycznych.

bFfkyXGW
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)