Notowania

Przejdź na
integer
08.05.2013 23:05

Spółka z grupy Integera żąda 35 mln zł odszkodowania

InPost z grupy Integer.pl domaga się od Skarbu Państwa 35 mln zł odszkodowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BassittART/iStockphoto)

InPost, spółka z grupy kapitałowej giełdowego Integera.pl, złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę odszkodowania w wysokości 35 mln zł wraz z odsetkami.

Odszkodowanie, którego domaga się InPost, jest efektem niezgodnego z prawem w opinii spółki działania Skarbu Państwa polegającego na wydaniu aktu normatywnego niezgodnego z obowiązującym prawem Unii Europejskiej.

InPost zwraca uwagę, że polskie regulacje prawne przewidywały zwolnienie z opodatkowania VAT wszelkich usług pocztowych świadczonych przez operatora publicznego - Pocztę Polską. Usługi świadczone przez innych operatorów, w tym InPost - głównego konkurenta operatora publicznego, podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT (obecnie 23 proc.).

Z kolei przepisy unijne przewidywały, że zwolnienie to powinno dotyczyć wyłącznie określonego rodzaju usług (tzw. usług powszechnych) świadczonych przez operatora publicznego (do takich usług nie należą m.in. usługi świadczone na rzecz nadawców masowych, których cena jest ustalana indywidualnie).

_ - Wskutek ww. deliktu normatywnego, niepubliczni operatorzy pocztowi (w tym InPost) ponieśli szkodę (utracili dochody), jakiej nie ponieśliby, gdyby regulacje krajowe VAT były zgodne z prawem Unii Europejskiej _ - napisano w komunikacie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: integer, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz