Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawdź, na jakich spółkach zarobisz przed końcem roku

0
Podziel się:

Money.pl typuje firmy, które w czwartym kwartale przyniosą zyski inwestorom.

Sprawdź, na jakich spółkach zarobisz przed końcem roku
(Pemotret/Dreamstime)

Ostatnie miesiące roku mogą przynieść na giełdzie niewielkie spadki indeksów. Są jednak spółki, na których inwestorzy będą mogli zarobić.

Od początku lipca do końca września indeks WIG20 na warszawskiej giełdzie poszedł w górę o 13 procent. Tyle samo zyskał WIG. Mniej dały zarobić inwestorom małe i średnie spółki: ich indeksy wzrosły o około 10 procent. Najbliższe miesiące mogą już okazać się nieco gorsze.

- _ Ostatni kwartał roku może przynieść korektę na giełdzie. Spory optymizm wśród inwestorów w połączeniu z brakiem wielu pozytywnych informacji ze światowej gospodarki nakazują być bardzo ostrożnym w doborze akcji, w które chcemy zainwestować _ - przestrzega w rozmowie z Money.pl Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz w CDM Pekao.

Podobnego zdania jest Marcin Kiepas z DM XTB: - _ Chociaż na rynku jeszcze panują dobre nastroje, to w tym roku rajdu świętego Mikołaja może jednak nie być _ - ocenia.

Dlatego ich zdaniem w ostatnim kwartale kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji będzie miał wybór odpowiednich spółek. Money.pl pomaga inwestorom je wytypować.

Stawiają na Asseco, KGHM, PKO BP

Wśród spółek polecanych przez analityków dla Money.pl aż dwukrotnie pojawiła się największa notowana na GPW firma informatyczna Asseco, a także PKO BP oraz KGHM. Wśród typów pojawiły się również ukraińskie spółki Astarta i Kernel, a także koncern PGNiG. Nie zabrakło również uznawanej za typowo spekulacyjną spółki Monnari.

Spółki, które mogą dać zyski w czwartym kwartale 2010 roku
Analityk Instytucja Spółki
Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers Astarta, Kernel
Andrzej Knigawka ING Securities PKO BP, KGHM
Marcin Bielicki DM FIO CEZ, Monnari
Krzysztof Zarychta BDM Police, KGHM
Roland Paszkiewicz CDM Pekao PGNiG, Asseco
Paweł Cymcyk AZ Finanse PKO BP, Asseco

Źródło: Money.pl na podstawie wypowiedzi analityków

- _ Kurs akcji Asseco od prawie roku stoi w miejscu. Tymczasem spółka cały czas decyduje się na spore przejęcia i inwestycje _ - podkreśla Roland Paszkiewicz. - _ Dlatego uważam, że prędzej czy później znajdzie się one w polu zainteresowania inwestorów, co przełoży się na wzrost kursu _- uważa analityk.

Z kolei KGHM będzie zyskiwał dzięki wysokim cenom miedzi oraz metali szlachetnych. - _ Myślę, że spółka ma przed sobą jeszcze około 10-procentowy potencjał wzrostu przed końcem roku _ - uważa Krzysztof Zarychta, analityk z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Wśród propozycji analityków nie brakuje też typu dla inwestorów lubiących lokować swoje pieniądze w sektorze bankowym. - _ PKO BP to w tej chwili najciekawsza propozycja w polskim sektorze bankowym _ - mówi Andrzej Knigawka, szef analityków z ING Securities. - _ Cena akcji będzie rosła pod wpływem spodziewanego wzrostu kapitału płynącego na rynki wschodzące _ - uważa.

Typują również spółki spoza WIG20

Marcin Kiepas wskazuje z tymczasem, że w ostatnich miesiącach roku warto przyjrzeć się dwóm ukraińskim spółkom notowanym na GPW: Astarcie i Kernelowi. - _ Obie spółki są obecnie w trendzie wzrostowym, zarówno technicznie, jak i fundamentalnie. Mają szansę na dynamiczną poprawę wyników _ - twierdzi analityk XTB.

Osoby, które akceptują większe ryzyko inwestycji i znaczne zmiany kursów akcji, mogą pomyśleć o spółce Monnari. Jak podkreśla Marcin Bielicki, makler z DM FIO, chociaż akcje firmy ostatnio już bardzo wzrosły, wcale nie znaczy to, że wciąż nie są interesującą propozycją. - _ Wierzyciele właśnie zaakceptowali układ, który doprowadzi do znacznej redukcji długów spółki _ - mówi Marcin Bielicki. - _ Jeżeli się to uda, powinna wyjść na prostą _ - dodaje.

Interesujący na ostatnie miesiące roku wydaje się również sektor chemiczny. - _ Bardzo ciekawą propozycją jest spółka Police, którą rynek powoli zaczyna odkrywać _ - twierdzi Krzysztof Zarychta. - _ Firma prowadzi restrukturyzację, poprawia wyniki, a w drugiej połowie tego roku sprzyja jej sytuacja rynkowa - rośnie popyt oraz cena nawozów. To wszystko sprawia, że spółka do listopada może zyskać około dziesięć procent _ - uważa analityk BDM.

Money.pl typuje swoje spółki

Naszym zdaniem obecnie bardzo dobrą okazją inwestycyjną wciąż jest Tauron. Spółka po dwóch miesiącach niewielkiej zmienności ruszyła z miejsca i we wrześniu w końcu pozwoliła cierpliwym inwestorom zarobić. Za kupnem jej akcji przemawiają trzy pozytywne rekomendacje wydane przez instytucje finansowe i niedowartościowanie w stosunku do innych spółek z sektora energetycznego. Warto również zauważyć, że spółka ma charakter defensywny, a to oznacza, że w czasie gospodarczej dekoniunktury, jej wyniki drastycznie nie spadną.

Warto zwrócić uwagę także na Dudę. Spółka obecnie restrukturyzuje majątek, po fatalnej końcówce 2009 roku w dwóch pierwszy kwartałach tego roku odnotowała zysk netto, a na przyszły rok rok planuje przejęcia.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)