Notowania

rfk
28.10.2011 10:40

Standards&Poor's nadał rating PBG

Agencja Standards&Poor's przyznała PBG długoterminową ocenę ratingową na poziomie BB-, z perspektywą stabilną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Agencja Standards&Poor's przyznała PBG długoterminową ocenę ratingową na poziomie _ BB- _, z perspektywą stabilną.

Poddanie się ocenie ratingowej to pierwszy krok zarządu PBG w kierunku restrukturyzacji zadłużenia, w tym przede wszystkim jego zamiany z krótkoterminowego na długoterminowe oraz pozyskania nowych źródeł finansowania m.in. na rynku euroobligacji - podało PBG w komunikacie. _ Standard&Poor's wskazał, że korzystnie na ocenę ratingową wpływa wiodąca pozycja spółki PBG w branży budowlanej w Polsce, która w przyszłości może zostać dodatkowo wzmocniona dzięki planowanym dużym inwestycjom w projekty infrastrukturalne i obiekty użyteczności publicznej, a także solidne marże operacyjne i stabilna struktura kapitałowa z punktu widzenia poziomu przyznanej oceny ratingowej _ - napisano w komunikacie.

_ Niekorzystny wpływ na ocenę ratingową spółki ma jej ekspozycja na ryzyko związane z realizacją projektów w sektorze budowlanym, który podlega cykliczności i presji konkurencyjnej. Ponadto negatywny wpływ na przyznaną ocenę ratingowa ma niewielka skala działalności PBG, słaby profil przepływów pieniężnych oraz ograniczona dywersyfikacja działalności, a zwłaszcza fakt, że spółka nie prowadzi działalności poza rynkiem macierzystym _ - dodano.

W raporcie napisano, że wskazując na perspektywę stabilną ratingu Standard&Poor's opiera się na założeniu, że spółka PBG będzie kontynuowała umiarkowaną politykę finansową, utrzyma swoją dotychczasową ostrożną politykę w zakresie zarządzania ryzykiem oraz będzie zarządzać swoim profilem płynności w celu pokrycia krótkoterminowego zapotrzebowania na gotówkę i potrzeb związanych ze spłatą zapadającego zadłużenia.

Zdaniem Standard & Poor's, mimo szybkiego wzrostu organicznego oraz wzrostu na drodze przejęć, PBG utrzymuje mocną strukturę kapitałów. Analitycy spodziewają się, że sfinalizowanie transakcji nabycia przez PBG 50 proc. plus jedna akcja generalnego wykonawcy i producenta urządzeń dla energetyki Rafako będzie skutkowało tymczasowym pogorszeniem covenantów, ale prognozują, że wartość wskaźnika _ zadłużenie netto do EBTIDA _ w ujęciu pro forma nie powinna istotnie przekroczyć 3x.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: rfk, pbg, pro, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz