Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy w USA w górę. Dopiero w 2016 roku?

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała czwartkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Janet Yellen, szefowa Fed
Janet Yellen, szefowa Fed (International Monetary Fund)
bEKgAqaJ

Realizacja zysków na Wall Street. Po fali optymizmu po środowym posiedzeniu Fed inwestorzy zdecydowali się w czwartek na wyprzedaż akcji.

Konferencja po posiedzeniu władz amerykańskiego banku centralnego w środę okazała się dla rynków sporym zaskoczeniem. Fed nie zmienił poziomu stóp procentowych, co było zgodne z prognozami rynków. Do tego z komunikatu zniknęło ważne sformułowanie o "cierpliwości" w sprawie podwyżek stóp procentowych. Tego również spodziewali się inwestorzy. Zaskoczeniem było natomiast to, że szefowa Fed, Janet Yellen, dała do zrozumienia, że bank wcale nie będzie spieszył się z zaostrzeniem polityki pieniężnej.

Pierwsza reakcja inwestorów w środę była bardzo optymistyczna, co poskutkowało wzrostami na Wall Street i jednocześnie wyraźnym osłabieniem dolara. W czwartek jednak gracze na nowojorskiej giełdzie realizowali zyski.

bEKgAqaL

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji w czwartek

- Termin pierwszej podwyżki przez Fed został przesunięty w czasie. Nikt już raczej nie spodziewa się pierwszej podwyżki w czerwcu, na ten termin nie wskazuje nowa prognoza makroekonomiczna Fed - ocenił Boris Schlossberg, analityk BK Asset Management.

W ocenie banku Morgan Stanley zmiany w prognozach Fed sugerują, że bank centralny w tym roku w ogóle nie podniesie stóp procentowych.

"Wobec inflacji bazowej jeszcze bardziej oddalającej się od celu oraz wynikających z szybkiej aprecjacji dolara zagrożeń dla wzrostu i inflacji, spodziewamy się, że Fed zrezygnuje z podwyżek w tym roku" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.

bEKgAqaR

W czwartek Departament Pracy USA podał dane na temat liczby tzw. nowych tygodniowych bezrobotnych w USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 291 tysięcy z 290 tysięcy tydzień wcześniej. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 293 tysiące.

bEKgAqbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)