Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w strefie euro na rekordowo niskim poziomie

0
Podziel się:

To nie koniec wsparcia dla systemu bankowego strefy euro. Mario Draghi ogłosił dodruk pieniędzy.

Stopy procentowe w strefie euro na rekordowo niskim poziomie
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Stopa referencyjna w strefie euro spadła do najniższego poziomu w historii, czyli 0,05 procent. Decyzja to spore zaskoczenie, bowiem większość analityków nie spodziewała się zmian w polityce monetarnej EBC. Co więcej, sam szef banku Mario Draghi zapowiadał wcześniej, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie jeszcze przez długi czas.

Aktualizacja 15:50

Cięcie stóp procentowych oznacza, że oprocentowanie depozytów w banku centralnym wynosi minus 0,2 procent. Banki za lokowanie pieniędzy w banku centralnym muszą więc jeszcze więcej dopłacać. Ostatnia obniżka kosztu pieniądza w strefie euro odbyła się w czerwcu.

_ - Obniżka nie zwiększy poziomu pożyczek międzybankowych _ - uważa zdecydowana większość traderów rynku pieniężnego ankietowanych przez agencję Reutera w poniedziałek.

To nie koniec wsparcia dla systemu bankowego w strefie euro. EBC zdecydował się na zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz obligacji, co nie można traktować inaczej jak dodruk pieniądza. Draghi nie poinformował o wartości papierów wartościowych, które EBC zamierza skupić.

- _ Do wprowadzenia programu skupu aktywów skłoniły EBC spadająca aktywność gospodarcza oraz niska inflacja w strefie euro _ - powiedział prezes EBC. - _ Wzięliśmy pod uwagę ograniczoną inflację oraz spowolnienie wzrostu obserwowane w ostatnim czasie _ - powiedział.

Decyzja EBC nie była jednogłośna. - _ Część członków Rady EBC chciała działań na szerszą skalę, część chciała z kolei żebyśmy zrobili mniej _ - powiedział Draghi i dodał, że znaczna większość bankierów centralnych strefy euro poparła jednak rozpoczęcie skupu aktywów.

Na konferencji prasowej Mario Draghi ogłosił także prognozy dotyczące wzrostu PKB i inflacji. W tym roku gospodarka w strefie euro ma urosnąć o 0,9 procent, co oznacza obniżkę względem wcześniej szacowanego 1 procenta. W kolejnych dwóch latach ma przyspieszyć odpowiednio o 1,6 i 1,9 procent.

Z kolei ceny dóbr konsumpcyjnych średnio w tym roku mają być wyższe o 0,6 procent, co również oznacza obniżenie prognoz z 0,7 procent poprzednio. Inflacja HICP w kolejnych latach ma wzrastać o 1,1 i 1,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)