Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strategia PKN w maju, zamknięcie transakcji we wrześniu

0
Podziel się:

Prezes PKN Andrzej Modrzejewski powiedział PAP w Londynie, że nie jest wykluczona w przyszłości konsolidacja PKN Orlen, węgierskiego MOL i austriackiego OMV

Minister Skarbu Państwa Aldona Kamela-Sowińska powiedziała we wtorek w Londynie, że rząd zdecyduje o strategii sprzedaży 18 proc. akcji PKN Orlen w maju, a zamknięcie transakcji spodziewane jest we wrześniu.

'Strategia będzie gotowa w maju, a zamknięcia transakcji oczekuję we wrześniu' - powiedziała minister podczas seminarium na temat polskiej gospodarki na dorocznych obradach Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W ubiegłym tygodniu minister poinformowała PAP, że resort skarbu jeszcze nie rozstrzygnął, czy sprzeda 18 proc. akcji PKN Orlen inwestorowi strategicznemu, czy też zaoferuje je w ofercie publicznej.

Prezes PKN Andrzej Modrzejewski powiedział PAP w Londynie, że nie jest wykluczona w przyszłości konsolidacja PKN Orlen, węgierskiego MOL i austriackiego OMV.

Zapytany, czy OMV wchodzi w grę jako nabywca 18 proc. PKN Orlen, Modrzejewski odpowiedział, że 'są takie perspektywy'.

Zastrzegł, że wiele będzie zależało od strategii trzeciego etapu prywatyzacji przyjętej przez rząd.

W ubiegłą środę PKN poinformował, że, jego zdaniem, 18 proc. akcji posiadanych przez Naftę Polską powinno zostać sprzedanych inwestorowi branżowemu. PKN zaakceptowałby zakup tego pakietu przez austriacki koncern paliwowy OMV. Obecnie 72 proc. akcji PKN Orlen dostępnych jest w obrocie giełdowym. Największe pakiety akcji spółki kontroluje Skarb Państwa z Naftą Polską 28,44 proc., z czego na sprzedaż zostanie przeznaczone w trzecim etapie 18 proc. należących do Nafty Polskiej. Bank of New York, depozytariusz GDR-ów, ma 27,3 proc.

Prezes PKN powiedział, że 'jeśli trzeci etap prywatyzacji koncernu będzie przeprowadzony na tych samych zasadach co dwa poprzednie, czyli wprowadzenie akcji na giełdę, to dojdzie do dużego rozproszenia akcji'. W takich warunkach 'niechciany inwestor' może łatwo uzyskać kontrolę nad spółką.

Modrzejewski skrytykował rządową strategię prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, która wykluczyła PKN ze składania oferty.

Według niego projekt przyjęty w 1995 roku zakładający powstanie na polskim rynku dwu konkurujących ze sobą ośrodków zdezaktualizował się w świetle widocznej w ostatnich latach tendencji tworzenia coraz większych koncernów, otwierania granic i znoszenia ceł.

Modrzejewski sądzi, że odzew w sprawie prywatyzacji RG w postaci dwóch zainteresowanych: Road Energy - brytyjskiej grupy leasingowo-finansowej i węgierskiej grupy naftowo gazowej MOL, musi być dla rządu rozczarowaniem ponieważ oczekiwał większego zainteresowania.

Prezes PKN dodał, że 'popieranie MOL przeciwko PKN nie ma sensu'. Jeśli rząd mimo wszystko się na to zdecyduje, to polski koncern będzie zabiegał o partnerstwo z OMV AG. 'Lepszym rozwiązaniem byłoby zezwolenie PKN Orlen na przejęcie RG' - uznał Modrzejewski.

'Rafineria Gdańska powinna być w holdingu PKN Orlen przez co zrealizuje się większą wartość PKN-u. PKN da tyle samo, co najlepszy oferent, a z tego, że będzie miał cały rynek krajowy, jego akcje uzyskają dodatkową premię' - podkreśla Modrzejewski.

Resort skarbu nie zwrócił się jeszcze do rządu o zmianę strategii prywatyzacji sektora paliwowego, co, według prezesa PKN, nie wyklucza jednak możliwości modyfikacji programu.

W połowie lutego Barbara Litak-Zarębska, wiceminister skarbu, powiedziała, że PKN mógłby złożyć swoją ofertę, ale dopiero wówczas, gdyby prowadzony obecnie proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej zakończył się fiaskiem.

NP jest właścicielem 75 proc. akcji RG SA, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, 15 proc. należy do pracowników, a 10 proc. do Skarbu Państwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)