Notowania

chemia
17.03.2015 13:52

Synthos wyda ponad 600 mln zł na inwestycje

Naszą obecnie największą inwestycją jest budowa fabryki kauczuków SSBR w Oświęcimiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Synthos)

Synthos chce zwiększyć nakłady inwestycyjne do ok. 662,5 mln zł w tym roku i do ok. 946,5 mln zł w kolejnym roku z 444,4 mln zł poniesionych w ub.r., podała spółka.

"Według oczekiwań grupy, łączne nakłady inwestycyjne za rok zakończony 31 grudnia 2015 wyniosą ok. 662,5 mln zł, a nakłady inwestycyjne za rok zakończony 31 grudnia 2016 wyniosą ok. 946,5 mln zł" - czytamy w raporcie rocznym.

"Naszą obecnie największą inwestycją jest budowa fabryki kauczuków SSBR w Oświęcimiu w Polsce, którą grupa zdeterminowana jest ukończyć. Grupa spodziewa się, że łączna inwestycja w ten projekt, po jego zakończeniu w 2015 r., wyniesie około 555,0 mln zł. Inne znaczące projekty inwestycyjne Grupy obejmują budowę zakładu produkcyjnego NdBR oraz dodatkowych zdolności produkcyjnych kauczuków SSBR w kompleksie Triunfo Petrochemical Complex w Rio Grande do Sul w Brazylii" - napisano także.

Dodatkowe projekty bieżące mogą obejmować: (i) budowę kotła fluidalnego w Oświęcimiu; (ii) instalację odazotowania i odsiarczania spalin w zakładzie produkcyjnym w Oświęcimiu; oraz (iii) budowę kotła fluidalnego w zakładzie produkcyjnym w Kralupach, podano także.

Prezes Synthosu Tomasz Kalwat zapowiedział, że uruchomienie instalacji do produkcji nowoczesnych kauczuków SSBR w Oświęcimiu jest planowane na połowę 2015 roku. Inwestycja realizowana jest przez Synthos Dwory 7 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna w oparciu o umowę licencyjną ze spółką The Goodyear Tire & Rubber Company.

"Inwestycja prowadzi do rozbudowy zdolności produkcyjnych grupy kapitałowej Synthos S.A w zakresie zaawansowanych technologicznie kauczuków SSBR w wysokości nominalnej ok. 90 000 ton rocznie. Przedmiotowa jednostka będzie mogła nadto produkować polibutadien litowy, wykorzystywany m.in. do modyfikacji tworzyw. Odbiorcami kauczuków SSBR będą wiodący producenci opon na całym świecie" - napisał Kalwat w liście do akcjonariuszy.

W 2014 r. nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 444,4 mln zł (wobec 3017 mln zł rok wcześniej), przy czym na segment kauczuków syntetycznych przeznaczono 183,0 mln zł (wobec 127,8 mln zł rok wcześniej), na segment tworzyw styrenowych - 20,6 mln z (wobec odpowiednio 23,2 mln zł), a na segment dyspersji, klejów i lateksów - 1,2 mln zł (wobec 3,8 mln zł).

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, siódmym na świecie producentem kauczuków różnorakich oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. W 2014 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 4,6 mld zł.

Tagi: chemia, farmacja, sns, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz