Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz ziemny z dwutlenku węgla. Instalacja Tauronu już działa

36
Podziel się

Trwają poszukiwania czystych technologii produkcji energii z węgla. Okazuje się, że dwutlenek węgla można przerobić na gaz, którym można palić w kuchenkach. Pierwszą instalację odpalił właśnie Tauron.

W kuchenkach możemy niedługo palić produktem tego, co wydychamy
W kuchenkach możemy niedługo palić produktem tego, co wydychamy (STANISLAW KOWALCZUK)
bEquTOER

Co zrobić z dwutlenkiem węgla? Takie pytanie zaprząta głowami wielu ludzi w związku z walką o ograniczenie jego zasobów w atmosferze. Tauron uruchomił w czwartek instalację przetwarzającą CO2 w syntetyczny gaz ziemny przy udziale nadmiarowej energii elektrycznej z OZE.

- Można doszukiwać się w tym zakresie pewnej analogii do rozwoju innych metod obróbki gazów spalinowych. W latach 70-80 ubiegłego wieku szukano rozwiązania, które zamieniłoby w produkt siarkę. Opracowana została metoda, która pozwala na zneutralizowanie tlenków siarki i przekształcenie ich w produkt, w coś, co obecnie jest niemal w każdym pomieszczeniu - gips. Teraz stoimy przed podobnym problemem: co zrobić z dwutlenkiem węgla - powiedział prezes Tauron Wytwarzanie Kazimierz Szynol.

Zobacz też: Wulkan Katla niepokoi. Wyrzuca z siebie ogromne ilości CO2

Tauron Wytwarzanie jest liderem konsorcjum CO2-SNG. Grupuje ono polskie oraz francuskie podmioty. Ma za zadanie opracować technologię przekształcania dwutlenku węgla, powstającego w wyniku spalania paliw w instalacjach przemysłowych na syntetyczny gaz ziemny (SNG) - niemal czysty metan.

bEquTOET

- Gaz ten powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem. Wodór powstaje w procesie elektrolizy, który zasilany jest nadwyżką taniej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) w dolinach obciążeń systemu elektroenergetycznego. Projekt zakłada, że może to być sposób na przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a jednocześnie perspektywiczne rozwiązanie dla zagospodarowania CO2 - podaje spółka.

Według Tauronu, dzięki tej nowatorskiej technologii zwiększeniu ulegnie zdolność magazynowania energii w postaci metanu, przy jednoczesnym wykorzystaniu CO2 do celów gospodarczych.

bEquTOEZ

- Wyprodukowany w godzinach nadwyżki energii elektrycznej SNG (syntetyczny gaz ziemny) może być zatłaczany do istniejącej sieci gazu ziemnego w celu wykorzystania go w godzinach szczytu do produkcji energii np. w turbinie gazowej. Może też - po sprężeniu - już jako CNG (Compressed Natural Gas) zostać wykorzystany w transporcie samochodowym - opisuje spółka.

Projekt jest dofinansowany ze środków KIC InnoEnergy oraz finansowany przez EIT InnoEnergy wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii - EIT w ramach programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji - Horizon 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEquTOFu
energia
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(36)
normalniemysl...
3 lata temu
CO2 plus wodór z elektrolizy...wody? To ma być ekologiczne? Mamy za dużo wody? Technologia zaglady życia na ziemi, a nie ekologiczna.
polak maly
3 lata temu
.Maslo maslane.Czy mozecie podac koszt wytworzenia jednostki ch4 z co2.W naszym kraju mamy zlotouste pomysly.
3311pl`
3 lata temu
Co mnie to interesuje tak mniejszych rachunków za gaz nie będę dostawał !
bEquTOFv
dD
3 lata temu
Ta technologia już jest i Tauron testował ją w Kędzierzynie-Koźlu. Wymyślił ją polski inzynier kilkanaście lat temu.
Polak
3 lata temu
Chodzi o nadwyżkę energi np. w nocy, którą i tak ciężko byłoby zmagazynować, więc lepiej użyć jej do przerobienia CO2 na gaz, a potem skorzystać z tego w dzien jak zapotrzebowanie jest wieksze. Dodatkowo pozbywamy sie CO2. Tak samo są sytacje, że elektrownie np na tamach w nocy pompują wode spowrotem do góry, żeby napedzić nią turbiny w dzień. Jest to lepsze niż tracenie energi w nocy.
...
Następna strona