Notowania

tauron
02.08.2012 12:39

Tauron pracuje nad aktualizacją strategii

Tauron pracuje nad aktualizacją strategii, projekt może trafić do rady nadzorczej w okolicach października.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ajok/cc/flickr)

Tauron pracuje nad aktualizacją strategii, projekt może trafić do rady nadzorczej w okolicach października - poinformował w TVN CNBC Dariusz Lubera, prezes spółki.

Dodał, że na aktualizację duży wpływ będą miały proponowane zmiany legislacyjne, w tym ustawa o OZE. - _ Rozpoczęliśmy aktualizację(strategii - PAP) i trwają prace wewnątrz grupy, prace w każdym z obszarów i myślę, że będziemy mogli gotową propozycję projektu aktualizacji strategii przedłożyć naszej radzie nadzorczej w okolicach października tego roku, natomiast bardzo istotnym elementem jest jakie zmiany prawa będą wprowadzane. Trójpak energetyczny i ustawa o OZE, one mocno mogą rzutować na tę aktualizację _ - powiedział Lubera.

Lubera dodał, że jeżeli ustawa o OZE wejdzie w życie w obecnym kształcie, to Tauron dokona weryfikacji strategii rozwoju w tym obszarze swojej działalności._ _

_ - Mówimy oczywiście, jeszcze o projekcie, do którego zwracamy uwagę na pewne aspekty, które oczywiście wpłyną na przykład na zmianę strategii grup energetycznych w obszarze OZE. Myśmy zakładali wybudowanie w sumie ok. 800 MW ze źródeł OZE, obecnie posiadamy ok. 130 MW, głównie w wodzie i niedawno zakupione dwie farmy wiatrowe po 30 MW. Jeśli ta ustawa w takim kształcie jaki jest dzisiaj wejdzie w życie to dokonamy weryfikacji strategii w tym obszarze _ - powiedział.
_ _

_ - Wybierzemy do realizacji tego zapotrzebowania najbardziej efektywne środki. Jeżeli dzisiaj mówi się, że projekty fotowoltaiczne będą tak mocno wspierane jak to jest w tym projekcie, to będziemy również analizować możliwości inwestowania w tym obszarze, a spowolnimy w innych _ - dodał.

W kwietniu ubiegłego roku Tauron zaktualizował strategię na lata 2011-2020, podając, że łączne nakłady inwestycyjne grupy w tym okresie wyniosą ok. 44-45 mld zł. Do 2020 roku grupa chce uruchomić 2.400 MW nowych mocy wytwórczych, udział technologii węglowych ma spaść do około 70 proc. W 2020 roku grupa chce posiadać do 800 MW w energetyce wiatrowej i biogazowej.

Jak wynika z nowego projektu ustawy o OZE, koszty wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE spadną w 2013 roku o ok. 700 mln zł, a łącznie w latach 2013-20 roku będą niższe o ok. 9,7 mld zł w stosunku do obecnego systemu wsparcia i wyniosą ok. 50,5 mld zł. Resort chce, by na przełomie sierpnia i września ustawa trafiła do Rady Ministrów, a zaczęła obowiązywać od początku przyszłego roku.

Celem rządu jest, by do końca roku uchwalić tzw. trójpak energetyczny, czyli nowelizację ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz prawo gazowe.

Tagi: tauron, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz