Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tauron zainwestuje 48,8 mld złotych, debiut już jutro

0
Podziel się:

Maksymalna redukcja wyniosła 37,7 procent.

Tauron zainwestuje 48,8 mld złotych, debiut już jutro

Akcje Tauronu, drugiej pod względem wielkości spółki energetycznej w Polsce, pojawią na giełdzie. Po zaproponowaniu niższej ceny przez resort skarbu ich atrakcyjność wzrosła bardziej niż wskazywały na to wcześniejsze wyceny analityków. W dłuższym terminie opłacalność tej inwestycji stoi jednak pod znakiem zapytania. Spółka zamierza w ciągu dziesięciu lat zainwestować niemal 50 miliardów złotych.

Cena akcji Tauronu została ustalona na 0,57 złotego, co oznacza, że po scaleniu wynosi 5,13 złotego. To o niemal 20 procent mniej niż cena maksymalna w ofercie publicznej, która przed połączeniem akcji wynosiła 70 groszy.

Tym samym zwiększyła się różnica pomiędzy wycenami sporządzonymi wcześniej przez domy maklerskie, a wartością spółki ustaloną przez Skarb Państwa.

Wyceny Tauronu według domów maklerskich
Dom Maklerski Wycena spółki * *w mld zł Wycena akcji * *w zł Niedoszacowanie* * *w proc.
UniCredit 12-14,4 6,82-8,18 33-60
ING Securities 11,2-13,1 6,36-7,44 24-45
DI BRE 12,9-13,1 7,33-7,44 43-45
PKO BP 11-13,3 6,25-7,56 22-47
DM BOŚ 11,5-15,2 6,53-8,64 27-68

Źródło: Money.pl na podstawie danych domów maklerskich, Parkiet

  • Różnica pomiędzy wyceną instytucji finansowej, a ceną emisyjną akcji

Z raportów sporządzonych przez domy maklerskie wynika, że ustalona przez resort skarbu cena akcji jest od 22 do nawet 68 procent niższa od szacunków analityków.

Tauron planuje duże inwestycje

Obawy wśród inwestorów mogą jednak powodować potrzeby kapitałowe Tauronu. Według prospektu emisyjnego spółka na inwestycje w ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje przeznaczyć 48,8 miliarda złotych, z czego 9 miliardów zamierza wydać już w latach 2010-2012.

Najwięcej, bo prawie 30 miliardów, pochłoną wydatki związane z wytwarzaniem energii, w tym budowa nowych bloków energetycznych. Tylko projekty bloków w Elektrowni Siersza i Elektrowni Łaziska mają kosztować prawie 12 miliardów złotych. Na dystrybucję energii Tauron zamierza przeznaczyć 12,8 mld zł, na energię odnawialną 3,9 mld zł, a wydobycie ma kosztować 2 miliardy złotych.

Inwestycje te mają być finansowane przede wszystkim przez sprzedaż obligacji, zaciąganie kredytów i pożyczek oraz ze środków pochodzących z podstawowej działalności spółki. Tauron nie wyklucza także nowej emisji akcji. Biorąc pod uwagę, że w ciągu dwóch ostatnich lat na realizację projektów inwestycyjnych spółka przeznaczyła _ jedynie _ 3,3 miliarda złotych, to jej plany wyglądają imponująco.

Jednak nawet uwzględniając bardzo dobre obecnie wyniki spółki mogą być one trudne do zrealizowania. Szczególnie, że coroczne zyski będzie uszczuplała minimum 30-proc. dywidenda, która w dłuższym horyzoncie ma wzrosnąć do 40-50 procent. Nadmierne zadłużanie się spółki lub emisja nowych akcji mogą z kolei prowadzić to spadku ceny zakupionych papierów.

CZYTAJ WIĘCEJ O OFERCIE TAURONU:
*Akcje Tauronu dadzą zarobić, warto je kupić * Z wyliczeń Money.pl wynika, że kupno akcji Tauronu to dobra inwestycja. Jedna akcja energetycznego potentata jest warta o ponad 35 procent więcej od ceny oferowanej w zapisach dla inwestorów indywidualnych. To daje dużą szansę na zarobek. Nawet jeżeli koniunktura na giełdzie załamie się w najbliższym czasie, to notowania firmy w dłuższej perspektywie powinny rosnąć.
*Tauron da zarobić? Cena akcji ustalona na 70 groszy * Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad poinformował, że maksymalna cena akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych wyniesie 70 groszy. Zdaniem analityków przy takiej cenie zakup akcji powinien okazać się opłacalny. O ile sytuacja na giełdzie znacznie się nie pogorszy.
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)