Na skróty
Giełda w Money.plWiadomości giełdoweResort skarbu ustalił cenę akcji Tauronu
2010-06-22 09:55

Resort skarbu ustalił cenę akcji Tauronu

Resort skarbu ustalił cenę akcji Tauronu
[fot: kprm.gov.pl]

Cena emisyjna akcji spółki Tauron Polska Energia w pierwotnej ofercie publicznej została ustalona na 0, 57 zł wobec ceny maksymalnej ustalonej wcześniej na 0,70 zł, poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Jest to cena zgodna z tą, jaką wcześniej podawały media, powołując się na nieoficjalne informacje.

- Cena, którą przyjęliśmy w wyniku tej alokacji, to jest 57 gr za akcję przed scaleniem, 5.13 zł po scaleniu. To jest cena dobra dla Skarbu Państwa, optymalna i dobra dla inwestorów indywidualnych i dobra z punktu widzenia inwestorów finansowych - powiedział Grad podczas konferencji prasowej.

Ponad 230 tys. osób zapisało się na akcje Taurona w transzy inwestorów indywidualnych. W związku z tym zdecydowaliśmy się na zwiększenie puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 proc. do 25 proc., tak jak to zapisaliśmy w prospekcie - powiedział. Jest to dwukrotnie więcej niż oczekiwał resort, podkreślił.

W ofercie publicznej grupy Tauron dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 20 proc. sprzedawanych akcji z możliwością zwiększenia tej puli do 25 procent. Oferta publiczna liczy 7,3 mld akcji z limitem 13.500 akcji na jeden zapis.

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki DSS SA

Giełda na żywo

Fuzja GPW z giełdą wiedeńską. To koniec negocjacji

Negocjacje w tej sprawie były prowadzone od ponad roku. - Za tą decyzją...

MSP będzie starać się, aby ci, którzy zapisali się na mniejszą liczbą akcji, mieli jak najmniejszą redukcję zapisów, poinformował też Grad.

Podtrzymał, że akcje Taurona zadebiutują na GPW w środę, 30 czerwca. GPW podawała wcześniej, że walory spółki mogą wejść w skład indeksu WIG20 5 lipca.

Czytaj więcej o Tauronie
Powtórka z PZU? Ruszyły zapisy na akcje Tauronu
Zdaniem analityków cena jest atrakcyjna, chociaż debiut może nieco zepsuć zła koniunktura na giełdzie.
Akcje Tauronu dadzą zarobić, warto je kupić
Nawet jeżeli koniunktura na giełdzie załamie się w najbliższym czasie, to notowania firmy w dłuższej perspektywie powinny rosnąć.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi:msp, debiut, grad, cena akcji, resort skarbu, tauron
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

ympl / 83.6.173.* / 2010-06-23 12:09
Mi taka cena pasuje. Od razy potencjał zysku skoczył do góry. :) Choć wcześniej na swoim blogu nie byłem takim optymistą (http://youngmoney.pl/2010/06/akcje-tauron-s-a-czyli-moj-pierwszy-raz-na-gieldzie/), teraz to się zmieniło.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

conssument / 109.196.50.* / 2010-06-22 23:02
Gdyby ktos nie wiedzial, akcje pracownicze przydzielono po 1zl. Dlaczego społeczenstwo pozwala na złodziejskie rzady PO przeciez to samo dzialo sie za AWS i tego ... Buzka?:/
poszukujący sensu / 80.238.99.* / 2010-06-22 23:11
To nie złodziejstwo, lecz racjonalizm. Zrozum ekonomiczny ignorancie, że towar nie jest wart tyle jaka jest jego księgowa wycena, lecz tyle ile kupujący jest gotów zapłacić.
Kto by ci to kupił po 1 PLN?
Skończ z tym wszechobecnym złodziejstwem.
Stary 44 / 178.37.42.* / 2010-06-24 07:57
Przeginasz szanowny ekonomisto. Jest 230 000 ludzi, którzy chcieli dać 0.7 zł. Instytucjonalni zawistowali pierwszy raz i p. Grad się poddał, a czy nie jest to populizm rządu tego bym nie wykluczył. Mi jako kupującemu pasuje, ale jako obywatelowi już mniej.
Pozdrawiam
maxymili / 2010-06-24 12:08 / Tysiącznik na forum
W międzyczasie kursy nie stoją w miejscu a MSP nie robi ostatniej emisji i nie zwija manatek.
Jeżeli emisje publiczne dla obywateli mają być kontynuowane to raczej rząd nie jest zainteresowany aby nabywcy indywidualni ponosili na tych akcjach stratę. Raczej wręcz przeciwnie.
A uzasadnieni obniżenia ceny emisyjnej do 57 gr jest bardzo proste. Giełda się obniża i wg prognoz krótkookresowych spadki będą trwać. Stąd wycena na 1 zł jest po prostu nieaktualna. Towar potaniał, to i sprzedawca obniża cenę.
MSP mógł co prawda zatrzymać 70 gr ale stracił by zainteresowanie detalicznych inwestorów polskich kolejnymi emisjami.
Proste i wszystko zgodnie z racją stanu i interesem narodowym. Bez dwóch zdań.
Retyw. / 217.97.193.* / 2010-06-23 08:59
Spokojnie, wyluzuj chłopie rynek wchlonąłby towar bez zmrugniecia okiem za 0,70. Kiełbasa wyborcza bez dwóch zdań.Mi to nie przeszkadza, ponieważ wole kupić taniej nią drożej ten sam towar.

Panie prezesie czegos tam,nie wprowadzaj ludzi w blad

Spoldzielnia "Precyzja" / 119.147.113.* / 2010-06-22 20:11

2010-06-22 18:41:54 | 77.253.101.* | Prezes Spzoo
Akcje znajdą się na waszych kontach maklerskich maxymalnie do 28 czerwca. Wtedy też
otrzymacie zwrot z tytułu ustalenia ceny emisyjnej na 57gr oraz zwrot z tytułu
redukcji ilości przyznawanych akcji.

Wyraznie napisano w komuniakcie,ze zwrot nastapi w ciagu najdalej 2 tygodni od pojawienia sie akcji na rachunkach

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

irol / 80.50.129.* / 2010-06-22 17:53
Jak to możliwe, że cena nominalna akcji Tauron wynosi 1zł, podczas gdy cena emisyjna 70 gr, przecież to cena emisyjna powinna być wyższa.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-06-22 20:34
To nie jest nowa emisja tylko odsprzedaż już istniejących akcji. A te można sprzedać za dowolną cenę, nawet rozdać za darmo na przykład pracownikom.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

strzelec / 2010-06-22 15:04 / Bywalec forum
Chciałem też się zapisać, ale ta cena 0,70 była przesadzona, a teraz jak obniżyli to już jestem pewny że dobrze zrobiłem bo może być na debiucie fala sprzedaży Turon to nie ZUS
Lubie kase,zwlaszcza duza ! / 119.147.113.* / 2010-06-22 20:15

ale ta cena 0,70

cena 0,70 zl od poczatku byla bardzo dobra,z duzym rabatem,
cene obnizono,poniewaz rynki sa niestabilne i na razie nie rosna.tak niska cena daje gwarancje powodzenia nawet,jesli w dniu IPO beda generalnie spadki.
Poza tym przegapiles fakt,ze podobnie jak przy PZU,cena na poczatku bedzie podtrzymywana i NIE ma ryzyka straty.Wyrzuciles pieniadze na wlasne zyczenie.
Dsarew. / 217.97.193.* / 2010-06-22 16:01
Jasne, natomiast ZUS to nie PZU ale to szczegół.
maxymili / 2010-06-22 15:26 / Tysiącznik na forum
No to bardzo oryginalne podejście ;)

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

misieq82 / 89.171.192.* / 2010-06-22 14:28
a orientuje sie ktos kiedy ta roznica bedzie zwrocona?
maxymili / 2010-06-22 14:43 / Tysiącznik na forum
Domyślam się, ze w dniu debiutu 30-06.
Prezes Spzoo / 77.253.101.* / 2010-06-22 18:41
Akcje znajdą się na waszych kontach maklerskich maxymalnie do 28 czerwca. Wtedy też otrzymacie zwrot z tytułu ustalenia ceny emisyjnej na 57gr oraz zwrot z tytułu redukcji ilości przyznawanych akcji.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

początkujący_inwestor / 213.17.201.* / 2010-06-22 12:34
Myślę, że jest szansa na 15-20% zarobek na otwarciu.
dziubek_ / 148.81.132.* / 2010-06-22 14:01
Szansa zarobic na tauronie 15-20% jest taka sama jak wygrac duza sume w lotto... Skoro instytucje nie bardzo chcialy kupowac po 70gr bo uwazaly ze to za drogo, to ciekawe kto te akcje na debiucie bedzie kupowal. Natomiast bardzo duzo indywidualnych kupilo i beda chcieli od razu sprzedawac wiec cena moze spadac.
mw__88__ / 91.193.162.* / 2010-06-22 18:28
kolejny dziubek, który wieszczy. Przy poprzednich debiutach też było was wielu, szkoda że żaden nie wyraził chęci do dyskusji po fakcie.
jarek5566 / 217.97.139.* / 2010-06-22 17:15
no to dzubek zobaczymy wkrótce jaki z ciebie fachowiec, ciekawe czy odszczekasz :)
dziubek_ / 148.81.137.* / 2010-06-22 23:54
ale co mam niby odszczekac?
to wolne forum i kazdy moze sie wypowiedziec, a takie jest moje zdanie. To ze wole, zeby cena na debiucie byla wyzsza niz przy zakupie, akurat nic nie znaczy, myslenie zyczeniowe tu nie pomaga.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

drzewiecki / 83.20.6.* / 2010-06-22 12:07
polska to dziki kraj
Marek__ / 82.177.46.* / 2010-06-22 13:51
Możesz to uzasadnić ?

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

wroclawiak / 78.8.129.* / 2010-06-22 12:02
Witam mam pytanie prosze mi wyjasnic czyli jak ktos sie zapisal na akcje po 0.70 a teraz po 0.57 to co bedzie roznica zwrocona na konto czy mozna dobrac wiecej po tej cenie?
warren buffet / 2010-06-22 12:24 / Tysiącznik na forum - LIDER RANKINGU
bedzie zwrocona, nic dobrac nie mozesz, chyba ze w dniu debiutu to kupuj ile wlezie sobie

Znowu socjalizm !!!

Elektro Devil / 2010-06-22 11:47 / Tysiącznik na forum
Dlaczego jak ktoś zapisał się na minimum akcji ma mieć procentowo mniejszą redukcje ???
Niech ucinają równo procentami !!!

To jest właśnie socjalistyczna sprawiedliwość.
yuki / 150.254.212.* / 2010-06-22 13:00
Bo to prywatyzacja obywatelska jest.
PiS by oddał akcje związkowcom za darmo, a PO sprzedaje wszystkim za pieniądze które przydadzą się w budżecie.
zby79 / 79.163.185.* / 2010-06-22 19:05
Myślę, że w ogóle by nie sprzedawał.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

AnaMar / 2010-06-22 11:36 / Bywalec forum
No widać PO sprzedaje spółkę za bezcen:(
Smutne ale prawdziwe.
A wystarczyło instytucją sprzedać po tyle co indywidualnym!
Skarb Państwa stracił grube setki milionów!!
Piqś / 87.206.199.* / 2010-06-22 19:32
Bo już ledwo ciągną i pozbywają się Naszego i Naszych Ojców wspólnie wypracowanego majątku ,aby poutykać co większe"dziury" i jeszcze pociągnąć trochę kasy.Prywatyzacja Służby Zdrowia chyba nie przejdzie ,ZUS i KRUS totalnie leży.Stoimy już nad ogromną przepaścią a PO chce zrobić jeszcze krok na przód.Uchowaj Nas Panie od takich tzw."wybawców"
A zegar bije-aż strach się bać!
http://symetrix.pl/Metoda-dzialania-zegara
kornik77 / 2010-06-22 17:13
"No widać PO sprzedaje spółkę za bezcen".
Oddadzą spółke za bezcen,a później bedą wymuszali wysokie co roczne dywidendy.
mac. / 89.74.67.* / 2010-06-22 15:09
ale jak PO sprzedaje za bezcen? Na tyle akcje wycenił rynek, za 70gr inwestorzy instytucjonalni nie chcieli brać to cena jest niższa. Właśnie nie rozumiem tych ludzi którzy mówią, że wartość państwowa jest rozkradana, albo że PO łata deficyt budżetowy poprzez komercjalizację przedsiębiorstw państwowych. Nie rozumiecie, że dla SP taka prywatyzacja to nie jest jednorazowy zastrzyk pieniędzy. Myślicie że jak większość spółek z wig20 byłoby państwowych to byśmy byli bogatsi? Nie, zadeptaliby nas wszyscy i nie mielibyśmy Polskich banków, a te wszystkie spółki państwowe generowałyby coraz większe straty i byłyby wypierane przez zagraniczne spółki prywatne.
Piqś / 87.206.199.* / 2010-06-22 19:51
Proszę Cię "mac."podaj choć 3 czysto-polskie banki -bo się nie orientuję!
AnaMar / 2010-06-22 11:37 / Bywalec forum
Sorry nie doczytałem:((

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

ssc / 148.81.46.* / 2010-06-22 10:57
I to na pewno wyborczy chwyt.. 80% z 230tys. zagłosuje na Komorowskiego.
Ciekawe jaka będzie redukcja?
analityk FMCG / 81.255.155.* / 2010-06-22 13:43
Na pewno to chwyt marketingowy - Kiełbasa Wyborcza.

W życiu nie zagłosuje na Komorowskiego. Media robiom ludziom wode z mózgu. Ciagle krytykują PIS wszedzie i za wszystko, leniwi pseudo inteligenci wierza we wszystko co mówią im rzekomo niezależni i bezstronni dziennikarze.
radvanced / 2010-06-22 17:52
Media manipulują. Puszczanie w publicznej telewizji dokumentu o tragicznie zmarłym prezydencie zaraz po ogłoszeniu ciszy wyborczej to było jawne przegięcie. Pewnie tego nie zauważyłeś, bo już ci wyprało szare komórki.
Zastanawiające jest też, ze po zliczeniu głosów przewaga komorowskiego stopniała w porównaniu z prognozami. Tłumaczone jest to tym, ankietowani wstydzą się powiedzieć, że głosowali na kaczora. Konkretny elektorat!
PiS nie powinien mieć miejsca, bo próbuje zbudować przyszłość na roztrząsaniu przeszłości... ale nie bedede ci tego tłumaczył bo to forum giełdowe.
krak / 85.222.86.* / 2010-06-22 18:46
Podobnie jak w tym samym czasie dyskusje w Tvn czy mówienie o kimś kurdupel, jest naruszeniem ciszy wyborczej.
Dla zwolenników PO, sugeruje odświerzenie sobie ich programu wyborczego (jeszce wisi na stronie).
Na potrzeby tego forum szczególnie polecam fragment o zniesieniu podatku od zysków kapitałowych.
"Nigdy nie noś zegarka dwa razy do tego zegarmistrza".
basiapl / 89.231.67.* / 2010-06-22 17:02
no, zapomniałes chyba jaka była prezydentura Lecha Kaczyńskiego,małostkowa i marna, szykuje nam się następna , jak władzę obejmie jego brat. Będą na okragło msze na Wawelu, msze przed Belwederem w rocznicę urodzin, imienin, w rocznice tragedii..etc. Ja takiej Polski nie chcę i dlatego wybiorę mniejsze zło.
sylwunia1974 / 178.42.153.* / 2010-06-26 19:40
Mniejsze zło to nie rozprzedawany majątek Polski tylko dlatego że dziura w budżecie.Takim sposobem nie będzie w Polsce polskiego kapitału tylko zagraniczne firmy płacące nam POLAKOM tyle co Chińczykom. Dlatego zagłosuję na PIS.
maciek.o / 89.74.67.* / 2010-06-22 15:14
robiom :-)
trzeźwo myślący / 195.140.153.* / 2010-06-22 11:56
Mojego głosu Komorowski nie dostanie
m-53 / 83.24.18.* / 2010-06-22 12:59
j.w.
marcoo801 / 91.94.222.* / 2010-06-26 20:25
PO z całą ta bandą rozkradają na lewo i prawo kto więcej zdoła i szybszy będzie od drugiego smoleńsk to też dla Tuska i tej całej bandy najlepiej zeby juz nikt niewspominał i o powodzinach żeby juz zapomnieć co to ma być za rząd co oni wogole wyprawiają popaprańcy czy oni myslą że media otumanią ludzi ja jestem po wyższym wykształceniu i niech nie paprają że po wyzszym to głosują na PO i Bronka u mnie 80% znajomych po wyzszym wykształceniu głosuje na PIS i Jarka jestem z wawy KTOŚ MUSI TU POŻĄDEK W POLSCE ZROBIĆ Z TĄ BANDĄ nieudaczników

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

fafa / 85.222.86.* / 2010-06-22 10:43
Cena jest za niska.
Przy zwiększeniu puli dla indywidualnych do 25%, instytucje (po moim zdaniem zaniżonej cenie) obejmą 75% akcji. Redukcja dla indywidualnych ok. 35%
0,57 vs 0,7 to dokładnie 1mld mniej dla SP.
Wystarczyło aneksować prospekt i zwiększyc pulę dla indywidualnych o kolejne 5% (do 30%). Nie byłoby takiej podaży dla instytucji i indywidualni dostaliby ile chcą, a SP dostałby ok 0,5mld więcej.
Gratuluję panu Gradowi "kręcącej lody słusznej linii posłanki sawickiej"
Marek__ / 82.177.46.* / 2010-06-22 13:55
fala po twoim wpisie stwierdzam , że pusty jesteś jak mało kto. Zarobią zwykli ludzi , a ty znowu tą śpiewke o lodach i Sawickiej.
Majmonides / 87.206.199.* / 2010-06-22 19:56
Marek "zwykli ludzi" to nie zarobią bo nie kupią akcji ponieważ ich nie stać na nie!
fafa / 85.222.86.* / 2010-06-22 14:50
Przede wszyskim zarobią instytucjonalni.
Zwykli ludzie stracą część (jak wyżej min 0,5-1 mld) dotychczas przypadającego na nich majątku Państwa.
Zarobi też około 100tys. tych którzy sie zapisali (zakładając, że ok. co drugie zlecenie to słup).
A Tobie, życzę mniej języka Niesiołowskich, Palikotów, Kutzów, Bartoszewskich itd..
Pozdrawiam.
maxymili / 2010-06-22 15:24 / Tysiącznik na forum
Każdy może kupić więc nikt nie traci, no chyba, że na własną prośbę. Po co to marudzenie? Czyżby chodziło o wybory?
dsss / 85.222.86.* / 2010-06-22 18:36
Tak zarobi każdy kto kopił, ale skarb państwa (tj ty,ja on ,my) tracimy gł. (75% objętych akcji) na rzecz inwestorów instytucjonalnych.
maxymili / 2010-06-22 10:46 / Tysiącznik na forum
Akcje dla indywidualnych nie wykonują prawa głosu więc nic nie daje na walnym ich przedstawienie.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

mw__88__ / 91.193.162.* / 2010-06-22 10:39
7,3 mld akcji, z czego 25% do indywidualnych = 1,825 mld
1,825 mld / 230 tys. chętnych = blisko 8000 akcji na osobę, oczywiście przy założeniu, że każdy zapisał się na komplet, a jak wiadomo nie wszyscy tak zrobili. Ale przyjmując te 8000 po 57 groszy = 4560 zł, czyli około połowa wkładu na akcje wróci w postaci gotówki, a połowa w postaci akcji. O ile wszystko dobrze policzyłem, bo laikiem jestem.

Re: Cena emisyjna akcji Tauronu ustalona na 57 groszy

jojo102 / 212.69.47.* / 2010-06-22 10:11
Kielbasa wyborcza na 2 ture. Jak ludzie zraobia to bede glosowac na PO, niewaze ze sprzedaz za bezcen.

Skandalicze i zenujace
jorgoV / 89.200.210.* / 2010-06-22 19:33
jojo102, dlaczego tak nisko oceniasz ludzi, że dadzą się kupić /no może /za tysiaka albo mniej. Gdyby to miała być kiełbasa wyborcza, nie obcięliby puli. To jest długa kiełbasa, której nie zobaczymy, jak się mówi: nie dla psa kiełbasa....trochę ochłapów rzucili, a przy tym sprawdzili, ile mamy kasy i oddadzą połowę na kupno Tesgassu, moich poglądów nic nie zmieni. Ze skandalem i żenadą zgadzam, pozdro
maciek.olech / 2010-06-22 15:38
"jojo102" nie wiem co tam Fakt pisał o prywatyzacji ale spółkę wycenia wolny rynek jak OFE inni inwestorzy instytucjonalni nie chcieli kupować po 70gr to znaczy że cena była trochę za wysoka. Prywatyzacją za bezcen byłaby sprzedaż akcji na początku 2009 jak wig20 był na poziomie około 1400pkt. Moim zdaniem w dobrym momencie podjęli decyzję o prywatyzacji PZU i Tauron. A czy zarobię na debiucie czy stracę to i tak zagłosuję na Komorowskiego, bo nie chcę żeby prezydentem został Kaczyński.
maxymili / 2010-06-22 10:45 / Tysiącznik na forum
Uprawnionych do głosowania 31 mln, akcje nabyło 230 tys + rodziny ok 400 tys.
jojo103 / 195.250.37.* / 2010-06-22 10:28
żenująca jest Twoja wypowiedź - jakbym liczył na to że politycy dadzą mi zarobić byłbym chyba największym najwniakiem.
777c / 2010-06-22 10:20 / Bywalec forum
Jasne, PO wypożyczyło też odrzutowce i rozgania chmury, żeby ładną pogodą zachęcić ludzi do głosowania na Komorowskiego.
fix07 / 85.221.201.* / 2010-06-22 23:34
to jest forum giełdowe osobom leczącym kompleksy widzących wszystko pesymistycznie z mizerna wiedzą o prywatyzacjach oraz ze ślepą wiarę w Kaczora polecam wizytę u psychologa.
Kaczynski/Walęsa to ludzie walki, a teraz trzeba taktycznie spokojnie budować...chyba już zapomnieliście rządy PIS pseudo IV RP...co dzień to nowa sensacja.....pewnie wg Was ostatnie powodzie to tez spisek PO:)))...to jest żałosne....
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Giełda na skróty
Indeks Wartość Zm. [%] Obroty [mln.]
WIG 54615,81 -1,19% 812,55
WIG20 2485,29 -1,21% 641,27
mWIG40 3631,14 -1,47% 108,25
WIG250 1217,62 -0,58% 48,37