Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Techmex niepokoi analityków

0
Podziel się:

DM BZ WBK, w raporcie z 3 września, zawiesił wydawanie ocen dla spółki Techmex. Analityków zaniepokoił brak zrolowania na kolejny rok/lata spłaty zadłużenia oprocentowanego, co według nich rodzi pytanie o zachowanie płynności finansowej spółki.

Techmex niepokoi analityków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

DM BZ WBK, w raporcie z 3 września, zawiesił wydawanie ocen dla spółki Techmex. Analityków zaniepokoił brak zrolowania na kolejny rok/lata spłaty zadłużenia oprocentowanego, co według nich rodzi pytanie o zachowanie płynności finansowej spółki.

Na zadłużenie Techmeksu zwrócił uwagę także biegły rewident, w raporcie z przeglądu sprawozdania półrocznego.

_ - Zaprezentowane wyniki pierwszego półrocza 2009 odzwierciedliły dwa zjawiska, o których pisaliśmy w inicjującym opracowaniu oceny spółki. Po pierwsze, o obliczu spółki decyduje w chwili obecnej kondycja segmentu informacji przestrzennej (GIS). Pod tym względem minione dwa kwartały roku przedstawiają się niezwykle korzystnie dla spółki: Techmex odnotował w IH'09 rokroczny wzrost realizowanych przychodów z GIS o blisko 69 proc., poprawiając przy tym marże po uwzględnieniu kosztów bezpośrednich o 29 p.p.! _ - napisano w raporcie.

_ Jakkolwiek mamy na uwadze korzystne perspektywy rozwoju tej nitki biznesu, o tyle mocno zaniepokoiło nas inne zjawisko - brak zrolowania na kolejny rok/lata spłaty zadłużenia oprocentowanego, co rodzi naturalne pytanie o zachowanie płynności finansowej spółki _ - dodano.

_ Wydaje się, że przyczyny problemów ze zrolowaniem zobowiązań mają charakter formalno-prawny, biorąc pod uwagę, że szacowany przez nas implikowany poziom wskaźnika Dług netto/EBITDA na 2009 r. to 2,2x. Niemniej na chwilę obecną problem wydaje się być bardzo znaczący _ - napisano także.

W ocenie analityków w przypadku braku odnowienia umów z bankami Techmex w 2009 r. będzie musiał spłacić zadłużenie w wysokości 73 mln zł.

_ Łącznie na koniec I półrocza 2009 zadłużenie oprocentowane Techmexu (wraz z pożyczkami) sięgnęło 91,2 mln zł, z czego, w przypadku braku odnowienia umów z bankami, do spłaty w roku 2009 pozostanie kwota ponad 73 mln zł _ - napisano.

Na zadłużenie Techmeksu w raporcie z przeglądu półrocznego sprawozdania finansowego zwrócił uwagę także biegły rewident.

_ Na dzień bilansowy spółka dominująca posiada zadłużenie z tytułu krótkoterminowych kredytów i pożyczek w wysokości 91.263 tys. zł. Podjęto negocjacje z bankami w celu przedłużenia terminów spłat kredytów bankowych w wysokości 35.974 tys. zł. W przypadku braku pozytywnego rezultatu rozmów z bankami, spółka dominująca może mieć problemy z płynnością finansową _ - napisał biegły rewident.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)