Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Techmex oczekuje wyższych przychodów z sektora telekomunikacyjnego

0
Podziel się:

Techmex SA prognozuje znaczny wzrost ze sprzedaży dla sektora telekomunikacyjnego opartego o system informacji przestrzennej (GIS). W ciągu 2-3 lat sprzedaż tych rozwiązań ma stanowić co najmniej 20% wszystkich przychodów spółki, powiedział agencji ISB prezes spółki Jacek Studencki.

„W przychodach całej grupy sprzedaż rozwiązań w systemie GIS stanowi obecnie zaledwie 8% co stanowi około 30 mln zł. Należy jednak pamiętać, że z tym projektem ruszyliśmy "pełną parą" dopiero w październiku 2004 roku. W ciągu 2-3 lat spodziewamy się, że GIS w naszych przychodach będzie wynosił już co najmniej 20%" -powiedział ISB Studencki.

Techmex uruchomił we wrześniu 2004 roku pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek zarządzania satelitami. Centrum to pozwala na tworzenie przestrzennych odwzorowań terenu (mapy cyfrowe), znajdujące swoje przeznaczenie nie tylko w rolnictwie, ochronie środowiska, ale przede wszystkim w telekomunikacji stacjonarnej i mobilnej.

Spółka szacuje, że na inwestycje związane z GIS wydało do tej pory około 70 mln zł. Zarząd spodziewa się rosnącego zapotrzebowania na tego typu rozwiązania ze strony telefonii mobilnej.

„Przy rozbudowie sieci pod telefonię trzeciej generacji (3G) jest on wręcz niezbędny dla operatorów telefonii mobilnej. To dzięki satelitarnym zdjęciom dany operator dostaje nie tylko trójwymiarowy obraz danego miasta, ale jest w stanie dowiedzieć się nawet na jakim budynku najlepiej postawić maszt lub w którym miejscu uzyska największy zasięg" - wyjaśnia prezes.

Techmex do końca czerwca zakończy kompletowanie danych na temat zabudowy kilkudziesięciu największych miast w Polsce wraz z aglomeracjami. Obecnie z usług spółki w zakresie GIS korzysta już największy obecnie na rynku operator telefonii komórkowej w kraju, który rozbudowuje sieć pod UMTS i ją testuje na terenie Warszawy.

„W tej chwili prowadzimy rozmowy z pozostałymi operatorami. Jednak naszą ambicją jest by dostarczać nie tylko same mapy cyfrowe, ale także odpowiednie do tego aplikacje umożliwiające dalsze planowanie. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z kilkoma zagranicznymi podmiotami specjalizującymi się w aplikacjach do projektowania sieci radiowych" – powiedział Studencki.

Prezes dodał, że w najbliższym czasie zostaną sfinalizowane umowy ze spółkami jednak ze względu na toczące się negocjacje nie może ujawnić ich nazwy.

„Pozwoli nam to na składanie ofert kompleksowo dla około 26 spółek telekomunikacyjnych działających w kraju. Poza tym przygotowujemy się do ekspansji zagranicznej i już złożyliśmy szereg ofert operatorom w kilku krajach" - powiedział Studencki.

Według Studenckiego sprzedaż tych rozwiązań pozwala spółce uzyskiwać znacznie wyższe marże niż w przypadku innych segmentów.

Spółka zakłada w tym roku także wzrost sprzedaży w przypadku rozwiązań mobilnych i outsourcingu informatycznego.

„W przypadku kontraktów outsourcingowych zakładamy stabilny wzrost o 20-30% rocznie. Natomiast nie spodziewamy się wzrostu sprzedaży wynikającej z dystrybucji" - powiedział Studencki.

Prezes przyznał, że podobnie jak inne spółki IT związane bezpośrednio lub pośrednio z offsetem, Techmex nie budżetował w tym roku przychodów z tego tytułu.

„Nie uczestniczmy bezpośrednio w żadnym konsorcjum biorącym udział w offsecie. Jeżeli już dojdzie do rozstrzygnięć, to będziemy chcieli dostarczać dane [GIS - przyp. ISB] podmiotom, które będą budować odpowiedni system np. Tetrę" - dodał Studencki.

Techmex zanotował w 2004 roku 8,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach na poziomie 412,3 mln zł. W 2003 roku było to odpowiednio 5,13 mln zł i 406,18 mln zł.

giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)