Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Termin notowań opcji zależy od wdrożenia programu informatycznego

0
Podziel się:

Wiceprezes GPW Piotra Szeliga poinformował, że rozpoczęcie notowań opcji na WIG 20, jak wcześniej planowano, od 23 czerwca będzie uzależnione od stanu przygotowań biur maklerskich do obsługiwania tych notowań.

"Podstawowa rzecz, która ma wpływ na datę rozpoczęcia notowań, to program komputerowy obsługiwany przez biura maklerskie. W przyszłym tygodniu, we wtorek, odbędzie się spotkanie z biurami w tej sprawie. Poinformują one o stopniu zaawansowania prac w zakresie informatyki" - powiedział w piątek dziennikarzom wiceprezes.

Dodał, że nie ma takiej konieczności, by wszystkie biura były gotowe od razu.

W poniedziałek Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała, że wprowadziła do publicznego obrotu opcje kupna i sprzedaży na indeks WIG 20.

Opcje będą notowane na warszawskiej giełdzie. Przedstawiciele GPW deklarowali wcześniej, że pierwsze notowanie opcji mogłoby nastąpić 23 czerwca, zaznaczali jednak, że nie jest to jeszcze termin ostateczny.

Giełda chce na początek wprowadzić do obrotu 12 serii opcji na WIG 20, po trzy serie opcji kupna i sprzedaży z wrześniowym oraz grudniowym terminem wykonania.

Opcja jest instrumentem finansowym mającym postać kontraktu, w którym posiadacz opcji ma prawo do kupna (opcja kupna) lub prawo do sprzedaży (opcja sprzedaży) instrumentu bazowego po ustalonej cenie w dniu wykonania.

Opcja tym różni się od kontraktu futures, że jej posiadacz ma prawo - a nie obowiązek - kupna lub sprzedaży opcji w dniu jej wygaśnięcia. Prawo to gwarantuje nabywcy druga strona kontraktu, wystawiająca opcję. Za prawo to nabywca opcji musi zapłacić jej wystawcy cenę opcji, zwaną często premią.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)