Notowania

tfm
11.09.2007 12:38

Torfarm chce sfinalizować dwa przejęcia

Torfarm, dystrybutor leków i farmaceutyków, może przejąć jedną lub dwie spółki do końca 2007 roku. Prezes spółki nie wykluczył, że Torfarm może przeprowadzić kolejną emisję akcji, najpierw jednak chce uporządkować grupę kapitałową i zwiększyć rentowność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Zbraniecki)

*Torfarm, dystrybutor leków i farmaceutyków, może przejąć jedną lub dwie spółki do końca 2007 roku. Prezes spółki nie wykluczył, że Torfarm może przeprowadzić kolejną emisję akcji, najpierw jednak chce uporządkować grupę kapitałową i zwiększyć rentowność. *

"Nie wykluczamy kolejnej emisji akcji. Ewentualne emisje będziemy jednak przeprowadzać, kiedy będziemy pokazywali już skonsolidowane wyniki" - mówi prezes Kazimierz Herba w wywiadzie dla TVN Biznes CNBC.

"Być może za pół roku na rynku pojawi się dodatkowa podaż" - dodał.

Prezes powiedział, że obecnie 30% akcji Torfarmu należy do ok. 1 tys. aptekarzy, którzy kupili je na początku tego roku. Są one objęte rocznym lock-upem. "Aptekarze kupowali te akcje po cenie ok. 60 zł. Teraz jedna akcja kosztuje 90 zł. Nie wiem, czy będą chcieli pozbywać się swoich akcji" - mówi Herba.

Jednocześnie poinformował, że spółka nie rozważa splitu akcji. "Nie rozważamy takiego scenariusza" - powiedział prezes.

W połowie sierpnia Torfarm informował, że prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z kilkoma hurtowniami. "Być może do końca roku uda nam się sfinalizować jedną albo dwie transakcje" - powiedział prezes, nie podał jednak szczegółów.

Herba powiedział, że obecnie jednym z ważniejszych celów budowanej właśnie grupy kapitałowej Torfarm jest poprawa rentowności. "Ostatnie siedem lat poświęciliśmy na to, aby dogonić naszych konkurentów, jeśli chodzi o skalę działania i robiliśmy to kosztem rentowności. Teraz, po zbudowaniu grupy kapitałowej, będziemy się koncentrować w najbliższym czasie na poprawie efektywności działania. Myślę, że w średnim horyzoncie czasowym nasza rentowność wzrośnie" - powiedział Herba.

Rentowność netto spółki po I półroczu wyniosła 0,46%. Prognoza zakłada jej poprawę do 0,6-0,7% na koniec 2007 roku. "Planujemy, że w średnim horyzoncie czasowym nasza rentowność sięgnie 1%" - powiedział prezes.

Po sześciu miesiącach 2007 roku przychody Torfarmu wyniosły 1,67 mld zł (wzrost o 117% r/r). Prognozy spółki zakładają 3 mld zł skonsolidowanych przychodów w całym roku.

"Wyniki za drugie półrocza będą lepsze, niż w pierwszym. Będziemy konsolidować wyniki spółki, która przejęliśmy w kwietniu - Optima Radix i która cały czas dynamicznie rośnie. Myślę, że w tym roku przekroczymy 3 mld zł, w następnym 4 mld" - powiedział Herba.

Herba podtrzymał cel, jakim jest osiągniecie i utrzymanie przez Torfarm pozycji lidera w 2007 roku.

Po konsolidacji udziałów rynkowych z przejętą w kwietniu spółką Optima Radix, udział Torfarmu w rynku hurtowej sprzedaży do aptek w czerwcu wzrósł do poziomu 18,4%, dając tym samym pierwszą pozycję.

Torfarm współpracuje obecnie z ok. 4 tys. aptek. Spółka nie posiada własnych aptek. Partnerami Torfarmu są największe koncerny farmaceutyczne na świecie i czołowi polscy producenci leków.

Tagi: tfm, tvn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz