Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TPSA spodziewa się dziesięciokrotnego wzrostu...

0
Podziel się:

Ruch w sieci w Polsce wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat dziesięciokrotnie z obecnych 256 GB/sek. w sieci stacjonarnej i 15 GB/sek. w sieci mobilnej.

TPSA spodziewa się dziesięciokrotnego wzrostu...
(wyrls/sxc.hu)

Grupa TP spodziewa 10-krotnego wzrostu ruchu w sieci w ciągu 4 lat

_ - Ruch w sieci w Polsce wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat dziesięciokrotnie z obecnych 256 GB/sek. w sieci stacjonarnej i 15 GB/sek. w sieci mobilnej _ - poinformował wiceprezes TP Piotr Muszyński.

Dodał, że coraz ważniejsze staje się zatem bezpieczeństwo w sieci, dlatego TP m.in. podpisała właśnie umowę z kolejną amerykańską firmą Crossbeam o współpracy w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

_ - Obecnie ok. 98 proc. ruchu w Polsce agreguje się w naszej sieci szkieletowej, a resztę np. sieć Hawe. 256 GB/sek generowane jest w sieci stacjonarnej, a 15 GB/sek w sieci mobilnej. Spodziewamy się, że w ciągu czterech lat ten ruch wzrośnie dziesięciokrotnie do 2.600 GB/sek w sieci stacjonarnej i do 160 GB/sek w sieci mobilnej _ - powiedział Muszyński.

_ - Globalny ruch internetowy wynosił np. w 2007 roku 6,5 mln TB/miesiąc, a w 2011 roku to było już 20 mln TB/miesiąc. Rok 2007 jest taką cezurą, dlatego, że wtedy pojawił się Facebook. Ludzie swoją aktywność społeczną i relacje społeczne przenoszą do sieci _ - dodał.

Muszyński podkreślił, że coraz ważniejsze staje się zatem bezpieczeństwo w sieci i dlatego TP m.in. podpisała umowy z amerykańskimi firmami o współpracy w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

_ - Poprzez TP CERT podpisaliśmy umowy z dwoma amerykańskimi firmami współpracującymi np. z NASA, o współpracy w zakresie bezpieczeństwa w sieci. W grudniu podpisaliśmy umowę z firmą SourceFire, a teraz z firmą Crossbeam. Umowa jest bezkosztowa i polega na wzajemnej wymianie informacji, czy udostępnianiu wiedzy operacyjnej na temat zdarzeń w sieci _ - powiedział Muszyński.

_ - Był czas, gdy byliśmy wśród pierwszych trzech firm na świecie, których sieć generowała największą ilość spamu, a dzięki uruchomieniu tzw. inicjatywy +Port 25+ spadliśmy na ok. 250 miejsce, jeśli chodzi o generowanie spamu w sieci _ - dodał.

Firma Crossbeam, której jednym z inwestorów jest Intel, powstała w 2000 roku opracowując wysokowydajną i skalowalną platformę sprzętową do konsolidacji mechanizmów bezpieczeństwa sieciowego. Crossbeam zabezpiecza 16 z 20 największych firm telekomunikacyjnych na świecie, wiele banków i instytucji rządowych.

TP nawiązała współpracę z Crossbeam w zakresie wymiany doświadczeń w budowaniu i utrzymywaniu platform bezpieczeństwa, tak na potrzeby wewnętrzne jak i dla klientów. TP wykorzystuje sprzęt Crossbeam w ramach zabezpieczenia styku sieci CPD z Internetem, oraz jako firewall SOX (zabezpieczenie kluczowych systemów dla TP).

TP CERT (Computer Emergency Response Team) to zespół dbający w trybie 24/7 o bezpieczeństwo teleinformatyczne sieci TPNET i użytkowników usług TP SA. Powstał on w 1997 roku jako zespół Abuse, a w 2006 uzyskał prawo do używania nazwy CERT, udzielanej wyłącznie jednostkom spełniających wyśrubowane kryteria jakości w dziedzinie obsługi incydentów, związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym.

TP CERT jest członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji, gromadzących tego typu zespoły (m.in. FIRST i Trusted Introducer). Współpraca z ekipami z całego świata pozwala m.in. na szybki przepływ informacji o nowych zagrożeniach i prowadzenie związanych z nimi działań proaktywnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)