Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trwają analizy dotyczące sprzedaży aktywów Polimexu

0
Podziel się:

Polimex nie wyklucza sprzedaży Torpolu oraz analizuje możliwość zbycia zakładu w Siedlcach.

Trwają analizy dotyczące sprzedaży aktywów Polimexu
(lisegagne/iStockphoto)

Polimex Mostostal nie wyklucza sprzedaży akcji spółki Torpol. Prowadzi też analizy w sprawie potencjalnego zbycia zakładu w Siedlcach - poinformował Dariusz Krawczyk, pełniący obowiązki prezesa Polimeksu.

_ - Nie wykluczamy sprzedaży akcji Torpolu. Oczywiście za odpowiednią cenę, uwzględniającą dobre perspektywy branży kolejowej. Prowadzimy rozmowy z zainteresowanymi podmiotami _ - powiedział Krawczyk.

Torpol to spółka w 100 proc. zależna Polimeksu. Specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów komunikacyjnych takich jak: szlaki i stacje kolejowe, torowiska tramwajowe, drogi i ulice oraz obiekty inżynierskie. Świadczy również usługi z zakresu budowy, modernizacji i remontów sieci elektroenergetycznych napowietrznych i kablowych, sygnalizacji świetlnej, sterowania ruchem drogowym, itp.

Polimex prowadzi też analizy pod kątem sprzedaży zakładu w Siedlcach._ - Są prowadzone pewne analizy w sprawie potencjalnej sprzedaży zakładu w Siedlcach, ale obecnie nie ma żadnych decyzji, ani rekomendacji w tej sprawie _ - powiedział Krawczyk.

Sprzedaż aktywów, w tym spółek zależnych, to jeden ze sposobów Polimeksu na zmniejszenie zadłużenia.

Polimex podpisał już umowy sprzedaży aktywów (w tym m.in. Sefako, Energomontaż-Północ Gdynia), z których planowane wpływy to łącznie 243 mln zł. Do tej pory środki otrzymane przez spółkę z tego tytułu to 192,4 mln zł.

Portfel Polimeksu z marżą zerową to około 1,5 mld zł.

W obecnym portfelu zamówień Polimeksu wartość kontraktów z marżą zerową to około 1,5 mld zł, z czego 0,9 mld zł przypada na 2013 r., a 0,6 mld zł na 2014 r.

Portfel zamówień całej grupy, uwzględniający sprzedaż z I kw. 2013 ma wartość 7,2 mld zł.

W obecnym backlogu 2,86 mld zł stanowi budownictwo energetyczne i chemiczne, 2,3 mld zł budownictwo infrastrukturalne (kolej), 1,17 mld zł budownictwo infrastrukturalne pozostałe, 0,62 mld zł budownictwo ogólne, 0,19 mld zł produkcja, a 0,15 mld zł serwis.

Wśród największych kontraktów realizowanych przez Polimex jest m.in. budowa bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. Wartość kontraktu to 5,1 mld zł netto, z czego na Polimex przypada 42,7 proc. W I kw. spółka z realizacji kontraktu zaksięgowała 31,3 mln zł. Szacowany poziom przychodów z kontraktu w całym roku to około 300-350 mln zł.

Za około 17 proc. backlogu grupy odpowiadają kontrakty drogowe. Ich wpływ na wyniki jest jednak ograniczony, gdyż szacowane straty na kontraktach zostały ujęte w postaci rezerw utworzonych w wynikach 2012 r.

Przedstawiciele spółki poinformowali na poniedziałkowej konferencji, że prowadzą negocjacje ws. aneksowania kontraktu na budowę autostrady A4 na odcinku Rzeszów-Jarosław. Wartość tego zlecenia przypadająca na Polimex to 994 mln zł, a jego zaawansowanie szacowane jest na 50 proc. Obecnie prowadzone są prace nad aneksem, w którym ustalony miałby być nowy termin zakończenia budowy, najprawdopodobniej projektu i warunki cenowe.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)