Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Upadek Alfa Star nie przestraszył inwestorów. Zobacz, czy powinien

Upadek Alfa Star nie przestraszył inwestorów. Zobacz, czy powinien

Fot. Jonathan Cohen/Flickr
Straty, wysokie zadłużenie i ujemne fundusze własne notuje kilka innych spółek z branży turystycznej. Portal money.pl przyjrzał się działalności prowadzonej przez Rainbow Tours i pośredników Travelplanet.pl i Fly.pl. Niektóre ich statystyki wyglądają znacznie gorzej niż Alfa Star.

Biuro podróży Alfa Star upadło, bo nie posiadało realnych funduszy własnych, a te wykazywane w sprawozdaniach finansowych były tylko zapisami księgowymi. Spółce stale brakowało pieniędzy, stąd musiała posiłkować się pożyczkami i ciągłym dofinansowywaniem ze strony głównego inwestora. Jeśli do tego dołożyć kilkumilionowe straty w pierwszym półroczu tego roku, mamy pełny obraz sytuacji. Czytaj więcej na temat kulisów upadku Alfa Star...

Nie tylko Alfa Star poniosło w tym półroczu wysokie straty. Wśród giełdowych spółek z branży turystycznej, które upubliczniają szczegółowe dane finansowe, nierentowny biznes prowadzą też notowana na NewConnect spółka Fly.pl, która jest ponad 800 tys. zł pod kreską oraz Travelplanet.pl z prawie 3 mln zł na minusie. Obie są też znacznie bardziej zadłużone od Alfa Star.

- Porównywanie sytuacji Alfa Star i Travelplanet.pl jest chybione - tłumaczy w rozmowie z money.pl Tomasz Bukowski, dyrektor ds. zarządzania projektami i relacji inwestorskich w spółce Travelplanet.pl. - To, że firma nie przynosi zysków nie oznacza, że ma problemy finansowe. Alfa Star nie miało płynności finansowej, czego na pewno nie można powiedzieć o Travelplanet.pl. W taki sam sposób broni się Fly.pl.

Na GPW jest też jeszcze jeden przedstawiciel branży - Rainbow Tours. Bezpośredni konkurent Alfa Star i biuro podróży, którego wycieczki w ofercie mają zarówno Travelplanet.pl jak i Fly.pl udowadnia z kolei, że na biznesie turystycznym można jednak sporo zarabiać.

Jak sprawdzić biuro podróży?

- Rainbow Tours należy do trójki najlepiej zorganizowanych turoperatorów w Polsce, co potwierdzają najnowsze wyniki i prawie 7 mln zł zysku - ocenia Andrzej Betlej, ekspert Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA. - Wśród konkurentów wyróżnia się oferowaniem usług bezpośrednich takich jak wycieczki objazdowe. Ostatnio jako pierwsza polska firma turystyczna wykupiła hotel.

Chodzi o hotel President na greckiej wyspie Zakynthos. Wartość inwestycji związana z zakupem i remontem nieruchomości Rainbow Tours oszacował na 1,67 mln euro.

Niepokoić może jedynie spore zadłużenie turoperatora, które jest wyższe niż Alfa Star. O problemach z płynnością nie ma jednak mowy, bowiem zobowiązania spółki bilansują się z należnościami z tytułu sprzedaży wycieczek.

Dane finansowe spółek giełdowych, oferujących wycieczki (pierwsza połowa 2015 roku)
wskaźnikAlfa StarTravelplanet.plFly.pl
Rainbow Tours
zysk/strata netto [w tys. zł] -8 103 -2 746 -807 +6 832
rentowność -25,80% -20,90% -40% +1,5%
zadłużenie* 61,80% 93% 139% 76%
fundusze własne (skorygowane)** [w tys. zł] -10 021 -6 850 -1 181 59 390

źródło: sprawozdania finansowe spółek za pierwsze półrocze 2015
*- stosunek wartości zobowiązań krótko- i długoterminowych do wartości aktywów;
**- fundusze własne pomniejszone o wartości niematerialne i prawne

Fly.pl grozi utrata płynności finansowej? Inwestorzy zdezorientowani

Najgorzej w zestawieniu prezentują się wskaźniki zadłużenia i rentowności w spółce Fly.pl. To internetowe biuro podróży, które działa na rynku od 2007 roku. Model sprzedaży produktów i usług spółki opiera się na sprzedaży agencyjnej, realizowanej w imieniu i na rzecz organizatorów turystyki. Na podstawie podpisanych z nimi umów od każdej transakcji pobiera prowizję, która stanowi przychód.

Wskaźniki finansowe we Fly.pl są zdecydowanie gorsze niż upadłego Alfa Star. W pierwszym półroczu strata przekroczyła 800 tys. zł i tym samym kontynuowana jest fatalna passa spółki. W ciągu trzech lat tylko w jednym kwartale miała bilans dodatni.

Kwartalne wyniki Fly.pl (w tys. zł)

Na koniec czerwca wartość wszystkich zobowiązań Fly.pl przekraczała jej aktywa. Co więcej, większość z nich to wartości niematerialne i prawne, które w warunkach kryzysowych są niewiele warte.

Do niekorzystnych proporcji pomiędzy aktywami i źródłami ich finansowania przyznaje się spółka w raporcie opublikowanym w połowie sierpnia. Wskazuje, że w związku z ujemnymi kapitałami własnymi może grozić jej utrata płynności finansowej. Mimo tego, w tym samym raporcie czytamy jednak, że "zgodnie z wiedzą emitenta na dzień sporządzenia sprawozdania ani emitentowi ani Fly.pl Sp. z o.o. nie grozi wypowiedzenie zawartych umów pożyczek i utrata płynności finansowej".

Kroplówką, dzięki której spółka utrzymuje się przy życiu, są pożyczki udzielane przez Fly.pl i fundusz DAMF Invest, do którego należy 85 proc. akcji. Alfa Star również przez długi czas działało tylko dzięki wsparciu finansowemu strategicznego inwestora. W przypadku upadłego biura mowa o egipskim biznesmenie.

Niepewność co do perspektyw Fly.pl wyrażają swoim zachowaniem inwestorzy giełdowi. Akcje notowane na NewConnect w zupełnie niezrozumiały sposób z dnia na dzień potrafią raz zyskiwać kilkadziesiąt procent, a innym razem tyle samo tracić.

Notowania akcji Fly.pl na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy

Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl Sp. z o.o., w rozmowie z money.pl przekonuje, że nie należy porównywać biura podróży Alfa Star z pośrednikiem jakim jest Fly.pl. Agent nie jest narażony na: ryzyko walutowe, ryzyko zmian cen ropy naftowej, konieczność przedpłacania hoteli czy niekorzystne zmiany sytuacji gospodarczej i politycznej w innych krajach. - Zajmujemy się wyłącznie sprzedażą produktów obcych, a nasze przychody uzyskujemy z marzy od sprzedaży - podkreśla.

Prezes zwraca przy tym uwagę na rozróżnienie pomiędzy spółką akcyjną notowaną na giełdzie, a zarządzaną przez nią Fly.pl Sp. z o.o. To ta druga prowadzi działalność operacyjną. Jak przekonuje, ma znacznie lepsze wyniki i na koniec roku wykaże zysk.

Z danych udostępnionych przez Fly.pl Sp. z o.o. wynika, że po pierwszym półroczu strata wyniosła 228 tys. zł, a fundusze własne były na poziomie 838 tys. zł. - Istniejemy od 2007 roku, mamy od kilku lat stały, coroczny wzrost obrotów, przychodów i konsekwentnie poprawiamy wynik finansowy. Poza tym Alfa Star w ostatnich dwóch latach gorączkowo szukało inwestora i kapitału. Tymczasem my nie mamy tego problemu. W razie potrzeby możemy liczyć na wsparcie spółek powiązanych - komentuje Grzegorz Bosowski.

Na następnej stronie opisujemy sytuację Travelplanet.pl i innych firm nienotowanych na giełdzie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
travelplanet.pl, biura podróży, Alfa Star, fly.pl
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
d..a
79.186.99.* 2015-09-06 08:00
PRZECIEŻ NIE TRZEBA BYĆ GENIUSZEM ABY DOMYŚLIĆ SIĘ ,ZE BANKRUTUJĄCE BIURA PODRÓŻY WIEDZĄ O TYM DUŻO WCZEŚNIEJ,A MIMO TO ZAPISUJĄ I BIORĄ PIENIĄDZE OD KLIENTÓW.JEST TO BEZCZELNE OSZUSTWO,KTÓRE POWINNO BYĆ ŚCIGANE Z URZĘDU.
Rzeszowianka
82.3.150.* 2015-09-05 21:49
Przecież ten psełdo dyrektor ds rozwoju sprzedał Alfa star - za obiecana łapówkę od nowego inwestora biznesmena egipskiego, a Wy się zastanawiacie dlaczego ? co i jak?
Polaczek biedaczek
178.43.104.* 2015-09-05 08:04
Pieniędzy zawsze szukajcie u prezesików, zarządów na kontach.
Zobacz więcej komentarzy (29)