Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vigo System: Nobliści z fizyki korzystali m.in. z naszej technologii

0
Podziel się:
Vigo System: Nobliści z fizyki korzystali m.in. z naszej technologii

Badania tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z dziedziny fizyki wykorzystały detektor, w którym półprzewodniki wyprodukowane zostały przez Vigor System, podała spółka.

"Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała o przyznaniu w 2017 r. Nagrody Nobla z dziedziny fizyki trójce amerykańskich naukowców: Rainera Weissa, Barryego C. Barisha oraz Kipa S. Thorne, wyróżniając ich za badania nad falami grawitacyjnymi w kosmosie. Detektor LIGO, który potwierdził istnienie fal, wykorzystuje m.in. półprzewodniki produkowane przez polską spółkę Vigo System" - czytamy w komunikacie.

LIGO, detektor fal grawitacyjnych, który umożliwił potwierdzenie istnienia przewidzianych przez Alberta Einsteina zaburzeń pola grawitacyjnego, oraz jego europejski odpowiednik - VIRGO, wykorzystują detektory produkowane przez spółkę z Ożarowa Mazowieckiego. Użyto je w systemie kompensacji deformacji kształtu luster rozgrzewanych przez laser służący do pomiaru fal grawitacyjnych o gigantycznej mocy 1MW. Wyeliminowano w ten sposób istotne zakłócenia detekcji fal grawitacyjnych, co warunkowało sukces projektów, wyjaśniono.

"W imieniu Vigo System i całego zespołu tworzących spółkę naukowców serdecznie gratulujemy laureatom tegorocznego Nobla z fizyki. Potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych to prawdziwie przełomowe okrycie, zmieniające nasze patrzenie na świat i granice tego, co jest możliwe w fizyce. Jesteśmy dumni, że jako Vigo System wnieśliśmy swój wkład w ten projekt" - skomentował prezes Adam Piotrowski, cytowany w komunikacie.

Piotrowski podkreśla, że detektory Vigo zostały wykorzystane w projektach LIGO i VIRGO ze względu na ich wysoką jakość.

"Przez szereg lat współpracowaliśmy z zespołem stojącym za budową detektorów fal grawitacyjnych LIGO i Advanced LIGO, dostarczając im kolejne, coraz doskonalsze generacje zaawansowanych detektorów podczerwieni. Od blisko 30 lat jesteśmy obecni na amerykańskim rynku, utrzymując, poprzez naszą sieć sprzedażową i kontakty naukowe, bardzo ścisłe relacje z amerykańskim środowiskiem akademickim. Vigo System jest angażowana w bardzo wielu projektach naukowych prowadzonych przez największe amerykańskie uczelnie, z MIT (Massachusets Institute of Technology), Caltech (California Institute of Technology) czy Princeton University na czele, uczestnicząc w rozwiązywaniu naukowych wyzwań na etapie koncepcyjnym i wnosząc nasz realny wkład często przełomowe projekty" - powiedział także prezes.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)