Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Kolejny bank wypowiedział kredyty Vistalowi. Do spłaty 10 mln zł

6
Podziel się:

Nie widać końca kłopotów znanego producenta konstrukcji stalowych.

BOŚ jest jednym z kilku banków, które we wrześniu wypowiedziały umowy kredytowe Vistalowi Gdynia.
BOŚ jest jednym z kilku banków, które we wrześniu wypowiedziały umowy kredytowe Vistalowi Gdynia. (Wikimedia/Fermina CC SA-3.0)

Bank Ochrony Środowiska wypowiedział Vistalowi Gdynia i jednej ze spółek zależnych umowy kredytu inwestycyjnego i kredytu nieodnawialnego. Łączne zadłużenie wobec banku przekracza 10 mln zł. Termin wypowiedzenia umów minie za 7 dni.

Nie widać końca kłopotów znanego producenta konstrukcji stalowych, który realizował w Polsce i za granicą różnego rodzaju kontrakty, w tym na konstrukcje mostów, platform wiertniczych czy konstrukcji dla branży energetycznej.

Zarząd spółki poinformował w środę, że dzień wcześniej otrzymał pisma od Banku Ochrony Środowiska zawierające dwa oświadczenia o wypowiedzeniu umów kredytowych. Pierwsza dotyczyła kredytu inwestycyjnego, w którym do spłaty Vistal ma 7 mln 233 tys. 292 zł i 37 groszy. Druga, dotycząca kredytu odnawialnego, opiewa na 2 mln 438 tys. 600 zł zadłużenia.

W obu przypadkach terminy wypowiedzenia to tylko 7 dni, więc Vistal nie ma dużo czasu na reakcję.

Zobacz także: Kredyty dalej będą drożały

Dodatkowe wypowiedzenie umowy kredytu odnawialnego otrzymała jedna ze spółek zależnych, a dokładnie Vistal Marine. "Saldo zadłużenia spółki wobec BOŚ z tytułu przedmiotowego kredytu na dzień 27 września 2017 r. wynosi 998 294,59 zł" - czytamy w komunikacie.

To prawdziwa czarna seria wypowiadanych umów kredytowych. W ostatnich dniach informowaliśmy też o podobnych działaniach ze strony BGŻ BNP Paribas czy PKO BP.

Banki wycofują się z finansowania działalności gdyńskiej spółki, która we wrześniu poinformowała o dokonaniu aktualizacji budżetów niektórych kontraktów budowlanych. Okazało się, że wpływ korekt w dół będzie miał negatywny wpływ na wynik finansowy brutto całej grupy za pierwsze półrocze tego roku. W sumie będzie obniżony o ponad 130 mln zł, co budzi duży niepokój wśród wierzycieli i kontrahentów o wypłacalność.

Do sądu płyną też wnioski o ogłoszenie upadłości spółek zależnych, które rzekomo nie wywiązują się z płatności wobec kontrahentów.

giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Maac
5 lata temu
BOS to dziwny bank. Okazało się że co kredyt to wtopa. Zawsze mogą zaciągnąć kredyt w niemieckich bankach np mBank.
mer
5 lata temu
Pis zniszczy wszystkie spolki, ktore sa na terenie, na ktorym nie rzadza patalachy tylko rozsadni ludzie z wiedza ekonomiczna. Ale skoro teraz maja wladze wiec zniszcza wszystkie takie spolki.
wr
5 lata temu
Jak na firmę, to nie są to duże kredyty, żeby od razu wnioskować o upadłość. Bomi z Gdyni, które swego czasu upadło, miało o wiele większe zadłużenie, gdzie było to 3-y cyfrowe zadłużenie... Być może sąd podejmie się zarządu aby ta firma powstała.... bo szkoda zawsze tych co stracą pracę i szkoda fachowców. Najczęściej wina leży po stronie złego zarządzania.
re
5 lata temu
Typowe działanie polityczne. PKO i BGŻ zależne od Ministra Finansów. Vistal jest polską firmą z pomorza, a pomorze jest w rękach opozycji, to trzeba dowalić odcinając firmę od lini kredytowej. Przecież jest boom w budownictwie, na pewno Vistal jest w stanie z kłopotów wyjść, tylko trzeba przychylności Władz.
Danziger
5 lata temu
Pis postanowił całkowicie uśmiercić ekonomicznie pomorze bo nigdy tam nie wygrywa i nie wygra. Pomorze =Wolna Polska wolnych ludzi