Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Vistal Gdynia w tarapatach. Są wnioski o upadłość spółek zależnych

6
Podziel się:

Kolejne niepokojące wieści napływają notowanej na giełdzie spółki.

Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia,
Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia, (Vistal)

Nie widać końca problemów Grupy Vistal Gdynia. Po spektakularnych spadkach cen akcji w ostatnich dniach do ataku przystąpili wierzyciele. Są wnioski o upadłość.

Znana spółka zajmująca się produkcją wielkich konstrukcji stalowych (np. mostów) podała, że do sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości spółki zależnej Vistal Eko. Został on złożony przez wierzyciela, któremu spółka ma zwrócić 841 tys. zł. Zarząd deklaruje, że zamierza uregulować tę wierzytelność.

Vistal informuje również o wniosku o upadłość spółki Vistal Offshore, również złożonym przez wierzyciela oczekującego zapłaty kwoty 112,6 tys. zł. Spółka również w tym przypadku deklaruje, że wierzytelność zostanie uregulowana.

Wniosek o upadłość złożyła zaś spółka zależna Vistal Construction.

Zobacz także: Zobacz także: Czy polska gospodarka jest silna?

To bardzo niepokojący rozwój sytuacji wokół notowanej na warszawskiej giełdzie spółki. Kurs akcji znajduje się w czwartek już poniżej poziomu 2 zł, podczas gdy jeszcze w ubiegłym tygodniu jeden papier wyceniany był na 5,70 zł. Lawina spadków ruszyła w ubiegły piątek, gdy spółka poinformowała, że musi zaktualizować wyceny szeregu kontraktów, a to obniży jej wynik brutto w tym półroczu aż o 88 mln zł.

Wszystkie informacje, które napływają z Vistalu są o tyle zaskakujące, że jest to podmiot z bardzo długą tradycją, działa na rynku od ponad 20 lat i pracuje dla klientów z wielu sektorów gospodarki - produkuje m.in. konstrukcje mostów, platform wiertniczych, czy też stalowe konstrukcje dla branży energetycznej.

Warto zauważyć, że większość jej przychodów pochodzi od klientów zagranicznych - głównie z krajów skandynawskich. Jak wynika z raportu finansowego za 2016 r., kontrahenci zagraniczni zapewnili spółce 70 proc. przychodów. Spółka intensywnie szukała kontraktów za granicą ze względu na wyraźny zastój inwestycji na rynku krajowym.

Kurs akcji Vistalu Gdynia od początku roku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jarek
5 lata temu
Właśnie do mnie zadzwonili ze za meble które im dostarczyłem i skręciłem mie nie zapłacą i mam je zabrać ..kuźwa mać !!!!!!!!!!! 7000 tysi w pleyc
Fhhh
5 lata temu
Inwestycje stoja to nie dziwne
tryl
5 lata temu
znowu cos wymyslił kupi nie za swoje powinien go ktoś zbadac i wydac diagnoze gdzie go zamknac
wb.
5 lata temu
jak widać akcjonariusze mają już dość dopłacania do nierentownych, zagranicznych kontraktów i drastycznego zawyżania cen dla podmiotów krajowych, co stanowi chyba przyczynę braku zamówień z rynku krajowego. Z podobnych powodów padły stocznie, gdańska i szczecińska,"kolebki" obecnego ustroju. Twarde prawa rynku nakazują zajmować się działalnością gospodarczą w obszarach, gdzie wytwarzać można taniej i lepiej a przede wszystkim z zyskiem.
cynik
5 lata temu
jak to brakowało krajowych ???? Krzywousty mówi , że gonić ten wredny kapitał zagraniczny i że jest tak dobrze i tak dużo że więcej już nie trzeba a inwestycje to jak gile z nosa tak wychodzę dobrej zmianie buhahahahah NO TO ZA ILE DRUGĄ TRANSZĘ fUNDUSZY EMERYT. RUSZĄ ??? JA MYŚLĘ ŻE POŁOWA NOWEGO ROKU