Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Vistula pozyskała kapitał z emisji instrumentów finansowych

0
Podziel się:

Z emisji obligacji spółka pozyskała 140 mln złotych, a z emisji akcji 32 mln złotych.

Vistula pozyskała kapitał z emisji instrumentów finansowych
(Ginasanders/Dreamstime)

Vistula wyemitowała 140.000 obligacji serii D o łącznej wartości nominalnej 140 mln zł oraz 40 mln akcji serii M o wartości nominalnej 0,20 zł i cenie emisyjnej wynoszącej 0,80 zł - podała spółka w komunikatach. Emisje przeprowadzono w ramach programu mającego na celu redukcję zadłużenia spółki.
W odrębnym komunikacie, który BNP Paribas Bank Polska opublikował we wtorek, bank potwierdził, że nastąpiło ziszczenie się warunków zawieszających umowy sprzedaży wierzytelności spółki.

W lipcu Vistula poinformowała, że podpisała z Niestandaryzowanym Sekurytyzacyjnym FIZ warunkową ugodę dotyczącą jej wierzytelności, wśród których jest kredyt nieodnawialny z BNP Paribas Bank Polska o wartości 6,46 mln zł, linia odnawialna z BNP Paribas Bank Polska o wartości 125,4 mln zł i kredyt nieodnawialny z BNP Paribas Fortis o wartości 23,1 mln zł. Fundusz zobowiązał się do nabycia wierzytelności przysługujących wierzycielom wobec spółki, a wśród warunków zawieszających była zapłata przez spółkę 114,9 mln zł do dnia 14 sierpnia 2013 roku. W ramach umowy fundusz umorzy pozostałą część wierzytelności.

Vistula zawarła też ugodę z Fortis Lease Polska, na mocy której Fortis umorzy część wierzytelności, której łączna wartość wynosi 2,97 mln zł. Do spłaty spółce zostałoby jedynie 1,87 mln zł. Z kolei umowa z BNP Paribas Bank Polska zakłada, że firma zapłaci mu 500 tys. zł, w zamian za co wierzyciel umorzy pozostałą część wierzytelności, której łączna wartość to 11,2 mln zł.

Prezes Vistuli Grzegorz Pilch poinformował wówczas, że spółka zamierza pozyskać na te cele finansowanie z emisji nowych akcji serii M, w wysokości ok. 30 mln zł, oraz z planowanej emisji obligacji serii D o wartości nominalnej do 140 mln zł. Dodał, że dojście do skutku umowy oznacza dla spółki redukcję zadłużenia o ok. 50 mln zł.

Z pozyskanego kapitału spółka zrefinansowała zadłużenie ze środków pozyskanych z emisji akcji i obligacji. Teraz spółka będzie mogła pomyśleć o przyspieszeniu rozwoju, w tym ewentualnych akwizycjach - poinformował Grzegorz Pilch, prezes Vistuli._ _

_ - Emisje akcji i obligacji zostały w pełni objęte. Pozyskaliśmy środki, które posłużyły na zrefinansowanie zadłużenia w BNP Paribas. Tym samym ziścił się też warunek zawieszający umowy i nasze wierzytelności w wysokości ok. 50 mln zł zostały umorzone _ - powiedział Pilch.

Dodatkowo, kilka dni temu Vistula przedterminowo wykupiła obligacje serii C o wartości 50 mln zł._ _

_ - To przełomowy moment dla spółki, wracamy do gry. Spółka zyskuje nowy potencjał, będziemy myśleć jak dobrze go wykorzystać . Możemy zacząć myśleć o bardziej rozwojowych tematach, które przyspieszą wzrost organiczny. Jeśli pojawią się okazje inwestycyjne, to będziemy je analizować. Będziemy szukać możliwości przejęć _ - dodał Pilch. Prezes informował wcześniej, że umorzenie zadłużenia o ok. 50 mln zł przejdzie przez wyniki spółki w trzecim kwartale tego roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)