Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Giełda w USA zalicza najlepszą sesję od 8 miesięcy. "Gołębi" szef Fed

Prezes amerykańskiego banku centralnego nieoczekiwanie zmienia kurs w polityce pieniężnej. Sugestia, że nie ma już wiele miejsca do podwyżek stóp procentowych skutkowała wyjątkowo mocnymi wzrostami cen akcji na Wall Street.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SAUL LOEB AFP/EAST NEWS)
Jerome Powell stoi na czele amerykańskiego banku centralnego.

Na amerykańskiej giełdzie obserwujemy od dłuższego czasu prawdziwy rollercoaster. Notowania akcji raz mocno spadają, by kilka dni później mocno iść w górę. Po fatalnym ubiegłym tygodniu, gdy indeks S&P500 stracił na wartości prawie 4 proc., w ostatnich trzech dniach zyskał już ponad 4 proc.

Szczególnie dobrze wypadła ostatnia, środowa sesja na Wall Street. S&P500 był na plusie 2,3 proc. Tak dobrego dnia inwestorzy nie mieli od marca.

Środowa sesja na Wall Street

Inwestorzy ruszyli na zakupy akcji tuż po godzinie 18:00 (czasu polskiego). Wtedy też przemawiał szef Fed (amerykańskiego banku centralnego), który nieco zaskoczył tonem swojej wypowiedzi.

- Powell sugerował, że podwyżki stóp mogą dobiegać końca, gdyż w jego ocenie główna stopa jest tuż poniżej poziomu neutralnego dla gospodarki. Co ciekawe, jeszcze w październiku sygnalizował raczej większe pole do dalszych podwyżek - wskazuje Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Ekspert zauważa, że wczorajsze wydarzenia wpisują się w globalne spekulacje, zakładające ograniczenie "jastrzębiego" nastawienia (na podwyżki stóp) z obawy przed możliwym spowolnieniem w Europie i Chinach, co rzutowałoby również na perspektywy gospodarki USA.

Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

- Powell nieco ugiął się pod presją Trumpa - dodaje Przemysław Kwiecień. Ekonomista XTB przypomina, że ostatnio prezydent USA wyraźnie sugerował, że podwyżki stóp procentowych nie są dobre dla gospodarki USA. Choć Fed jest niezależną instytucją, dawno naciski na bank nie były tak mocne.

Z perspektywy rynków finansowych im niższe stawki oprocentowania w banku centralnym i bankach komercyjnych tym większy apetyt na ryzyko. To promuje inwestowanie na giełdzie i tym samym wzrost notowań akcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wall street, giełda, usa, s&p500, fed, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2018

deeerMydlenie oczu. Czy jednym zdaniem można zastopować kyzys?

30-11-2018

xxxZ naszą giełdą jak zawsze pesymizm, a złodziejskie TFI z ING spadki to kasują jak pojawi się kolor zielony to nieznacznie , znacznie mniej niż na wig.

29-11-2018

wzrost notowań akcjiPowell delikatnie nagiął się, a bystry i inteligentny Trump wnet wykorzystał ukształtowaną/obraną pozycję wywierając presję na Jeromea co stoi na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)