Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wall Street czeka na ratunek dla strefy euro

0
Podziel się:

Inwestorzy na nowojorskiej giełdzie zignorowali dzisiaj dobre doniesienia z amerykańskiej gospodarki.

Wall Street czeka na ratunek dla strefy euro
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Zaskakująco dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie zachęciły inwestorów na Wall Street do wzmożonego kupowania akcji. Teraz liczy się dla nich tylko plan ratowania strefy euro.

Dopiero druga połowa sesji za Oceanem przyniosła w czwartek wyraźniejsze odbicie. Główne indeksy, które notowały bardzo duże wahania, zdołały obronić się przed dalszymi spadkami.

Główne indeksy podczas czwartkowej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wszystko za sprawą popołudniowych doniesień, że przywódcy Niemiec i Francji wezwali inne rządy krajów strefy euro, by te zaakceptowały plan ratowania Eurolandu najpóźniej do 26 października. Wcześniejsze spadki były spowodowane między innymi tym, że Angela Merkel odwołała zaplanowane na piątek wystąpienie, w którym miała zostać poruszona kwestia wzmocnienia finansowego Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Analitycy podkreślają, że rynki są teraz hiperwrażliwe na wszelkie doniesienia dotyczące strefy euro, stąd tak duża zmienność indeksów.

Nic więc dziwnego, że praktycznie bez echa przeszły podczas czwartkowej sesji na Wall Street najnowsze dane makroekonomiczne z USA. Zaskakująco dobrze wypadł najnowszy odczyt wskaźnika nastrojów w przemyśle w rejonie Filadelfii. Analitycy prognozowali jego spadek, tymczasem wskaźnik pokazał wzrost najwyższy od kwietnia. Zgodne z prognozami okazały się za to dane z rynku pracy na temat tzw. nowych bezrobotnych.

W indeksie Dow Jones najwyższe, prawie 2-procentowe wzrosty zanotowały spółki JP Morgan oraz Alcoa. O ponad 2 procent spadły za to notowania koncernu Intel. Słabo spisywały się również notowania innych spółek z branży komputerowej, jak Dell czy Hewlett-Packard. Wszystko za sprawą obaw o sytuację ważnego dostawcy Western Digital, który ucierpiał w powodzi w Tajlandii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t154868.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;wierzy;w;plan;dla;strefy;euro,216,0,920792.html) Wall Street uwierzył. Co daje giełdzie nadzieję? Gracze w Nowym Jorku nie przestraszyli się gorszych danych z amerykańskiej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t38636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/raport;fed;popsul;nastroje;na;wall;street,45,0,941869.html) FED straszy. Co przytłoczyło Wall Street? _ Beżowa księga _ sprawiła, że indeksy nie przebiły kluczowych poziomów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t38636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/amerykanie;dostali;wsparcie;od;francuzow;i;niemcow,26,0,939546.html) Ta wiadomość zaskoczyła inwestorów w USA Dwa biliony euro mocno wpłynęły na notowania indeksów za oceanem.
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)