Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street w górę. Nasdaq najwyżej od 12 lat

0
Podziel się:

Obroty na nowojorskiej giełdzie były natomiast najniższe od 25 grudnia 2012 roku.

Wall Street w górę. Nasdaq najwyżej od 12 lat
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Sesja w USA przebiegała dziś pod znakiem lekkich wzrostów, w wyniku których Nasdaq osiągnął poziom najwyższy od listopada 2000 roku, czyli od czasów końcówki internetowej gorączki. Analitycy wskazują jednak na niskie obroty i nietrwałość zwyżek.

Na zamknięciu notowań indeks grupujący blue chipy - Dow Jones Industrial Average - zyskał około 0,3 proc., wskaźnik szerokiego rynku - S&P500 - poszedł w górę o ponad 0,5 proc., a technologiczny Nasdaq podskoczył o niemal 1 procent.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analitycy zwracają jednak uwagę na niskie obroty podczas sesji. Głównym powodem spadku aktywności inwestorów są zapewne intensywne opady śniegu, które rozpoczęły się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i które mogą przerodzić się w rekordowo silne burze śnieżne. Kataklizm może dotknąć ten obszar zaledwie kilka miesięcy po huraganie Sandy, który spustoszył ogromne połacie kraju.

- _ Indeks S&P wzrósł do 1.515-1.517 pkt., ale nie dał rady pójść dalej w górę. Dodatkowo handel odbywał się przy niskich obrotach, które spadły jeszcze mocniej po zamknięciu giełd w Europie. Można więc wnioskować, że przedpołudniowa fala wzrostów pochodziła z Europy i dlatego nie zdołała się utrzymać _ - powiedział Art Cashin, dyrektor operacji maklerskich w UBS Financial Services.

Obroty na nowojorskiej giełdzie były dziś najniższe od 25 grudnia 2012 roku. Były też o około połowę niższe niż przeciętny wolumen w tym roku. Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu 2012 r. spadły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,4 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w grudniu 2012 r. do 38,5 mld dolarów z 48,6 mld dolarów miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się spadku deficytu do 46 mld dolarów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m241310.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/prognoza;dla;wig20;wzrosty;moga;siegnac;nawet;17;procent,7,0,1244935.html) *Rewelacyjne prognozy. WIG20 w górę o nawet 17 procent * Rynkowi eksperci radzą jednak zachować czujność. Prezes Fed z Chicago Charlie Evans ocenił, że polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej powinna pozostać akomodacyjna do czasu poprawy na rynku pracy. To może potrwać, aż w USA uda się osiągnąć stopę bezrobocia na poziomie 6,5 procent.

- _ Musimy utrzymać akomodacyjną politykę do czasu, gdy stopa bezrobocia wyniesie 6,5 proc. Myślę, że tych 6,5 proc. nie uda się osiągnąć aż do połowy 2015 r. _ - uważa Evans. Szacuje on, że do końca 2014 r. cel dla stopy bezrobocia w USA powinien wynieść 7 procent.

Moody's Corp., właściciel agencji ratingowej Moody's Investors Service, zanotował w IV kwartale 2012 roku zysk na akcję w wysokości 70 centów. Zysk wzrósł o 63 procent wobec czwartego kwartału 2011 roku. Analitycy spodziewali się 71 centów na akcję. Spółka przedstawiła też ambitne prognozy na 2013 rok, ale jej akcje potaniały najmocniej spośród spółek z indeksu S&P 500. Pomimo spadku sprzedaży w styczniu lekko w górę poszły akcje sieci restauracji McDonald's. Rosły akcje LinkedInsurged po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych. Z tego samego powodu drożał też Activision Blizzard.

Do tej pory prawie 60 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 pokazało swoje wyniki za czwarty kwartał. Z tej liczby 70 proc. przekroczyło oczekiwania na poziomie zysków, a 66 proc. na poziomie przychodów ze sprzedaży. Jeśli pozostałe spółki przedstawią wyniki zgodne z przewidywaniami będzie to oznaczało, że w czwartym kwartale 2012 roku zyski amerykańskich spółek wzrosną rok do roku o 5,2 procent.

W poniedziałek swoje wyniki kwartalne opublikuje m.in. Lionsgate, we wtorek zrobią to Barclay's, Coca-Cola, Avon Products, McGraw-Hill, Michael Kors, Buffalo Wild Wings i Clearwire; w środę: Comcast, Deere, Dean Foods, Cisco, Applied Materials i MetLife, w czwartek: General Motors, PepsiCo, Rio Tinto i CBS, a w piątek Campbell.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)