Notowania

Wall Street zawiedzione po unijnym szczycie

Europejskie problemy zdominowały nastroje inwestorów za Oceanem. Wyprzedaż to także zasługa znanego koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Za brak konkretów w decyzjach po kolejnym spotkaniu unijnych przywódców płacą przede wszystkim posiadacze akcji spółek finansowych i przemysłowych.

Pierwsza w tym tygodniu sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się zdecydowaną przewagą sprzedających akcje. Główne indeksy przez cały dzień były pod kreską, kończąc handel ze stratami przekraczającymi 1 procent.

Indeksy na Wall Street podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powody spadków były te same, co podczas europejskich sesji w poniedziałek. Po pierwsze, choć unijny szczyt przyniósł kolejne deklaracje przywódców, to jednak nie zdołali oni uspokoić rynków obawiających się recesji w strefie euro. Także agencja Moody's zapowiedziała, że będzie weryfikować swoje oceny europejskich gospodarek, co nigdy nie jest dobrym sygnałem dla inwestorów.

Pretekst do wyprzedaży przyszedł również w poniedziałek ze spółki notowanej na Wall Street. Mianowicie, koncern Intel obciął swoje prognozy zysków o prawie miliard dolarów, co automatycznie zachęciło inwestorów do pozbywania się akcji.

Akcje koncernu Intel były w poniedziałek jednym z najmocniej tracących na wartości wśród spółek notowanych w indeksie Dow Jones. Intel stracił ponad 4 procent. Tyle samo stracili akcjonariusze Bank of America. O ponad 3 procent spadły z kolei notowania JP Morgan, a także spółek przemysłowych jak Alcoa czy Caterpillar.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street nie obfitowała w napływ świeżych danych makroekonomicznych. Zdecydowanie ciekawiej będzie we wtorek, gdy inwestorzy poznają między innymi najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w USA. Problem w tym, że w obliczu europejskich problemów nawet rewelacyjne rezultaty gospodarki za Oceanem mogą nie mieć dla inwestorów żadnego znaczenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cameron;pozostanie;w;unii;to;nasz;interes;narodowy,61,0,988477.html) Propaganda Camerona? Chce być w Unii Brytyjski premier David Cameron odniósł propagandowe zwycięstwo, prezentując w Izbie Gmin motywy swojego weta wobec nowelizacji traktatu unijnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t40477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja;europejska;trzeba;traktatu;by;automatycznie;karac;za;deficyt,26,0,988442.html) To za mało by karać łamiących limit deficytu KE przestrzegła, że umowa międzyrządowa ws. paktu fiskalnego może nie wystarczyć, by sankcje dla państw łamiących limit 3 proc. deficytu były automatyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t37825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/financial;times;eurostrefa;ocaleje;ale;zniszczy;wspolnote,179,0,987059.html) Ocaleniem euro ma być zniszczenie Unii? Szczyt Unii Europejskiej może doprowadzić do znacznie większego rozłamu.
Tagi: sesja na wall street, unia europejska, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz