Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
05.10.2004 08:03

Warszawska giełda trzecia w Europie

W trzecim kwartale 2004 roku Warszawska Giełda Papierów Wartościowych była trzecią giełdą Europy pod względem liczby debiutów giełdowych - wynika z badań IPO Watch Europe przeprowadzonych przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według przesłanego przez PricewaterhouseCoopers w poniedziałek PAP komunikatu, w trzecim kwartale br. na warszawskiej giełdzie było 11 debiutów. Więcej debiutów było na giełdzie w Londynie (88) i na giełdzie Euronext (12).

W tym samym okresie na wszystkich giełdach europejskich objętych badaniem odnotowano 118 debiutów. "Jest to istotny wzrost w porównaniu z 34 debiutami w analogicznym okresie 2003 roku, jak również w porównaniu z 96 ofertami w drugim kwartale 2004 roku" - podkreślają autorzy badania.

Łączna wartość odnotowanych w trzecim kwartale br. debiutów giełdowych spadła do 4 mld 665 mln euro w porównaniu z drugim kwartałem br., kiedy wyniosła 8 mld 728 mln euro. Na warszawskiej giełdzie łączna wartość debiutów w trzecim kwartale wyniosła 128 mln euro.

Zdaniem specjalisty ds. rynków pierwotnych w PricewaterhouseCoopers, Tomasza Koniecznego wysoka aktywność rynku pierwotnego na warszawskiej giełdzie jest nadal zasługą małych spółek. "Największa oferta kwartału, Comp Rzeszów, była warta zaledwie 43 mln euro. Jednak duże oferty, zarówno spółek Skarbu Państwa, jak i prywatnych, stają się powoli faktem" - podkreśla Konieczny.

Dodaje, że perspektywy na ostatni kwartał br. na warszawskiej giełdzie wydają się optymistyczne.

Według analityków PricewaterhouseCoopers perspektywy na innych rynkach są "mniej jednoznaczna", gdyż "rynek odnotował bardzo dobry okres, jednak ostatnie niepowodzenia ofert, presja na obniżenie wyceny oraz niewielka liczba ofert w przygotowaniu są odzwierciedleniem niepewności, jaka pojawiła się na rynku debiutów".

Jej przyczyną, co podkreślają autorzy badania, są wydarzenia na światowej arenie politycznej, w tym wysoka cena ropy naftowej i zbliżające się wybory prezydenckie w USA.

Badanie IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji. Badanie dotyczy okresu pomiędzy 1 lipca a 30 września br. i obejmuje debiuty na rynku w oparciu o datę debiutu akcji.

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz