*Jeśli utrzymają się spadki na światowych rynkach, w ciągu kilku miesięcy z warszawskiej giełdy może wyparować nawet 100 miliardów złotych. *
"Dziennik" wyjaśnia, że winna jest temu zapowiedź recesji w Stanach Zjednoczonych, która wywołała dotkliwą przecenę na światowych giełdach.
Dane z USA są gorsze niż oczekiwano. Wczoraj poznaliśmy dane o imporcie i eksporcie, a dziś poznać mamy dane o inflacji.
Jak pisał we wczorajszym komentarzu Paweł Satalecki z Money.pl, "rynki nadal są niestabilne, a informacje dochodzące z USA sugerują dalsze powolne spadki indeksów. Może to trwać dopóty nie nastąpi seria kilku korzystnych danych makro" (kliknij tutaj, aby przeczytać cały komentarz)
.
src="http://static1.money.pl/i/a/235/12011.jpeg"/>
WIG 20 wczoraj się wybronił
Ucierpiał także warszawski parkiet, który wczorajsze notowania rozpoczął od blisko 3 procent strat - pisze gazeta. I choć pod koniec dnia giełda zamknęła się na plusie, to zdaniem analityków inwestorzy powinni przyzwyczaić się nawet do kilku miesięcy mocnych wahań na parkietach.
"Przed piątkiem raczej trudno spodziewać się przełomu na rynku akcji" - pisze w dzisiejszym komentarzu Daniel Gąsiorowski z Money.pl. Przyznaje, że spokojnie nie będzie, ale można ten czas wykorzystać na kupowanie akcji (kliknij tutaj, aby przeczytać cały komentarz)
.
Gazeta przypomina, że najważniejsze indeksy nowojorskiej giełdy jeszcze we wtorek straciły ponad 2 procent, a to uruchomiło reakcję łańcuchową. W obawie przed dalszym spadkiem cen inwestorzy zdecydowali się na masową wyprzedaż udziałów również na innych parkietach. Efekt to zniżki kursów na giełdach w Brazylii i Argentynie oraz na giełdach azjatyckich.