Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wilbo przejmuje producenta marynat Proryb

0
Podziel się:

Łączna wartość transakcji wynosi około 5,2 mln zł płatności bezwarunkowych i 2 mln zł płatności warunkowych.

Wilbo przejmuje producenta marynat Proryb
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEUldEHV

*Łączna wartość transakcji wynosi około 5,2 mln zł płatności bezwarunkowych i 2 mln zł płatności warunkowych, zależnych od EBITDA przejmowanej firmy w 2011 i 2012 roku. Efekty synergii będą widoczne od początku 2011 roku. W ramach ustalonej ceny Wilbo zapłaci 700 tys. euro w gotówce oraz 1 mln akcji Wilbo. Płatności warunkowe będą również realizowane w gotówce. *

_ - Wyniki Prorybu będą konsolidowane począwszy od marca tego roku. Asortyment spółki jest w 100 proc. komplementarny do tego, co produkuje Wilbo. Proryb oferuje marynaty, ryby solone oraz wędzonki _ - powiedział Leszek Stypułkowski, prezes Wilbo.

Proryb miał w 2009 roku około 45 mln zł przychodów ze sprzedaży. Wynik EBITDA oscylował wokół zera.

bEUldEHX

Proryb jest jedną z najstarszych spółek przetwórstwa rybnego w Polsce. Jak poinformował Stypułkowski, marka jest znana w regionie Polski północnej. Wilbo zamierza sprzedawać produkty pod brandem Proryb, które sklasyfikuje jako luksusowe, na północy kraju. Z czasem mogą one pojawić się również w innych częściach Polski.

Produkty marynowane, salinaty i wędzonki wytwarzane w zakładzie Proryb wzbogacą też portfolio Neptuna, obecnego na terenie całego kraju.

_ - Dzięki przejęciu Prorybu będziemy efektywniej wykorzystywać struktury handlowe Wilbo - zmniejszą się koszty na jednostkę sprzedaży _ - powiedział prezes.

Planowane jest też wypracowanie synergii po stronie operacyjnej. Połączone zostaną działy logistyki i zakupów. Przeniesienie kompetencji pozaprodukcyjnych na wspólne struktury ma nastąpić do końca 2010 roku.

bEUldEId

_ - Do końca drugiego kwartału będziemy poznawać spółkę i badać potencjał jej kadry pracowniczej. W tym czasie będziemy też próbować łączyć poszczególne kompetencje. Z kolei trzeci kwartał to przygotowanie się do włączenia produktów marynowanych do marki Neptun oraz sprzedaż przez struktury handlowe Wilbo marki Proryb _ - powiedział Stypułkowski.

_ - Efekty akwizycji widoczne będą już w ostatnich miesiącach tego roku, ale konkretne korzyści pojawią się najwcześniej w I kwartale 2011 roku _ - dodał prezes.

bEUldEIe

Transakcja finansowana będzie długiem. Spółka pozyskała w banku BGŻ kredyt w wysokości 8 mln złotych.

Nie wiadomo jeszcze, czy milion akcji, które mają zostać zaoferowane dotychczasowym udziałowcom Prorybu, będzie pochodzić ze spółki (papiery skupione w ramach programu skupu akcji własnych), czy z emisji kierowanej.

_ - Decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy _ - powiedział Stypułkowski.

bEUldEIf

Wilbo rozważa kolejne akwizycje. Firma cały czas prowadzi rozmowy w sprawie przejęć krajowych producentów z branży rybnej. Podjęła też wstępne rozmowy z dwoma podmiotami spoza kraju.

_ - Na dziś posiadamy konserwy, mrożonki, marynaty, brakuje nam jeszcze produktów garmażeryjnych i delikatesowych. W tym kierunku toczą się nasze rozmowy. Chcielibyśmy mieć w ofercie produkty typu garmażerka z wędzonego łososia, a także steki z dorsza czy ryb szlachetnych _ - powiedział prezes.

Prezes poinformował, że celem firmy na ten rok jest utrzymanie wolumenów sprzedaży i zapewnienie zakładom wchodzącym w skład grupy obłożenia produkcji. Na rynku obserwowany jest spadek sprzedaży tonażowy przetworów rybnych oraz utrzymująca się duża konkurencja cenowa.

_ - W 2010 roku nie skoncentrujemy się na zyskowności biznesu, a na sprawnym przeprowadzeniu integracji obu podmiotów i uzyskaniu odpowiednich wolumenów sprzedażowych _ - powiedział Stypułkowski.

bEUldEIy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)