Notowania

Szefowa finansów Huawei aresztowana. Giełdy w popłochu

W Kanadzie aresztowano Meng Wanzhou, córkę założyciela Huawei i zarazem dyrektora finansowego komórkowego giganta. Teraz czeka na ekstradycję do USA. Nadzieje na porozumienie USA-Chiny prysły na giełdach jak bańka mydlana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Li shengli/Imaginechina/NYWWP)
Chiński potentat ma problemy z łamaniem sankcji na Iran

Indeksy akcji na całym świecie zachwiały się po tej wiadomości. Kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 spadły o 2 proc., podobnie jak akcje w Japonii i Chinach. Nikkei 225 stracił w czwartek 1,9 proc., a Shanghai Composite 1,6 proc.

Notowania w Japonii i Chinach

Reklamowany przez Roberta Lewandowskiego Huawei to jeden z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Kanadyjskie władze aresztowały w środę dyrektor finansową Meng Wanzhou w związku z naruszeniem przez firmę sankcji na Iran - przekazały źródła agencji Reuters.

Huawei w swoim stanowisku wskazało, że nie ma wiadomości o jakichkolwiek wykroczeniach Meng Wanzhou. Aresztowano ją, gdy przesiadała się w Kanadzie do innego samolotu.

Zobacz też: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

Chińska ambasada zdecydowanie zaprotestowała i wezwała do natychmiastowego uwolnienia Meng. Media w Chinach zareagowały nerwowo. To wskazuje rynkom, że wojna handlowa między USA a Chinami zamiast wygasnąć, jak sugerowały ostatnie rozmowy między Trumpem, a Xi Jinponem, to się nasili.

- Naturalnie inwestorzy odbierają to, jako duże zagrożenie dla porozumienia handlowego i rynki reagują spadkami - wskazuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Chińskie indeksy już z nawiązką skorygowały pozytywną reakcję na szczyt G20, w USA kontrakty wskazują na otwarcie na zdecydowanych minusach po środowej przerwie ze względu na pogrzeb prezydenta Georga HW Busha - dodał.

Duże straty poniosła giełda w Tokio. Prawie 5 proc. straciły akcje Softbanku, który ogłosił w ub. roku współpracę z Huawei w sprawie sieci 5G. Tąpnęły akcje producentów chipów do telefonów komórkowych, jak Sumco. Dostało się też TDK (-7 proc.), który wytwarza części do smartfonów.

- USA wskazało swoim sojusznikom, żeby nie używali produktów Huawei ze względów bezpieczeństwa i będzie na nich wywierać naciski - powiedział Reutersowi Norihiro Fujito, główny strateg inwestycyjny w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

- Krótko trwał optymizm po weekendowych rozmowach USA-Chiny. Rzeczywistość jest taka, że rozmowy nie będą łatwe - dodał.

Notowane na giełdzie w Hong-Kongu akcje Chinasoft International spadły o 13 proc. Huawei to główny odbiorca spółki. Akcje koreańskiego Samsunga straciły 2,3 proc., choć formalnie na kłopotach konkurenta może zyskać.

Z wykorzystania produktów Huawei w istniejących sieciach 3G i 4G zrezygnowała brytyjska BT Group, a wycofała się z tego również Australia i Nowa Zelandia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wojna handlowa, huawei, meng wanzhou, aresztowanie, kanada, wojna handlowa usa-chiny, giełda, wiadomości, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

waldekTo jakiś absurd. Widać, że każda wiadomość( choćby najgłupsza) jest dobra do uwalenia indeksów

07-12-2018

Czas wyprzedzać faktyBIOTON !!!. Czas szukać nowych, perspektywicznych perełek.

07-12-2018

ZTNa w20 w interwale dziennym ukształtowała się formacja Gartleya z poziomami oporu 2330-2350 i stąd powinna wyjść kontynuacja spadków. Na tygodniowym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)