Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Koniec wojny handlowej? Donald Trump i Xi Jinping zawarli rozejm w wojnie handlowej

26
Podziel się:

Zagraniczne agencje podkreślają, że to wstępne porozumienie, które otwiera drogę do dalszych negocjacji między oboma krajami.

Donald Trum i Xi Jinping
Donald Trum i Xi Jinping

To przełom. Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się wstępnie w sprawie wymiany handlowej. Udało się to podczas trwającego od wczoraj szczytu G20 w Buenos Aires.

Zagraniczne agencje podkreślają, że to wstępne porozumienie, które otwiera drogę do dalszych negocjacji między oboma krajami.

Rozmowy trwały aż dwie i pół godziny. Przywódcy spotkali się roboczym lunchu w trakcie odbywającego się w Argentynie szczytu G20. Według relacji przedstawicieli Białego Domu, Trumpowi i Xi zależało na złagodzeniu napięcia. Biały Dom w komunikacie potwierdzającym porozumienie napisał, że było to "bardzo udane spotkanie".

O wojnie handlowej między USA i Chinami przeczytasz tutaj.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, USA zgodziły się nie podnosić ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów z 10 do 25 proc., co miało nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku. Chiny zaś będą importować z USA duże ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych - po to, by zmniejszyć ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami. Lista produktów, których ma dotyczyć porozumienie, będzie ustalana.

Jak czytamy w depeszy IAR, obaj przywódcy ustalili, że Waszyngton i Pekin podejmą natychmiastowe negocjacje na temat barier celnych, transferu technologii, własności intelektualnej a także przemysłu i rolnictwa. Negocjacje te mają zakończyć się w ciągu 90 dni. Zapowiedzieli też współdziałanie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz także: Zobacz także: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Donaldzie Trumpie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
ech
5 lata temu
I znowu Trump ograł pseudo-ekonomistów wieszczących katastrofę. Szkoda, że nie pokazali miny Balcerowicza i spółki.....
neoconstantin...
5 lata temu
Czyli kontrowersyjny miliarder zrozumiał, że nie można z Chińczykami iść na przysłowiowe udry. Trzeba też czasami ustąpić.
USStupid boys
5 lata temu
Rudy siadł. On nie potrafi postawić się wielkim tego świata, on potrafi tylko przyjmować i odbierać pokłony od takich jak waltzan czy notariusz.
Nick
5 lata temu
Wpisy swiadcza o waszej liberalnej hate- Nienawisci. Trump dba o interesy USA I po to zostal wybrany. Wasze globalne liberalne poglady palone sa w Parizu.
rozejm
5 lata temu
Na bank demokracja usa ma w tym cel a tym bardziej że stanami rządzi izrael po prze większość swoich czosnków w ich rządzie.
...
Następna strona