Notowania

Koniec wojny handlowej? Donald Trump i Xi Jinping zawarli rozejm w wojnie handlowej

Zagraniczne agencje podkreślają, że to wstępne porozumienie, które otwiera drogę do dalszych negocjacji między oboma krajami.

Podziel się
Dodaj komentarz
Donald Trum i Xi Jinping

To przełom. Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się wstępnie w sprawie wymiany handlowej. Udało się to podczas trwającego od wczoraj szczytu G20 w Buenos Aires.

Zagraniczne agencje podkreślają, że to wstępne porozumienie, które otwiera drogę do dalszych negocjacji między oboma krajami.

Rozmowy trwały aż dwie i pół godziny. Przywódcy spotkali się roboczym lunchu w trakcie odbywającego się w Argentynie szczytu G20. Według relacji przedstawicieli Białego Domu, Trumpowi i Xi zależało na złagodzeniu napięcia. Biały Dom w komunikacie potwierdzającym porozumienie napisał, że było to "bardzo udane spotkanie".

O wojnie handlowej między USA i Chinami przeczytasz tutaj.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, USA zgodziły się nie podnosić ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów z 10 do 25 proc., co miało nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku. Chiny zaś będą importować z USA duże ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych - po to, by zmniejszyć ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami. Lista produktów, których ma dotyczyć porozumienie, będzie ustalana.

Jak czytamy w depeszy IAR, obaj przywódcy ustalili, że Waszyngton i Pekin podejmą natychmiastowe negocjacje na temat barier celnych, transferu technologii, własności intelektualnej a także przemysłu i rolnictwa. Negocjacje te mają zakończyć się w ciągu 90 dni. Zapowiedzieli też współdziałanie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz także: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Donaldzie Trumpie

Tagi: wojna handlowa, wymiana handlowa, usa, chiny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2018

pkfvmfeTo dziwne porozumienie....USA robi wszystko,żeby tylko Rosję pozostawić samą. Wierzę,że przywódcy Chin nie są głupcami.

02-12-2018

realistaWspółpraca handlowa USA z Chinami o niczym złym jeszcze nie świadczy.Wodzowie Chin to mądrzy ludzie i na pewno militarnie nie pójdą na współpracę z … Czytaj całość

02-12-2018

CWRJeśli Trump odpuści to za kilka lat Chiny zniszczą USA militarnie. Komunistów trzeba dojechać do końca a nie z nimi się dogadywać.

Rozwiń komentarze (26)