Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna nerwów na Wall Street. Winne długi

0
Podziel się:

Barack Obama prosi opozycję, by ta poparła jego projekt wyjścia z finansowych kłopotów. Ta na razie się nie zgadza.

Wojna nerwów na Wall Street. Winne długi
(ec.europa.eu)

Takiego napięcia na rynku nie obserwowaliśmy nawet w przypadku zmagań o pomoc dla Grecji. Niewypłacalność największej gospodarki na świecie może bowiem grozić krachem.

Inwestorzy na nowojorskim parkiecie żyli wczoraj praktycznie tylko napływającymi do nich informacjami na temat negocjacji w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Jeżeli Demokraci i Republikanie szybko nie dogadają się w tej sprawie, już 2 sierpnia amerykańskiej administracji może zabraknąć pieniędzy chociażby na wypłatę emerytur. A nawet chwilowa niewypłacalność USA byłaby fatalnym sygnałem dla rynków.

Wczoraj w oczekiwaniu na decyzję dotyczącą limitu zadłużenia inwestorzy na Wall Street w większości sprzedawali akcje, co pociągnęło główne indeksy w dół. S&P500, Dow Jones i Nasdaq straciły po około 0,6-0,7 procent.

Wśród spółek notowanych w indeksie Dow Jones ponad 1 procent zyskały tylko Hewlett Packard oraz Microsoft. Z kolei aż dwanaście spółek straciło więcej niż 1 procent. Wśród nich znalazły się największe amerykańskie banki oraz koncerny przemysłowe.

Wyprzedaż akcji na nowojorskie giełdzie jest w największej mierze spowodowana brakiem szybkiego porozumienia polityków w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia. Chodzi nie tylko o to, że rzeczywiście może zabraknąć pieniędzy, ale również o potencjalne zagrożenie obniżką ratingów dla USA.

Taka sytuacja z pewnością zaowocowałaby bardzo dużymi spadkami na giełdach całego świata, bo Amerykanie nigdy nie dostali złej oceny od agencji ratingowej. A taki krok mógłby spowodować trzęsienie ziemi na rynku. Inwestorzy są jednak raczej przekonani, że amerykańscy politycy, choć w ostatniej chwili, to jednak dojdą do porozumienia i kolejny kryzys nam póki co nie grozi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/obama;zetnie;deficyt;o;4;biliony;dolarow,56,0,812088.html) Obama zetnie deficyt o 4 biliony dolarów? Prezydent USA przedstawił ambitny plan cięć budżetowych. Chce między innymi zabrać ulgi dla najbogatszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t85296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/zloto;najdrozsze;w;historii;przez;klopoty;w;usa,30,0,880414.html) Złoto najdroższe w historii. Wszystko przez... Brak porozumienia w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia w USA winduje ceny złota na nowe szczyty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;probuje;ratowac;porozumienie;ws;limitu;zadluzenia,88,0,879704.html) Obama uratuje finanse USA? Czas ucieka Republikanie są nieugięci. Prezydent Stanów Zjednoczonych szuka rozwiązania w Kongresie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t125424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/obama;wezwal;republikanow;do;kompromisu;ws;limitu;zadluzenia,211,0,879315.html) Limit zadłużenia. Czy pójdą na kompromis ? - Stany Zjednoczone nie wychodzą bez zapłacenia rachunku. My spłacamy swoje długi. Wypełniamy zobowiązania - powiedział amerykański prezydent.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)