Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wirtualna Polska kupuje Extradom.pl. "To serwis użytkowników z setkami tysięcy złotych potrzeb"

2
Podziel się:

WP Holding wzmacnia pozycję w e-commerce z kategorii dom i wnętrze. Za 75 mln zł kupuje Extradom.pl - spółkę specjalizującą się w sprzedaży projektów architektonicznych online.

Prezes Jacek Świderski od lat stoi na czele Wirtualnej Polski.
Prezes Jacek Świderski od lat stoi na czele Wirtualnej Polski. (Wirtualna Polska)

Wirtualna Polska Holding, do której należą m.in. spółki mediowe i z branży e-commerce, kolejny raz wybrała się na zakupy. W poniedziałek 29 października zawarła umowę z ASP Capital oraz dwiema osobami fizycznymi na zakup 14 163 udziałów w kapitale zakładowym spółki Extradom.pl sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. To oznacza przejęcie pełnej kontroli (100 udziałów).

- Wirtualna Polska staje się jeszcze bardziej e-commerce'owa i bardziej wrocławska. W tym mieście siedzibę ma nasze odzieżowe Domodi, wnętrzarski Homebook i finansowy TotalMoney - podkreśla Jacek Świderski, prezes WP Holding.

- Dziś, do tych liderów w swoich kategoriach w Polsce, dołącza Extradom. To nie jest serwis z setkami tysięcy użytkowników. To jest serwis użytkowników z setkami tysięcy złotych potrzeb. Traktujemy tę akwizycję jako wejście w rynek e-commerce budownictwa jednorodzinnego - komentuje prezes.

Prognozowane przychody Extradom na 2018 rok wynoszą 35,7 mln zł, natomiast znormalizowana EBITDA 6,3 mln zł. Co ważne, Extradom nie posiada zadłużenia finansowego (tj. wykazuje gotówkę netto). Marketplace prowadzony przez Extradom agreguje ponad 18 tys. projektów z czołowych polskich pracowni architektonicznych, dając użytkownikowi szeroki wybór i profesjonalne doradztwo w trakcie procesu wyboru. Wśród pracowni architektonicznych Extradom ma silny rozpoznawalny brand i jest ich zaufanym partnerem dającym łatwy dostęp do rynku online.

Extradom działa od 2000 roku.

- Wejście do holdingu Wirtualnej Polski to dla Extradom możliwość dynamicznego rozwoju i poszerzenia grona klientów. Cieszymy się, że możemy być częścią tak ambitnej grupy, lidera polskiego Internetu. Dzięki temu będziemy korzystać z ogromnych doświadczeń i zaplecza biznesowego przy rozwijaniu serwisu. To szczególny moment dla spółki i naszych pracowników - mówi Katarzyna Jankowska, General Manager w Extradom.pl.

Zobacz także: Polskie firmy podbijają świat usługami i sklepami internetowymi

- Dzięki połączeniu Extradom i Homebook będziemy mogli skupić się na poprowadzeniu polskiego konsumenta przez całą ścieżkę zakupową od projektu domu, poprzez materiały budowlane, aż do wyposażenia wnętrz. Klienci Extradom corocznie wydają kilka miliardów złotych w procesie budowy swoich domów. Będziemy pomagać im w optymalizacji decyzji zakupowych, podobnie jak robimy to w innych marketplace'ach grupy WP - tłumaczy Grzegorz Kruk, VP e-commerce w WP Holding.

- Połączenie Extradom i Grupy Domodi pozwala nam stworzyć jeszcze lepszą ofertę dla ponad 500 sklepów e-commerce, współpracujących dziś z Homebook.pl oraz dla setek architektów i pracowni obecnych w obu serwisach. Zarówno Extradom, jak i Homebook mają dziś silne, rozpoznawalne brandy w branży Home&Living oraz oferują komplementarne wobec siebie rozwiązania, które dają architektom, pracowniom, producentom oraz sklepom łatwy dostęp do rynku online - dodaje Adam Plona, prezes Grupy Domodi, do której należy Homebook.pl.

Podkreśla, że dzięki akwizycji dołącza do grupy silny i doświadczony zespół Extradom, który udowodnił swoje umiejętności, powiększając swój biznes niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 2 lat.

WP Holding za udziały zapłaci w ratach 75 mln zł. Pierwsza w kwocie 52,9 mln złotych płatna będzie w terminie 10 dni roboczych. W ramach drugiej raty, nie wcześniej niż 5 grudnia 2018 i nie później niż 15 grudnia 2018, zapłaci sprzedającym kwotę 6,5 mln złotych. Pieniądze będę pochodzić z pozyskanego kredytu.

Jednocześnie strony ustaliły, że część ceny sprzedaży w kwocie 15,5 mln zł zostanie zatrzymana przez spółkę w celu zabezpieczenia standardowych w tego typu transakcjach ryzyk i będzie płatna w sposób, w terminach oraz w kwotach określonych w umowie.

Wirtualna Polska to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu horyzontalnego - Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2 oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl, WP SportoweFakty, WP abcZdrowie i dobreprogramy.pl. W branży e-commerce WP działa w obszarze turystyki (Wakacje.pl, Nocowanie.pl i eHoliday.pl), mody (Domodi.pl i Allani.pl), urządzania wnętrz (Homebook.pl) i projektowania domów (Extradom.pl) oraz usług finansowych (TotalMoney.pl).

Zgodnie z badaniem Gemius/PBI z września br. z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzystało 21,1 mln realnych użytkowników, którzy wykonali prawie 2,7 mld odsłon, spędzając w serwisach średnio aż 36 min dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Yaro
4 lata temu
Hurra , coraz wiecej do nacjonalizacji - za jednym zamachem, NACJONOALIZACJA MEDIÓW + już niebawem-)
Italiano
4 lata temu
Jest literówka w tytule droga redakcjo, a dokładniej w nazwie zakupionego serwisu.