Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Apple z rekordowymi wynikami. Wielkością i statystykami bije na głowę polskie państwo

36
Podziel się

Biznes amerykańskiego giganta jest wyceniany na ponad 900 mld dolarów.

Apple jest najwyżej wycenianą firmą na amerykańskiej giełdzie
Apple jest najwyżej wycenianą firmą na amerykańskiej giełdzie (AP/FOTOLINK/EastNews)
bCXwnaZh

Za nowego iPhone'a od Apple wielu wiernych klientów płaci tysiące dolarów. Inni na sukcesie amerykańskiego giganta sami zbijają kokosy. Wartość jego biznesu wyceniana jest już na ponad 900 mld dolarów. To daje Apple pozycję lidera wśród największych giełdowych spółek USA. Niektórymi statystykami może się równać z całymi państwami, zawstydzając m.in. Polskę.

Wraz z wielką sklepową premierą najnowszego iPhone'a X, firma Apple opublikowała najnowsze wyniki finansowe. Pod względem zarówno sprzedaży, jak i zysków bije najśmielsze prognozy analityków rynkowych.

Tylko w ostatnim kwartale nabywców znalazło na całym świecie 46,7 mln iPhone'ów. Łącznie dało to firmie ponad 52 mld dolarów przychodów (o 12 proc. więcej niż rok wcześniej) i 8,7 mld dolarów zysku.

bCXwnaZj

Tysiące osób przed sklepami. Premiera iPhone'a X. Zobacz wideo:

Licząc ostatnie dwanaście miesięcy, razem daje to prawie 230 mld dolarów sprzedaży, z których na "czysto" Apple zarobił 46 mld dolarów. Jeśli dołożyć do tego fakt, że na kontach giganta leży w tej chwili około 270 mld dolarów gotówki, otrzymujemy miks, który zawrócił w głowach inwestorom giełdowym. Tylko w tym roku mogli oni zarobić na nich prawie 50 proc.

Tym samym Apple umacnia się na pozycji lidera wśród najbardziej wartościowych spółek amerykańskiej giełdy. Wartość wszystkich jego akcji, a więc i szacunkowa wycena całego biznesu, przekroczyła już 900 mld dolarów. Daje to blisko 3,3 bln zł!

Wartość biznesu Apple jest porównywalna z niejednym krajem. Biorąc za punkt odniesienia roczny produkt krajowy brutto (PKB), podobne statystyki co Apple ma np. Turcja lub Indonezja. Mniejsze są gospodarki Holandii, Szwajcarii czy Polski. W ubiegłym roku nasz kraj wypracował niecałe 470 mld dolarów. To blisko połowa wartości biznesu Apple.

bCXwnaZp

Również w innych statystykach producent iPhone'a bije na głowę polską gospodarkę. Jeśli spełnią się założenia budżetowe na ten rok, dochody państwa powinny wynieść około 325 mld zł. Przypomnijmy, że Apple za ostatnie dwanaście miesięcy ma przychody w wysokości 230 mld dolarów, co daje mniej więcej 840 mld zł.

Ostatnia i najważniejsze statystyka budżetowa jest najbardziej zawstydzająca dla nas. Ten rok polski budżet zakończy z kilkudziesięcioma miliardami złotych na minusie, podczas gdy Apple jest na plusie prawie 170 mld zł.

Wspominaliśmy o 270 mld dolarów gotówki na rachunkach Apple. To prawie bilion złotych. Tyle pieniędzy przewiduje wydać w najbliższych latach wicepremier Mateusz Morawiecki w ramach sygnowanego własnym nazwiskiem "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Za pieniądze Apple można byłoby sfinansować też blisko 40 lat funkcjonowania programu 500+. Tą samą kwotą technologiczny gigant mógłby zrobić przysługę naszym zachodnim sąsiadom, od których politycy PiS oczekują reparacji. Tyle samo wystarczyłoby na pokrycie niemal całego długu publicznego, który w tym roku przekroczył właśnie okrągły bilion.

bCXwnaZK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
mark
3 lata temu
Autorowi pomyliły się wartości przez co wypisuje głupoty. Wartość giełdowa Apple to nie jest równoważnik polskiego PKB. Równoważnikiem polskiego PKB są przychody Apple w wysokości 230 mld dolarów, czyli ok. 840 mld złotych, a tymczasem PKB Polski zbliży się w tym roku do 2 bilionów złotych, a licząc parytetem siły nabywczej sięgnie niemal 4 bln złotych.
marek11
3 lata temu
Tylko po co kupować takie dziadostwo?
bogdan19734
3 lata temu
Byłaby Polska taka bogata ,gdyby nie dostali władzy w 1989 Sępy rozkradli.
bCXwnaZL
Yeti
3 lata temu
Ale czy ta amerykańska firma ma do opłacenia wojsko, szpitale, emerytury, zasiłki, drogi, służbę zdrowia, itp. Nic więc dziwnego ze maja takie dochody...
Ikona
3 lata temu
Trzeba być bez rozumu żeby pisać takie bzdury i porównywać te dwie wartości.. APPLE to wydmuszka giełdowa która w pewnym dogodnym dla wąskiej grupy ludzi momencie pęknie jak bańka mydlana ogałacając miliony ciułaczy . Natomiast Polska jako kraj jest wartością materialną sama w sobie . To ziemia , lasy, infrastruktura stała, bogactwa naturalne razem warte biliony a nie jakieś nędzne 900 miliardów wziętych z sufitu bez pokrycia . Dopóki FED i EBC będą drukować z szybkością dzwięku te miliardy dolarów i euro bez pokrycia to takie wyceny będą na porządku dziennym .
Najnowsze komentarze (36)
Cvnnn
3 lata temu
To dlaczego Polskie państwo nie produkuje choćby takich telefonów??? Aple to zaincjowala jedna osoba, a rządy państw mają o wiele większe możliwości na rozpoczęcie produkcji niż pojedynczy człowiek jak ten Ś.P. właściciel Aple.
Dekiel
3 lata temu
Haniebne porownania żydowskiej propagandy !
Agnieszka Gor...
3 lata temu
Po roku te cuda wianki wyprodukowane w Chinach za niecałe 60 dolarów można kupić na portalach aukcyjnych za 1/3 ceny jako "Używane w oryginalnym zapieczętowanym pudełku".
Michal
3 lata temu
My jesteśmy bogatsi dajemy 500 plus żeby wszyscy mogli kupować iPhone i odrabiać Amerykanów
Jurek
3 lata temu
Skąd się bierą ludzie lemingi ? Są produktem korporacji, które z nich żyją.
Angelus Silei...
3 lata temu
Na LOGO Lucyfera nie trudno odnieść sukces ...
Samych strzał...
3 lata temu
My tu na głowie stawaliśmy żeby wyglądać biednie i głupio. :)))))))
gość2
3 lata temu
Wstyd dla polskiego rządu, który sieje propagandę o wielkim sukcesie Polski.
bCXwnaZD
buffet
3 lata temu
jak banka spekulacyjna peknie to z tego appla zostanie tylko ogryzek
Yeti
3 lata temu
Ale czy ta amerykańska firma ma do opłacenia wojsko, szpitale, emerytury, zasiłki, drogi, służbę zdrowia, itp. Nic więc dziwnego ze maja takie dochody...
zb
3 lata temu
a pisali ze Samsung sprzedaje najwięcej komorek na Swiecie
normalny
3 lata temu
Nie będę zdziwiony, jeżeli za jakiś czas usłyszymy o gigantycznej aferze finansowej Apple. Takie historie już się zdarzały a płaciły za nie miliony otumanionych wariatów. Czasami nawet całe państwa.
adriel
3 lata temu
Niewykluczone że tak dobre wyniki już po raz ostatni: Iphone 8 leży i kwiczy, produkcja z wstępnie planowanej już jest ścięta o 50%. Iphone X będzie sukcesem, ale w stosunku do Galaxy 8 i Note 8 jest bardzo spóźniony, na dodatek zapasów wystarczyło tylko na pre-order, dzisiaj operatorzy nie mieli czego sprzedawać, a to dopiero pierwszy dzień. Każda z tych rzeczy z osobna firmy nie położy, ale wszystkie razem mogą już spowodować spore szkody w ilości klientów. Jeśli w pewnym momencie klienci jednak stwierdzą że produkt nie jest taki cool (w co raczej jednak wątpię) to Apple będzie miał kłopoty. A perspektywicznego myślenia na skalę Jobsa po obecnych władzach nie widać.
Operacja Odde...
3 lata temu
Co to znaczy prpducent iphonea. Co za cymbal to pisal.